Knihkupectví nemohou čekat na poslední vlnu. Nakladatelé napsali Babišovi

Kultura Kultura
25. 3. 2020 9:53
Čeští nakladatelé a knihkupci zaslali dopis premiérovi Andreji Babišovi z ANO, kterého žádají o plnou náhradu škod způsobených krizovými opatřeními. "Hrozí nenávratné zhroucení českého knižního průmyslu s nevyčíslitelnými celospolečenskými důsledky," varují signatáři.
Pohled do skladu Euromedia Group, která knihy vydává, distribuuje a prodává v síti prodejen Luxor.
Pohled do skladu Euromedia Group, která knihy vydává, distribuuje a prodává v síti prodejen Luxor. | Foto: Lukáš Bíba

Otevřený dopis se včerejším datem odeslání podepsali ředitelé největších českých soukromých vydavatelů knih Euromedia Group a Albatros Media, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka, ředitel nakladatelství Argo Milan Gelnar, jednatelé distribucí jako Kosmas či Pemic Books nebo šéf knihkupeckého řetězce Jan Kanzelsberger.

Signatáři zdůrazňuji, že ctí a oceňují opatření, kterými se vláda snaží zabránit pandemii koronaviru, a připomínají, že stát jim v minulosti vyšel vstříc, když od roku 2015 snížil DPH na knihy z 21 procent na 10 procent. Nyní ale hrozí zhroucení maloobchodní sítě a s ním také pestrého knižního trhu.

"Na vitalitě knižního průmyslu jsou v naší republice závislé desetitisíce lidí, autory a překladateli počínaje, knihkupci a redaktory konče. My, nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí cítíme nejvyšší míru zodpovědnosti za záchranu pracovních míst, která jsou nezanedbatelnou součástí české ekonomiky," uvádějí signatáři, podle nichž se ani s otevřením knihkupectví trh hned nevrátí na předkrizové hodnoty.

"Start bude trvat měsíce, neboť obavy a opatrnost společnosti budou mít vleklý charakter a knihy nebudou vyhledávanou komoditou pravděpodobně dříve než na Vánoce. V takovém stavu ovšem hrozí absolutní zhroucení knižního průmyslu," obávají se signatáři, podle nichž by se společenské škody takového zhroucení "daly jen těžko vyčíslit".

Zástupci knižního trhu proto žádají premiéra Andreje Babiše z ANO, aby podle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení mohli "požádat o plnou náhradu škody způsobené v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními, a to dříve, než budou jejich následky likvidační".

Premiérovu reakci Aktuálně.cz zjišťuje.

Český knižní trh podle zatím poslední zveřejněné zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů v roce 2018 narostl o tři procenta na 8,3 miliardy korun. Knihkupectví v celé republice jsou z rozhodnutí vlády uzavřena necelé dva týdny.

Nelze čekat na poslední vlnu

Samostatné vyjádření ve středu odpoledne zaslal Václav Kadlec, ředitel Albatros Media, která jen za březen očekává výpadek tržeb v řádu desítek milionů korun. Většina pracovníků firmy pracuje v režimu home-office, Albatros pro ně a jejich blízké zakoupil respirátory.

"Provozovatelům kamenných knihkupectví jsme nabídli odklad úhrady faktur o 30 dní. Autorům, překladatelům a dalším našim partnerům jsme zaslali ujištění, že budeme vůči nim i nadále plnit své závazky," vypočítává Kadlec, podle nějž Albatros odsunul vydání téměř poloviny novinek plánovaných na duben a květen, zredukoval výdaje na marketing nebo IT a pozastavil některé projekty.

Protože jedinými většími odběrateli knih Albatrosu ale zůstaly e-shopy, které tvoří zhruba 20 procent tržeb, firma každým dnem přichází o peníze. "Budoucnost knižního trhu je závislá na tom, aby k otevření knihkupectví došlo ihned poté, co bude rozhodnuto o uvolňování dosavadních opatření. Knihkupectví nemohou čekat na poslední vlnu, ale musí být součástí vlny první, jinak hrozí jejich nenávratný konec," apeluje Kadlec, podle něhož bude budoucnost knižního trhu záviset na rychlé a účinné pomoci od státu.

"Měla by mít formu rychlé přímé finanční podpory dotčeným subjektům a po odeznění krize například zařazením knih do nulové sazby DPH, jak je to běžné v řadě vyspělých zemí, například v Anglii nebo Itálii," dodává Václav Kadlec.

Podpořte nezávislou scénu

Prohlášení k situaci ve středu okolo poledne vydala rovněž platforma Knihex, která pořádá stejnojmenné komorní knižní veletrhy a sdružuje nezávislá knihkupectví jako pražský Přístav či malé nakladatele typu Rubata, Trystero nebo Wo-men.

Podle jejich společného vyjádření malá knihkupectví nedisponují dostatečnými finančními rezervami a jejich přežití je ohroženo. "Čím déle budou opatření trvat, tím více bude ohrožena nezávislá knižní scéna. Tento kulturní segment zahrnuje jednak stovky lidí, kteří často živoří na hranici životního minima, snaží se ustát nerovný boj s velkými nakladatelskými domy a prodejními sítěmi a i přese všechny těžkosti pečlivě připravují, vydávají a prodávají kvalitní a hodnotnou literaturu, která diverzifikuje knižní nabídku a tím nabízí i možnosti edukace širokým vrstvám obyvatel napříč regiony," uvádí dopis.

Knihex proto apeluje na čtenáře, aby ve stávající čtenáře nakupovali knihy přímo přes e-shopy nakladatelství.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy