Přibližně stovka lidí si dnes v Humpolci připomněla básníka a překladatele Jana Zábranu. Stalo se tak při odhalení pamětní desky, která ho připomíná. Umístěna je na domě na Dolním náměstí, kde rodina několik let bydlela. Podle jednoho z organizátorů Jiřího Fialy tím město vzdalo hold všestrannému literátovi, který před více než 30 lety zemřel.
"Kdo zná chmurný život rodiny Zábranů, tak dluh vůči nim se nedá splatit nikdy a ničím," říká Fiala. Připomíná, že otec Jana Zábrany strávil v 50. letech v komunistickém žaláři deset let a matka dokonce o tři roky více. Fakt, že režim pronásledoval rodiče, se přenesl i na Jana Zábranu. Ten se musel z Humpolce vystěhovat a zanechat tam tak veškerý majetek.
Podle Fialy patřil Zábrana mezi výrazné literární tvůrce moderní československé éry. "Je to jeden z nejvýznamnějších překladatelů. Tato činnost tu po něm asi zanechává nejhlubší stopu," řekl. Zábrana do češtiny převedl desítky děl z ruštiny a angličtiny, například práce Ivana Bunina, Sergeje Jesenina nebo tvorbu básníků americké beatnické generace.
Dnešního slavnostního aktu se účastnila i vdova po spisovateli Marie Zábranská. Deska o rozměrech přibližně 60 krát 60 centimetrů je vyrobena z imitace bronzu. Náklady na její výrobu i na kulturní program spojený s dnešní akcí dosáhnou přibližně 40 tisíc korun. Město je uhradí z rozpočtu.
Jeden z nejuznávanějších českých poválečných překladatelů, ale i básník a prozaik Jan Zábrana se narodil před 85 lety v Herálci u Humpolce. Kvůli perzekucím komunistického režimu nemohl dostudovat. Jako básník debutoval časopisecky v roce 1957, za života vydal v 60. letech tři sbírky: Utkvělé černé ikony, Lynč a Stránky z deníku. Psal i hrabalovsky laděné prózy. S Josefem Škvoreckým vytvořil několik detektivek a dětskou knížku Táňa a dva pistolníci (1965). Velmi oceňované jsou jeho deníky z let 1970 až 1984, které vyšly posmrtně roku 1992 ve dvou svazcích pod titulem Celý život.
Zábrana těžce nesl srpnovou invazi vojsk v roce 1968. V polovině 70. let onemocněl cukrovkou, na psaní ale nerezignoval. Zemřel 3. září 1984 na rakovinu v 53 letech.