Podcast Petra Viziny: O sexu se stále neumíme bavit, říká Vojtko

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
3. 6. 2020 18:00
S párovým terapeutem Honzou Vojtkem o tom, že tolerovat svého partnera je málo. A také o tom, že ani v nejharmoničtějším vztahu není jeden zodpovědný za štěstí druhého.

Mýty, s nimiž k němu přicházejí partneři hledající pomoc, nepřestávaly Honzu Vojtka udivovat. Vybral proto devatenáctero těch nejčastějších - a napsal o nich knihu.

"Žijeme v době, která nám ústy motivačních řečníků, ale i psychologů a terapeutů slibuje, že když budeme dělat to a to, věnovat se tomu a tomu, chovat se tak a tak - budeme šťastní nebo úspěšní a vyhnou se nám starosti a těžkosti," konstatuje.

Podcast s Honzou Vojtkem si můžete poslechnout zde:

Přestože o tom v knize přímo nepíše, dívá se tedy zjevně jako na mýtus i na přesvědčení, že tytéž postupy a metody povedou u každého partnerského páru ke stejnému, dokonalému cíli.

Sám se čtenářům snaží nabídnout něco jiného: "příběhy z terapeutovny", které dobře demonstrují jedinečnost každého vztahu. A protože jsou reálné, nekončí samozřejmě všechny nutně happy endem.

"Velké příběhy o věčné lásce, která činí člověka šťastným, prosakují pohádkami, mytologií i vyprávěním našich prarodičů," říká Vojtko v rozhovoru o své knize, kterou pod názvem Vztahy a mýty: Párová terapie do kapsy vydalo nakladatelství Paseka. Pak jsou ale oblasti, k nimž nám neříkají zhola nic. Nepomohou nám s tím, jak se bavit otevřeně o sexu nebo jak se zbavit nebezpečné představy, že druhý je tu od toho, abychom ve vztahu byli šťastní, upozorňuje autor knihy.

Vítejte u podcastu Na dotek. Tentokrát je jeho hostem párový terapeut Honza Vojtko. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy