Naomi Woodová: Hra s tajemstvím
Devětatřicetiletá Angličanka, kterou čeští čtenáři mohou znát díky dokumentárnímu románu Paní Hemingwayová, se v nové próze obrací k politické situaci Výmarské republiky za 20. let minulého století.
Paul nastupuje ke studiu na výtvarné škole Bauhaus, kde ho okouzlí svérázná a tajemná studentka. Protože protagonista ale není její jediný nápadník, situace se zkomplikuje. Čím většímu politickému tlaku čelí kosmopolitní Bauhaus, tím složitější jsou i vztahy mezi protagonisty. Milostný trojúhelník vyvrcholí tragédií, na kterou Paul v knize vzpomíná po desítkách let, kdy se setká s dávným spolužákem.
"V románu je česká stopa, jednou z hlavních hrdinek, femme fatale vypravěče i některých dalších postav, je studentka z pražské židovské rodiny, což bude mít nějaký dopad na další osud jí i jejích přátel," avizuje překladatel Lukáš Novák.
Nakladatelství Akropolis knihu označuje za rafinovaně napsaný román o nebezpečně tenké hranici mezi láskou a posedlostí. Autorka žije ve východní Anglii s partnerem a dvěma dětmi, učí tvůrčí psaní. "Vyvine se to v detektivku s kriminální zápletkou, odehrávající se na pozadí Bauhausu," říká Woodová o své próze, jež se odehrává ve Výmaru, Dessau a Berlíně, pročež je rozdělena do tří částí.
Protagonisty volně inspirovali skuteční studenti Bauhausu i jeho "podivínští učitelé a umělci jako Paul Klee nebo Vasilij Kandinskij", dodává.