Jaroslav Rudiš získal literární cenu za evropský dialog

ČTK ČTK
11. 3. 2014 14:59
Spisovatel cenu převezme na závěr literárního festivalu na německém ostrově Usedom.
Jaroslav Rudiš.
Jaroslav Rudiš. | Foto: ČTK

Berlín - Spisovatel Jaroslav Rudiš získal usedomskou literární cenu, kterou každoročně uděluje knižní festival pořádaný na německém baltském ostrově Usedom.

Oznámila to porota vedená německým literárním kritikem Hellmuthem Karasekem s odůvodnění, že se Rudiš svými díly zasadil o evropský dialog.

Rudiš je čtvrtým nositelem ocenění, které je dotované pěti tisíci eury (136 tisíci korunami). Cenu by měl převzít 13. dubna na závěr tradičního knižního festivalu.

Cena se uděluje pravidelně od roku 2011. Porota vybírá literáty, kteří svými knihami usilují o porozumění mezi národy a o dialog o současných i minulých událostech v Evropě.

V prvním ročníku porota udělila cenu české spisovatelce Radce Denemarkové a její překladatelce Evě Profousové. V roce 2012 cenu získala polská spisovatelka Olga Tokarczuková, loni byl oceněn německý autor Jan Koneffke.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy