Zažít staré šumavské lesy. Spolek se stará o Klostermannův odkaz, vydal knihu

ČTK ČTK
13. 2. 2020 20:22
Nové vydání knihy Karla Klostermanna nazvané Skláři pokřtili tento čtvrtek ve Strakonicích zástupci sdružení, které propaguje autorův odkaz. Román vyšel poprvé v roce 1896 a naposledy před pěti lety, už je ale vyprodaný.
Karel Klostermann na jednom z posledních snímků předtím, než roku 1923 zemřel.
Karel Klostermann na jednom z posledních snímků předtím, než roku 1923 zemřel. | Foto: ČTK

Sdružení nazvané Karel Klostermann - spisovatel Šumavy, jež sídlí v Srní, chce vydat i další knihy literáta, který žil v letech 1848 až 1923 a jehož díla dnes chybí na pultech knihkupců. Tento čtvrtek od jeho narození uplynulo 172 let.

"Vyzvalo nás několik knihkupců s šumavskou literaturou, zda bychom nechtěli navázat na předchozí vydavatelskou činnost," vysvětluje Petr Kuncl ze spolku, který existuje 22 let a dosud vydal 17 knih. První byl v roce 2003 román Ze světa lesních samot. Sdružení má 40 členů.

Nyní nově vydaný román Skláři zachycuje osud dvou sklářských rodin z dnes již zaniklé obce Hůrka u Prášil. "Karel Klostermann pocházel ze sklářského rodu, maminka z rodu Abélé, což byla význačná rodina sklářů, která ovlivňovala život na Šumavě. Abélové byli hugenoti, dokázali udělat povědomí o šumavském sklu," popisuje předseda spolku Václav Sklenář.

Šumavský publicista a spisovatel Emil Kintzl říká, že kniha Skláři přibližuje dobu, kdy na Šumavě bylo víc skláren než ve zbytku země. "Je zajímavá tím, že celá historie sklářů, jejichž sklo šlo do celého světa, se dochovala už jen ve vzpomínkách, na starých fotografiích. Když si člověk přečte román a potom navštíví obec Hůrku, uvidí, jak nám ten zlý bolševický režim Šumavu zdevastoval," míní Kintzl.

Sdružení už spisovateli vybudovalo muzeum na šumavském Březníku a podílelo se také na obnově jeho hrobu v Plzni. Výhledově zvažuje, že s bavorskou sekcí spolku, jež sídlí ve Spiegelau, vydá i česko-německy psané povídkové knihy.

V Bavorsku nebyl Karel Klostermann po roce 1989 známý, připomíná předseda Sklenář. "Díky bavorské sekci je teď poznán i v německy mluvících zemích. Rádi bychom vydávali co nejvíce knih, které se týkají Šumavy. Lidé, kteří rádi jezdí na Šumavu, tam díky nim můžou prožívat život, která tam kdysi byl, nahlédnout, jak tenkrát vypadaly lesy, pralesy. Je to dnes nejprodávanější literatura," říká Sklenář.

Na snímku z roku 2007 je hrob Karla Klostermanna v Plzni.
Na snímku z roku 2007 je hrob Karla Klostermanna v Plzni. | Foto: ČTK

Podle jeho sdružení se Klostermannovy romány Kam spějí děti, Ze světa lesních samot či V ráji šumavském budou prodávat vždy. Jihočeská vědecká knihovna jich jen loni evidovala 357 výpůjček. Největší zájem byl o tituly Světák z Podlesí, V srdci šumavských hvozdů a Ze světa lesních samot, vypočítává mluvčí knihovny Petra Mašínová.

Na Březníku, kde se odehrává právě Ze světa lesních samot, letos sdružení předělá jednu místnost Klostermannovy expozice, aby připomínala časy, kdy kniha vznikala. V obnovené Hauswaldské kapli poblíž Srní sdružení pořádá otevírání pramene a pouť.

Ve Štěkni na Strakonicku, kde autor žil po dobu 17 let a kde také zemřel, dnes působí Institut Karel Klostermann. Ten pořádá přednášky, čtení, výstavy či provozuje 7,5 kilometru dlouhou stezku místy, kudy spisovatel chodíval. Institut organizuje i rýžování zlata.

Na zámku ve Štěkni je od roku 2002 otevřen pokoj s Klostermannovými romány. Strakonický pivovar Dudák vaří pivo Klostermann.

Karel Klostermann na přání svého otce, lékaře, studoval medicínu ve Vídni, školu však nedokončil. Pracoval jako vychovatel, redaktor rakouského časopisu Wanderer a zpravodaj, později učil francouzštinu a němčinu na německé reálce v Plzni.

Své první literární práce psal německy. V knihách líčil drsnou krásu Šumavy a tvrdý život obyvatel zdejších hor. Kromě románu Ze světa lesních samot k jeho nejznámějším prózám patří kronika Mlhy na Blatech nebo povídkový soubor V srdci šumavských hvozdů.

Karel Klostermann na jednom z posledních snímků předtím, než roku 1923 zemřel.
Karel Klostermann na jednom z posledních snímků předtím, než roku 1923 zemřel. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 9 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy