Každoroční setkání, pořádané na výročí autorova úmrtí, za zvuků zvonohry z nedaleké chrámu svatého Petra a Pavla zahájili zástupci Společnosti bratří Čapků. Spisovatel zemřel 25. prosince 1938, tedy před 80 lety.
Hlavní mluvčí dnešní akce, literární historik a kritik Martin C. Putna, svůj projev založil na čtení z Čapkovy Knihy apokryfů. Připomněl, že autorovy myšlenky jsou aktuální dosud.
Za hlavní poselství Čapkova díla Putna označil myšlenku, že v každém člověku je "jiskřička dobrého", a hovořil o obtížné cestě středem mezi extrémy.
Levicový tisk v Čapkovi viděl maloměšťáka a pravičáka, "státotvorníka", konzervativní pravice ho brala jako autora víceméně levicového.
Všichni ti, co před 80 lety zradili Čapka, zradili i své křesťanství. Čapkovské hodnoty tolerance a humanismu jsou dnes opět zcela mimo módu. Čecháčci mají dnes zase své noviny, televize, místa ve sněmovně nebo v Radě ČRo, řekl na tradičním setkání u hrobu Karla Čapka @mcputna pic.twitter.com/jN9Ns3QUh4
— Pavel Vondra (@pavelvond) December 25, 2018
"Náš svět otevřené demokracie a otevřené společnosti, svět, ve kterém se věří, že existuje něco jako pravda a ne nějaká alternativní pravda, tento svět se jeví ne ještě úplně v troskách, ale zdá se viset na vlásku," uvedl Putna.
Mimo jiné vzpomněl Čapkovo "volání slaboučkého hlasu demokracie" v projevu k Albertu Einsteinovi.
"Čecháčkové jsou opět tady, mají svá křesla v parlamentu a v Radě Českého rozhlasu, své noviny, vlastní televize, a chtějí víc a víc," prohlásil Putna ve zjevné v narážce na nedávnou kauzu okolo Českého rozhlasu Vltava, kde končí dosavadní šéfredaktor Petr Fischer.
80 let bez...Karel Čapek
— petr fischer (@petrfischer3) December 25, 2018
"Kniha je nejmocnější zbraní národa. Národ, který si váží knih, váží si zároveň své duchovní nezávislosti a neztratí ji, dokud bude mít svou literaturu.“ pic.twitter.com/yhLp58hSBo
Karel Čapek zemřel před 80 lety na následky zápalu plic v době tragické pro český národ i jeho samotného. Těžce nesl události roku 1938, mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. Úmrtí v necelých 50 letech jej uchránilo před zatčením gestapem.
Čapkův pohřeb 29. prosince 1938 na Vyšehradě se stal veřejnou demonstrací. Autorův bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek, zahynul v koncentračním táboře.
Pietní akt na Vyšehradě každoročně pořádá Společnost bratří Čapků, která existuje od roku 1947. Knihy Karla Čapka i dnes vycházejí po celém světě.
Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho nový výraz "robot" se ujal v mnoha jazycích.
První dystopický román Karla Čapka Továrna na absolutno se stal námětem kabaretu, který letos 5. prosince v premiéře uvedlo Dejvické divadlo.
V našem archivu se ukrývají samé poklady, které vyplouvají vždy v tu pravou chvíli. ✨ Před pár týdny jsme objevili unikátní dosud nezveřejněnou nahrávku Karla Čapka, který před 80 lety, 25. prosince 1938, zemřel.
— Radiožurnál (@Radiozurnal1) December 25, 2018
↓ Poslechněte si ji v článku. ↓ https://t.co/f6xtDrkGTB
„Ještě se omlouval za to, že umírá.“ Karel Čapek před 80 lety podlehl štvanici ve stínu Mnichovahttps://t.co/rT8WvUzSLt pic.twitter.com/xx2WIrZEuC
— ČT24 (@CT24zive) December 25, 2018
It’s also 80 years today since in the death in Prague of Karel Čapek, the great writer whose work inspired Janáček to compose The Makropoulos Case. pic.twitter.com/1FukkOxKLz
— Opera magazine (@operamagazine) December 25, 2018