Pierre Michon převzal Cenu Franze Kafky, předal mu ji Vladimír Železný

ČTK ČTK
23. 10. 2019 0:14
Francouzský spisovatel Pierre Michon si v úterý z Brožíkova sálu Staroměstské radnice v Praze odnesl Cenu Franze Kafky. Bronzovou sošku, která je zmenšeninou Kafkova pražského pomníku od výtvarníka Jaroslava Róny, převzal od předsedy Společnosti Franze Kafky Vladimíra Železného.
Vladimír Železný (vlevo) předává Cenu Franze Kafky Pierru Michonovi.
Vladimír Železný (vlevo) předává Cenu Franze Kafky Pierru Michonovi. | Foto: ČTK

Diplom a šek na 10 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 230 tisíc korun, Michonovi předali zástupci hlavního města. Čtyřiasedmdesátiletý Francouz se stal devatenáctým držitelem této mezinárodní literární ceny.

Do Prahy přijel poprvé, dodnes ji znal jen z Kafkových románů a dalších knih jako město záhad a děsů, fascinoval ho například Golem, jak řekl při ceremoniálu.

Laureátem Ceny Franze Kafky zvolila Michona osmičlenná mezinárodní porota v tajném hlasování, uvedl Železný. Kromě něj o vítězi rozhodovali španělský spisovatel Lorenzo Silva, rakouská autorka Marianne Gruberová nebo literární historik Josef Čermák.

Francouzský zástupce poroty, literární vědec André Derval, pronesl slavnostní řeč. Promluvil o Michonově životě a díle, jeho osobních i spisovatelských inspiracích.

Pierre Michon se narodil roku 1945, svou prvotinu Vies minuscules vydal v 38 letech. Napsal na 20 knih, do češtiny byla přeložena jediná - Opati. V originále vyšla roku 2002.

Cena Franze Kafky je udílena od roku 2001. Může ji získat pouze žijící autor prozaického, básnického nebo dramatického díla, které bylo vydáno knižně a alespoň jedna publikace se dočkala českého překladu.

Mezi nositeli Kafkovy ceny jsou čeští zástupci Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Ivan Wernisch. Cenu získali také tři pozdější laureáti Nobelovy ceny za literaturu: rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková, britský autor Harold Pinter a Peter Handke.

Pierru Michonovi v češtině vyšla jen novela Opati.
Pierru Michonovi v češtině vyšla jen novela Opati. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 42 minutami

Stržená trolej zastavila tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze nejezdí tramvaje. Důvodem je podle informací na webu dopravního podniku stržená trolej. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdí odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků je zavedena náhradní autobusová doprava. Dopravní podnik předpokládá obnovení provozu přibližně v 10:30.

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 jsou odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdí náhradní autobusová linka X11.

před 1 hodinou

Jan Zahradil se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu. Informoval o tom web projektu Sinopsis, který se věnuje dění v Číně. Zahradilovo předsednictví předpovídal už v květnu. Podle agentury Bloomberg je skupina přátelství EU - Čína jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. 

Zahradil ve funkci nahradí britského poslance cejlonského původu Nirja Deva, se kterým český politik sedí ve stejné frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR).  

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Dalších šest je zraněných

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, čtyři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 našeho času).  Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let.

Policie neví, jestli byl střelec jen jeden, nebo útočilo více osob. Útočník či útočníci se podle policie vloupali na dvůr, kde se večírek konal, a začali pálit do skupiny asi 35 lidí, kteří sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela. Tři muži zemřeli na místě, čtvrtý po převozu do nemocnice. Zbylých šest zraněných je mimo ohrožení života, informoval server CBS News.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy