Češi si na Vyšehradě připomněli Karla Čapka, Putna četl z Knihy apokryfů

ČTK ČTK
25. 12. 2018 18:53
Přibližně dvě stovky lidí se na dnešní Boží hod vánoční před polednem sešly u hrobu spisovatele Karla Čapka na pražském Vyšehradě.
Literární historik a kritik Martin C. Putna na dnešním čtení.
Literární historik a kritik Martin C. Putna na dnešním čtení. | Foto: ČTK

Každoroční setkání, pořádané na výročí autorova úmrtí, za zvuků zvonohry z nedaleké chrámu svatého Petra a Pavla zahájili zástupci Společnosti bratří Čapků. Spisovatel zemřel 25. prosince 1938, tedy před 80 lety.

Foto: ČTK

Hlavní mluvčí dnešní akce, literární historik a kritik Martin C. Putna, svůj projev založil na čtení z Čapkovy Knihy apokryfů. Připomněl, že autorovy myšlenky jsou aktuální dosud.

Za hlavní poselství Čapkova díla Putna označil myšlenku, že v každém člověku je "jiskřička dobrého", a hovořil o obtížné cestě středem mezi extrémy.

Levicový tisk v Čapkovi viděl maloměšťáka a pravičáka, "státotvorníka", konzervativní pravice ho brala jako autora víceméně levicového.

"Náš svět otevřené demokracie a otevřené společnosti, svět, ve kterém se věří, že existuje něco jako pravda a ne nějaká alternativní pravda, tento svět se jeví ne ještě úplně v troskách, ale zdá se viset na vlásku," uvedl Putna.

Mimo jiné vzpomněl Čapkovo "volání slaboučkého hlasu demokracie" v projevu k Albertu Einsteinovi.

"Čecháčkové jsou opět tady, mají svá křesla v parlamentu a v Radě Českého rozhlasu, své noviny, vlastní televize, a chtějí víc a víc," prohlásil Putna ve zjevné v narážce na nedávnou kauzu okolo Českého rozhlasu Vltava, kde končí dosavadní šéfredaktor Petr Fischer.

Karel Čapek zemřel před 80 lety na následky zápalu plic v době tragické pro český národ i jeho samotného. Těžce nesl události roku 1938, mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. Úmrtí v necelých 50 letech jej uchránilo před zatčením gestapem.

Čapkův pohřeb 29. prosince 1938 na Vyšehradě se stal veřejnou demonstrací. Autorův bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek, zahynul v koncentračním táboře.

Pietní akt na Vyšehradě každoročně pořádá Společnost bratří Čapků, která existuje od roku 1947. Knihy Karla Čapka i dnes vycházejí po celém světě.

Foto: ČTK

Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho nový výraz "robot" se ujal v mnoha jazycích.

První dystopický román Karla Čapka Továrna na absolutno se stal námětem kabaretu, který letos 5. prosince v premiéře uvedlo Dejvické divadlo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy