Sedmačtyřicetiletý Laurent Binet je nejen ve Francii už roky etablovaným autorem. Jeho první román HHhH, který netradičním způsobem líčí okolnosti atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942, získal před devíti lety Goncourtovu cenu za debut.
Kritiky i čtenáře zaujal vypravěčskou suverenitou, invencí i postřehy o povaze románu obecně. Název knihy odkazoval na přezdívku, kterou Heydrichovi dávali příslušníci SS, Himmlers Hirn heisst Heydrich (Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich).
🏆 Laurent Binet, lauréat du Grand Prix du roman de l’Académie française 2019 pour son nouveau roman "Civilizations" (@EditionsGrasset).
— La Grande Librairie (@GrandeLibrairie) October 31, 2019
📚 Il était hier soir sur le plateau de la @GrandeLibrairie, en exclusivité à la télévision ! @LaurentBinetH #LGLf5 pic.twitter.com/ZmdyjFNnzl
Binetův další obsáhlý román Sedmá funkce jazyka vyšel v roce 2015 a recenzenti jej vřele přijali coby poučenou a zábavnou mystifikaci, která se točí kolem téměř detektivního vyšetřování smrti strukturalisty Rolanda Barthese.
"Jde sice o intelektuální thriller, ale Binet je dostatečně zručný vypravěč, aby čtenáře zaujal i tehdy, pokud dotyčný nezachytí všechny narážky a vtípky," napsal o knize v Hospodářských novinách literární kritik Ladislav Nagy. "Pokud je zachytí, bude se bavit královsky - spisovatel rozhodně netrpí přehnanou úctou k osobám francouzského intelektuálního života a jeho smysl pro humor je osvěžující," dodal.
Obě Binetovy knihy v českém překladu Michaly Markové vydalo Argo.
Některé z postupů, které využil v Sedmé funkci jazyka, Binet nyní uplatnil také v Civilizacích. Hravě se pouští do popisu paralelní historie, v níž kolem roku 1000 z Grónska vyplouvá dcera Erika Rudého. Ta pak obyvatele Nového světa seznámí s mnoha civilizačními vymoženostmi.
Posádku lodi Kryštofa Kolumba v roce 1492 zadrží domorodí obyvatelé, kteří mají šípy s železnými hroty, umějí jezdit na koních a jsou odolní vůči evropským nemocem. Opačným směrem přes Atlantik se poté vydá výprava vedená bratrem inckého vládce Huáscara a Evropu krátce nato ovládne incká civilizace.
CIVILIZATIONS de @LaurentBinetH lauréat du Grand Prix du roman de l'Académie française! pic.twitter.com/2ACeZq66RL
— Grasset et Fasquelle (@EditionsGrasset) October 31, 2019
Mezi finalisty Velké ceny Francouzské akademie za román, ve francouzštině Grand prix du roman de l'Académie française, letos byly tři romány. V konečném hlasování poroty zvítězil s deseti hlasy Binet, pro jeho konkurenta Bruna de Cessole se vyslovilo osm akademiků. Loni cenu získal Camille Pascal za historickou prózu L'été des quatre rois (Léto čtyř králů).
Oznámením laureáta Velké ceny Francouzské akademie začal ve Francii týden udělování prestižních literárních ocenění, který postupně odhalí nové držitele Goncourtovy ceny, Renaudotovy ceny a cen Femina a Médicis.