Margaret Atwoodová se vrací k poezii, po úmrtí partnera vydá básnickou sbírku

Kultura Guardian, Kultura
30. 1. 2020 14:04
Čerstvá kanadská laureátka Bookerovy ceny Margaret Atwoodová se po více než dekádě vrací k poezii, se kterou kdysi začínala. Osmdesátiletá autorka 10. listopadu vydá novou sbírku básní nazvanou Dearly. Zabývat se bude "nepřítomnostmi a konci, stárnutím a ohlížením se zpět", uvádí londýnské nakladatelství Chatto & Windus.
Margaret Atwoodová před třemi roky v Praze přebrala Cenu Franze Kafky.
Margaret Atwoodová před třemi roky v Praze přebrala Cenu Franze Kafky. | Foto: Michaela Danelová

Jak připomíná britský deník Guardian, půjde o Atwoodové první poezii od roku 2007, kdy vydala sbírku básní nazvanou The Door. Britské noviny to dávají do souvislosti s loňským úmrtím jejího dlouholetého partnera, kanadského spisovatele a ochránce přírody Graema Gibsona.

Obal sbírky básní Dearly.
Obal sbírky básní Dearly. | Foto: Penguin/Chatto & Windus

Poslední roky trpěl demencí. "Prožil krásné závěrečné týdny života a odcházel na výši, obklopen láskou, přátelstvím a uznáním. Jsme vděční za jeho moudrý, etický a obětavý život," uvedla tehdy Atwoodová, která s Gibsonem žila v kanadském Torontu od 70. let minulého století. Nikdy se nevzali, v roce 1976 se jim ale narodila dcera.

Podle nakladatele je nová sbírka básní Margaret Atwoodové "střídavě dojemná, hravá a moudrá". Zkoumá "měnící se těla i duše, stejně jako každodenní předměty a rituály, které nás ukotvují v současnosti".

Kanaďanka ve sbírce Dearly píše o "vlkodlacích, sirénách, mimozemšťanech i snech", stejně jako o "nejrůznějších podobách zvířecího života a fragmentech našeho poškozeného životního prostředí".

"Každá báseň ve sbírce Dearly je nabitá pro Atwoodové charakteristickou zvídavosti a energií," říká Becky Hardieová, zástupkyně ředitele londýnského nakladatelství. "Je to čistá radost, která protahuje tělo i mysl," dodává.

Atwoodová prý již slíbila, že pro elektronickou verzi knihy básně sama načte.

Margaret Atwoodová, která v době vydání knihy oslaví 81. narozeniny, s poezií kdysi začínala. Svou první sbírku básní Dvojí Persefona vydala vlastním nákladem roku 1961, tedy dlouho předtím, než se proslavila jako prozaička.

Od té doby publikovala čtrnáct básnických sbírek, nejvíc v 60. a 70. letech minulého století. Letos od Dvojí Persefony uplyne 59 roků.

Žádná z básnických sbírek Atwoodové dosud nebyla přeložena do češtiny.

Svůj první román, který čeští čtenáři znají pod názvem Žena k nakousnutí, Atwoodová poslala na trh až roku 1969. Právě podle této knihy nyní vzniká televizní seriál, který podle časopisu Variety produkují Francine Zuckermanová a Karen Shawová.

Autorka slavné dystopie Příběh služebnice z roku 1985 poslední roky zažívá velký návrat.

Přiživila ho televizní adaptace Příběhu služebnice, kterou mnozí diváci v USA vnímají jako komentář k současné éře prezidenta Donalda Trumpa. Například feministky v několika zemích uspořádaly protesty v červených hábitech a bílých čepcích, jaké v románu a seriálu nosí utlačované služebnice.

Atwoodová také před třemi lety obdržela Mírovou cenu německých knihkupců a v Praze přidala Cenu Franze Kafky. Vloni pak za román Svědectví (The Testaments), který volně navazuje na Příběh služebnice a letos jej v českém překladu vydá nakladatelství Argo, získala prestižní Bookerovu cenu. O tu se dělí napůl s Angličankou Bernardine Evaristovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy