Skvostná Saudkova Muriel je Pánem prstenů českého komiksu

FOTO Skvostná Saudkova Muriel okouzlí další generaci čtenářů
Muriel a andělé
Muriel a andělé
Muriel a andělé
Muriel a andělé
Foto: Aktuálně.cz
Boris Hokr
23. 1. 2014 14:21
Láska, intriky, zbraně i nahé krásky. Komiks Muriel a andělé má všechny pokušení i neřesti!

Recenze - První vydání slavného komiksu Muriel a andělé (Comet, 1991) disponovalo předmluvou samotného Káji Saudka – minulého i budoucího krále Artuše českého komiksu. Ona předmluva byla nazvána Podivnou pohádkou a uvozena zvoláním „Ó poklade navždy ztracený a tolikrát oplakávaný! Vrať se! Vrať se!“ Krásná Muriel se tehdy vrátila, jako mnohokrát, když bylo českému komiksu (s trochou nadsázky) nejhůř.

Muriel a andělé
Muriel a andělé | Foto: © Kája Saudek, Miloš Macourek

A nyní se vrací opět. Ponechme přitom stranou technické parametry nového vydání – už vzhledem ke kvalitě tehdejšího tisku nelze nynější počin pochválit dostatečně. A nepokusíme se ani o běžnou recenzi, protože Muriel a andělé je takto... nezrecenzovatelná. Pokud bychom hodnotili v procentech, má svých sto jistých a ani nám nemusí pohrdlivě nadat do hnusných tvorů kritických.

První Muriel je totiž Pánem prstenů českého komiksu, jeho nejzářivější hvězdou. Ano, sám Kája Saudek posléze nabídl ještě dokonalejší, náročnější díla, ale Muriel je prostě Muriel. A my se můžeme jen kořit a kochat. A uctivě popsat jeden fenomén.

Síle dějin a lásky nelze vzdorovat!

Murielin příběh obsahuje: Lásku! Intriky! Vojenské štváče! Pomalu se blížící kočičí růžové jazýčky! Cesty časem! Delfíny! Sportovní vozy! Nahé ženy! Nahé muže! Volnou lásku! Ego Army! Big beat! Zbraně! Cigára! Bradavky a ženské křivky stokrát a jinak! A mnoho dalšího! To vše v režii nadšeného génia Saudka a s přispěním předpisy nespoutaného scenáristy Macourka.

Muriel a andělé je v mnoha ohledech zosobnění naivismu. Ale také hájemstvím ironických štulců režimu. Ve světě budoucnosti sice vládne pospolitost, láska a mír, ale zdrojem je lídr big beatové skupiny a hipík (nikoliv Pepík) Mike Richardson, což by soudruzi asi tedy radost neměli.

Muriel a andělé
Muriel a andělé | Foto: © Kája Saudek, Miloš Macourek

Předně je třeba si ale uvědomit, že Kája Saudek – a jeho Muriel – není jen komiks, jakkoliv geniální. Je to ztělesnění snů jedné epochy. Kdo před několika lety navštívil výstavu v pražské Rytířské ulici Kája Saudek & 60's, mohl obdivovat propojení Saudkových kreseb s nejrůznějšími médii od časopisů po reklamu, a pochopitelně množství témat a motivů, především těch podvratně západních.

Byla to doba – v naší historii jediná – kdy mohl být komiks skutečnou hvězdou, médiem formujícím společnost. Ostatně právě tehdejší díla, případně tehdy začínajích autorů dodnes plní roli iniciačních vzorů mladších generací komiksových tvůrců. Saudek v tomto ohledu pochopitelně hraje prim.

V pozdějších letech sice nemohl ani zdaleka svobodně tvořit (a hlavně publikovat) tak, jak by si on i jeho fanoušci přáli, ale přesto se stal pro několik nejen komiksových generací nedostižným vzorem, mistrem, svého druhu svatým. Spisovatelé jako Jiří W. Procházka vzpomínají, jak se seznámili s jeho kresbami, „totálním undergroundem“, jak je napodobovali a toužili, aby někdy Mistr namaloval něco pro ně (Procházkovi se přání mimochodem po letech splnilo).

Muriel a andělé
Muriel a andělé | Foto: © Kája Saudek, Miloš Macourek

Co se týče tohoto vlivu, Saudek nesnese srovnání s žádným jiným českým umělcem. Stejně jako nesnese srovnání Muriel aka Olinka Schoberová (již sezdal s komiksem již ve slavném filmu Kdo chce zabít Jessie) coby největší český sexsymbol. Abych citoval Jarmilu Křenkovou a její text o komiksu Muriel a oranžová smrt, Olga Schoberová je: „Artefakt sám o sobě. Holčičky by ji chtěly mít v pokojíčku, chlapečci v poutech a všichni v posteli.“

Všechny tváře vizionáře

Jak už bylo řečeno, Muriel a andělé byla samotným Saudkem hned několikrát překonána v bravuře, s níž si její autor podmanil komiksové médium. Už zde ale nalezneme všechny jeho trademarky, ale oproti třeba komiksům Muriel a oranžová smrt nebo Lips Tulian jimi nejsme tolik zahlceni.

Saudek, který se později vyžíval v zaplňování všech plánů svých kreseb a vršení detailů, je zde ještě velmi střídmý. Přesto si můžeme spokojeně odškrtávat jednu položku za druhou – a právě díky jejich umírněnosti v ryzí podobě.

Muriel a andělé
Muriel a andělé | Foto: © Kája Saudek, Miloš Macourek

Hříčky s postavami založenými na skutečných předobrazech? Samozřejmě, krom Muriel-Schoberové především hlavní padouch generál Ian Xeron s tváří Saudkova bratra-dvojčete Jana. Drobné vtípky v nadpisech, takřka na periferii naší pozornosti? Ano, Miss War II, Ego Army a v knihovně lékařské kliniky nesmí chybět odborné knihy s titulky jako Nožířství, Humus, několikadílné kompendium Deflorace a pochopitelně Dikobraz...

Několik plánů v obraze? Jistě, když Muriel se svým sportovním vozem uvízne v dopravní zácpě, přímo před ní vidíme pouličního malíře, který ji zpodobní – a tak v popředí máme její nádherný ánfas a v pozadí rozkošně sošný profil.

A pozornost na sebe samozřejmě strhává i samotný formát. Nezvyklý čtvercový půdorys zdařile simuluje širokoúhlý film. Ne nadarmo udělí Saudek druhému dobrodružství Muriel podtitul „celovečerní komiks“. Obě Muriel jsou odklonem od tradiční orientace komiksů na výšku. Stejně tak Saudek nedbá na tradiční rámování.

Muriel a andělé
Muriel a andělé | Foto: © Kája Saudek, Miloš Macourek

Nejen že si dělí stránku, jak se mu zachce, ale přímo ohraničení jednotlivých obrazů deformuje (často pak má taková deformace i výpovědní hodnotu případně ilustruje některé zvukomalebná slova použitá v textu), on často rámce přímo ignoruje, smazává, nechává postavy vystupovat před ně a Lloyd Kaufman by nepochybně řekl, že je to takový hezký Comics of the 3D Mind.

Naprosto zásadní ovšem je, že Muriel a andělé jsou čistou rozkoší. Rozkoší z kresby, vyprávění, vtipkování, obdivu k ženám a fantazii. Svobodu snům především! Českému komiksu se nevrací jen jeho nejslavnější komiks, s Muriel se vrací i jeho mládí a nadšení; stále svěží a sexy.

Kája Saudek se tak dočkal odpovědi na svou otázku z již zmíněné předmluvy ke cometovskému vydání, kde napsal: „Poznával jsem znovu tváře kamarádů a dávných přátel, už zcela zapomenutých a teď znovu vzpomínaných... Platilo by tohle všechno ještě dnes, v době videí, žádných idejí a inflace všeho?“

Platilo, ty hnusný světe, jistěže platilo.

Kája Saudek, Miloš Macourek: Muriel a andělé. Nakladatelství Plus, Praha, 2013.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy