Podcast Petra Viziny: O sexu se stále neumíme bavit, říká Vojtko

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
3. 6. 2020 18:00
S párovým terapeutem Honzou Vojtkem o tom, že tolerovat svého partnera je málo. A také o tom, že ani v nejharmoničtějším vztahu není jeden zodpovědný za štěstí druhého.

Mýty, s nimiž k němu přicházejí partneři hledající pomoc, nepřestávaly Honzu Vojtka udivovat. Vybral proto devatenáctero těch nejčastějších - a napsal o nich knihu.

"Žijeme v době, která nám ústy motivačních řečníků, ale i psychologů a terapeutů slibuje, že když budeme dělat to a to, věnovat se tomu a tomu, chovat se tak a tak - budeme šťastní nebo úspěšní a vyhnou se nám starosti a těžkosti," konstatuje.

Podcast s Honzou Vojtkem si můžete poslechnout zde:

Přestože o tom v knize přímo nepíše, dívá se tedy zjevně jako na mýtus i na přesvědčení, že tytéž postupy a metody povedou u každého partnerského páru ke stejnému, dokonalému cíli.

Sám se čtenářům snaží nabídnout něco jiného: "příběhy z terapeutovny", které dobře demonstrují jedinečnost každého vztahu. A protože jsou reálné, nekončí samozřejmě všechny nutně happy endem.

"Velké příběhy o věčné lásce, která činí člověka šťastným, prosakují pohádkami, mytologií i vyprávěním našich prarodičů," říká Vojtko v rozhovoru o své knize, kterou pod názvem Vztahy a mýty: Párová terapie do kapsy vydalo nakladatelství Paseka. Pak jsou ale oblasti, k nimž nám neříkají zhola nic. Nepomohou nám s tím, jak se bavit otevřeně o sexu nebo jak se zbavit nebezpečné představy, že druhý je tu od toho, abychom ve vztahu byli šťastní, upozorňuje autor knihy.

Vítejte u podcastu Na dotek. Tentokrát je jeho hostem párový terapeut Honza Vojtko. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 8 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy