Mazej ven a nelez v trepkách na strom. Kniha radí městským dětem, co dělat v přírodě

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
15. 6. 2021 12:20
S teplými, pomalu už letními dny může rodičům a dětem přijít vhod průvodce pro malé objevitele od Angličanky Catherine Ardové. Překladatelka Tereza Booth ho obdařila peprnějším názvem, než zní originální Let’s Play Outdoors!, a tak nakladatelství Labyrint knihu ve své edici Raketa vydalo pod titulem "Mazej ven!".

Živý překlad a výrazně barevný doprovod ilustrátorky Carly McRaeové pomáhá knize v pevných deskách, která by jinak o mnoho nepřevyšovala receptáře z dětských časopisů jako Raketa.

Další výhodou je komplexnost. Ardová, jež má zkušenosti ze čtyř desítek knih pro malé děti, přibližuje celou škálu prožitků a věcí, jaké lze objevovat pod širým nebem prakticky kdekoliv, kde zelené plochy alespoň na malém kousku převažují nad městskou zástavbou.

V tom tkví modernost publikace: snaží se přírodu co nejvíc přiblížit městskému člověku 21. století. Připomíná, že základem každého poznávání je pozorování, smyslové vnímání a že pozorovat lze i hmyz pod břečťanem šplhajícím po omítce domu. Že kůra stromu na dvorku za činžákem je stejně hrubá či hladká jako v lese. Takže ať děti "mažou ven", přírodu i dobrodružství mohou objevovat nejen na celodenních výletech.

Hmyz a mraky

V promyšleném konceptu je čtenář veden od zkoumání drobných živočichů nebo mraků na nebi k aktivnější činnosti. Například jednoduchou výtvarnou technikou frotáže lze zjistit, jakou strukturu má kůra nebo list stromu, sledováním stop je zase možné vypátrat, kde má zvíře pelíšek. Děti se učí číst mapy a kreslit vlastní, poznávají souhvězdí, jsou ponoukány, aby lezly po stromech.

Právě návody typu, jak bezpečně zdolat korunu stromu (v nazouvacích botách ne), se zdají trochu směšné, možná ale odpovídají realitě: děti, které jsou během školního roku zapojené do mnoha kroužků a "volnočasových aktivit", nemají čas poznávat obyčejné věci.

Některé zálesácké praktiky či názvy působí v českém prostředí trochu nezvykle. Britská autorka radí vybrat si pro ohniště hliněný plácek a táborák ohraničit čtyřmi poleny, žádné vydloubnutí drnu v trávě a kruh z kamenů, jak se to učí čeští skauti. A například opékání těsta natočeného na klacku se v knize říká tábornický trdelník, i když děti z lesních školek tomu - alespoň ve středočeském regionu - říkají "hadi".

Ukázka z knihy Mazej ven!.
Ukázka z knihy Mazej ven!. | Foto: Labyrint

Na každé dvojstránce, věnované jednomu tématu, je pár motivačních otázek nebo úkolů, například "zapiš si věk každého pařezu, který najdeš", "nakresli mapu okolí" nebo "zkus si vymyslet vlastní symboly". Nechybějí ani přírodopisné hádanky, třeba jak se liší stonožka od mnohonožky. Autorka má po ruce i několik venkovních her a činností.

Ukliď ohryzek

Typické pro novodobého dětského průvodce divočinou jsou zvýšené ohledy na bezpečnost a ochranu přírody.

Ardová nejenže přikazuje odnést si všechny odpadky, které zbudou po svačině, ani ohryzek z jablka podle ní v přírodě nemá zůstat. S ohledem na malé živočichy také doporučuje nechodit po trávě a držet se jen vyznačených cest.

S tím lze souhlasit u velkých školních výprav a například v náročném horském terénu. Ale že by se odteď mělo dobrodružství hledat jen na značených cestách, zní smutně.

Kniha Catherine Ardové je pěkným barevným prohlížením, které motivuje vyběhnout ven. Moc do hloubky ale nejde. Opravdové průvodce pro výpravy do přírody bude lepší hledat jinde. Například v brněnském nakladatelství Kazda, kde vycházejí nejen tituly známého německého lesníka Petera Wohllebena, ale například i příručky londýnské dvojice autorů Jane Worrollové a Petera Houghtona.

Propagátoři lesních školek a škol vydávají podrobné návody, jak v přírodě s dětmi najít zábavu a poučení v jakékoliv roční době i počasí - jak s ohledem na bezpečnost a ochranu přírody naučit děti zacházet s nožem či sekerkou, jak pomocí ohně vyrobit uhly na kreslení nebo jak děti nechat na ohni i něco uvařit.

Kniha

Catherine Ard: Mazej ven! - Kniha pro malé objevitele.
(Přeložila Tereza Booth, ilustrovala Carla McRae)
Nakladatelství Labyrint 2021, 50 stran, 295 korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy