Ostří Romana Lipčíka: Kam jsme se to dohrabali?

Roman Lipčík
3. 2. 2014 11:17
Bohumil Hrabal zemřel před 17 lety, 28. března uplyne sto let od jeho narození. Vedle piva miloval knihy, češtinu, vzdělanost, moudrost, lidi. Může být vhodnější patron pro vzdělávací instituci?
Bohumil Hrabal.
Bohumil Hrabal. | Foto: ČTK

Glosa - Abych vyvážil eventuální myšlenkovou prázdnotu následující glosy – a možná ji i částečně vysvětlil – něco na sebe na úvod prozradím. Na facebooku se tomu říká přiznání a bývá to samý lajk, tak schválně.

Před pár lety jsem přecenil hodnověrnost jednoho svého informačního zdroje. Lékař, říkal jsem si, chodí k němu do ordinace leckdo, kdeco se dozví. Dušoval se, že mu to říkali zasvěcenci. Možné je leccos, říkal jsem si na oplátku já.

Foto: Aktuálně.cz

Načež jsem zatelefonoval řediteli berounského gymnázia a položil mu následující dotaz: „Je pravda, že se ve městě a ve vaší škole jedná o tom, že byste pamětní deskou nebo jiným podobným způsobem uctili svého absolventa Leoše Mareše?“

Dobře, že jsem jen volal a neukázal se tam osobně. Dovedu si dobře představit, že bych se ze strany pana ředitele dočkal podobné reakce, jakou ve filmu Pelíšky předvedla postava Jiřího Kodeta, když ho kdosi, taky zrovna ve škole, tituloval soudruhu. Kdyby neměl hůl, což ředitelé gymnázií většinou ještě nemívají, věřím, že by něco popadl, ukazovátko, srolovanou mapu nebo podstavec kostry, a bacil by mě za tu drzou indolenci.

Bylo to ostatně znát z tónu, jakým mi odpovídal. Chvíli jako by nevěřil vlastním uším, další chvíli jako by měl dojem, že si z něho někdo dělá legraci, možná nějaký Mrázek z ústředny, a pak se konečně ustálil na poznání, že mluví s idiotem od novin, a kategoricky tu pomluvu dementoval. Ste se snad zcvokl, znělo zřetelně v podtextu.

Coming out!

Dlouho jsem tuhle trapnou epizodu své kariéry tajil a coming out dělám až teď, kdy jsem absolvoval dost podobné dotazování, akorát že jaksi v obráceném gardu, a navíc výsledek mi přinesl pár promile satisfakce v tom smyslu, že jsem se tehdy před lety třeba tak úplně nezbláznil, že jsem možná jen, nepochopen, předběhl dobu, jak se to stává vizionářům.

U piva. Hrabal v létě 1965.
U piva. Hrabal v létě 1965. | Foto: ČTK

Zeptal jsem se pana ředitele pro změnu nymburského gymnázia, do jakého stádia se dostal jeho nápad propůjčit škole jméno jejího nejvýznamnějšího absolventa, spisovatele Bohumila Hrabala. Stručně mi sdělil, že o věci se ve škole stále diskutuje, a když se přejmenování podaří prosadit, mohlo by gymnázium nést Hrabalovo jméno od příštího školního roku.

Ta v podstatě nevýznamná zpráva vystrčila růžky z mediálního šumu začátkem loňského prosince. Ředitelova iniciativa se setkala s nevolí současných studentů.

Jejich zástupce, předseda studentského parlamentu, denuncoval vedle sebe samotného i svoje minulé a současné učitele. O Hrabalovi prý nikdy neslyšel. Pan ředitel mu (ale tím i sobě) pak přišel na pomoc a v tisku to uváděl na pravou míru: chtěl tím prý říct, že se s jeho jménem nesetkal za celý čas svého studia. A už by měl letět minimálně češtinář téhle i základní školy, kterou chlapec vychodil. A protože jsem skeptik, páně ředitelovu zahlazování neobratného výroku nevěřím, a pro hocha bych viděl jako vhodné nějaké pěkné učiliště, protože na gymnáziu nemá co dělat.

Bohumil Hrabal v pivnici U Zlatého Tygra na snímku z roku 1990.
Bohumil Hrabal v pivnici U Zlatého Tygra na snímku z roku 1990. | Foto: ČTK

Jenže to by museli vyházet pomalu půlku studentů – a mezi námi, bylo by to nejlepší –, ale to zjevně nejde. Je tam pak ještě druhá půlka, která to vzala chytřeji: o Hrabalovi toho naopak ví nadstandardně mnoho. Nepopírají jeho význam, ale vadí jim, že to byl problematický velikán, pil a taky se – právě jako žák nymburského gymnázia – špatně učil. No a že vy všichni se učíte úžasně! A že by tuctům z vás neprospěl už ve vašem štěněčím věku lehký detox!

Hrabal kalil, že často nedokázal stát na vlastních nohou, to je pravda, ale k tomu znal, miloval a pochopil třeba Schopenhauera. (Ne, to není ten, co si natloukl hlavu na lyžích.) A psal tak, že by vám popraskaly mobily, kdybyste se byť jen jednu jeho větu snažili narvat do esemesky. To je právě to zřejmě nejzásadnější: nečtete – neznáte, natož abyste ocenili.

Možná ještě tak kdyby radní přišli s tím, že přejmenují školu na Gymnázium Harryho Pottera, asi by vás protestovalo míň, co? Nebo Gymnázium Padesáti odstínů šedi, to by se mohlo zamlouvat děvčatům. A protože je to moc dlouhé, kdyby o něm lidi mluvili, vynechávali by odstíny i tu číslovku.

Eh, darmo se s vámi zlobit, holoto.

Však jsem v úvodu varoval před prázdnotou. Ještě bude chvíli pokračovat. Tenhle národ je na přejmenovávání opravdový kanón a někomu to už může lézt na nervy, chápu, ale když už holt takoví jsme, fangličkáři a modloslužebníci, proč se bránit něčemu, co má zase jednou určitý smysl, poté, co se tady i školy jmenovaly a některé ulice dodnes jmenují i po masových vrazích? Hrabal je v tomhle smyslu křišťálově čistý: vedle piva miloval knihy, češtinu, vzdělanost, moudrost, lidi. Může být vhodnější patron pro vzdělávací instituci?

Hrabal s prezidentem Václavem Havlem na snímku z roku 1993. Hrabal se právě stal laureátem literární ceny Jaroslava Seiferta.
Hrabal s prezidentem Václavem Havlem na snímku z roku 1993. Hrabal se právě stal laureátem literární ceny Jaroslava Seiferta. | Foto: ČTK

Já být na místě pana ředitele, na nic bych se nikoho neptal a udělal bych to, co považuji za správné. Ono s tou lidosprávou zase vocaď pocaď. Stačí, že v jejím důsledku máme estébáka ve vládě a Hrad je taky zajímavě obsazený. Ta škola, i když se to tak hezky říká, není studentů. Škola je státu, města, pokud není soukromá. Takže žádné referendum, žádná diskuse s někým, kdo k ní intelektuálně nedorostl.

Mezi marešovským Berounem a hrabalovským Nymburkem pro mě existuje volná souvislost. Zasvěcování se nekonalo ani v Berouně, ani v Nymburku. Přidejte si do té věty ještě slůvko „zatím“ a jako v křišťálové kouli v něm zkuste zahlédnout budoucnost. Mně se nelíbí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy