Rudiš napsal první román v němčině, je za něj nominován na cenu veletrhu v Lipsku

ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 2. 2019 13:26
Spisovatel Jaroslav Rudiš je se svým novým románem nazvaným Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise) mezi pěticí nominovaných na letošní cenu knižního veletrhu v Lipsku v kategorii beletrie.
Jaroslav Rudiš (vpravo) na archivním snímku z kabaretu EKG.
Jaroslav Rudiš (vpravo) na archivním snímku z kabaretu EKG. | Foto: Zuzana Šmajlerová

Ocenění patří - vedle ceny udělované Frankfurtským knižním veletrhem - mezi ta nejprestižnější v Německu.

"Byl to pro mě samozřejmě obrovský šok, když jsem se to dozvěděl. S tím se vůbec nedá počítat, že se dostanete mezi pět knížek, které vyberou," říká Rudiš v reakci na nominaci svého zhruba pětisetstránkového románu, prvního, který napsal v němčině. Česky vyjde až na podzim příštího roku.

Winterbergovu poslední cestu Jaroslav Rudiš popsal v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz jako "putování dějinami střední Evropy". Hlavní postava prý trpí návaly historie, snaží se pochopit dějiny a čím dál tím víc se v nich ztrácí.

"Celé se to odehrává v zimě a ve vlacích. V současnosti a zároveň v minulosti. Můj hrdina bloudí z Berlína přes opuštěná bojiště u Hradce Králové nebo u Slavkova, přes Prahu, Linec, Vídeň až do Sarajeva. Celou tu cestu jsem absolvoval. Také se tam hodně vracím do Liberce, vyprávím příběh libereckého krematoria, prvního krematoria v bývalém Rakousku, který by vydal na samostatnou novelu," popsal Rudiš.

U jeho nového románu je prý pro něj důležitá dvojjazyčnost, "takový návrat ke kořenům", doplňuje Rudiš nyní.

"Já jsem o té knize nikdy neuvažoval česky, protože je inspirovaná příběhem jednoho mého německého kamaráda, který jezdí střední Evropou s posledním průvodcem pro Rakousko-Uhersko z roku 1913 a trpí dějinami," poznamenává Rudiš o muži, kterého na cestách někdy sám doprovází.

Právě nekonečná železniční cesta dvou mužů - pečovatele závislého na pivu a starého sudetského Němce - dějinami střední Evropy je hlavním tématem 540stránkové prózy. I když se tyto dějiny muži snaží znovu pochopit, ve výsledku se v nich podle Rudiše stále více ztrácejí.

Cena Lipského knižního veletrhu, kterou v posledních letech získali Esther Kinská, Natascha Wodinová nebo Guntram Vesper, je udělována od roku 2005. Vyzdvihuje knihy, které v daném roce teprve vycházejí. Také Winterbergova poslední cesta se na německých pultech objeví až koncem tohoto měsíce.

Laureáta porota vyhlásí 21. března spolu s nositeli ceny v kategorii literatura faktu a překlad. Každý z oceněných získá odměnu ve výši 20 tisíc eur, což je v přepočtu přes 515 tisíc korun. V minulosti se mezi kandidáty na cenu dostal česko-německý spisovatel Jan Faktor.

Turnovský rodák Rudiš, který studoval němčinu a historii a střídavě žije v Německu a Česku, loni získal Cenu literárních domů německojazyčných zemí. Porotci ocenili Rudišovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách. V minulosti se autor podílel na komiksové trilogii a filmu Alois Nebel, s Jaromírem Švejdíkem alias Jaromírem 99 založil skupinu Kafka Band. Ta brzy vydá nové album nazvané Amerika.

Lipský knižní veletrh se uskuteční od 21. do 24. března. Česká republika coby čestný host na něm bude mít zvýrazněnou expozici. Při té příležitosti bude v Německu představeno 70 až 80 nových překladů českých knih.

 

Právě se děje

před 4 minutami

James v 1300. startu v NBA dovedl Lakers k výhře nad Golden State

LeBron James odehrál 1300. zápas v základní části NBA a jubileum oslavil přesvědčivým vítězstvím Los Angeles Lakers 117:91 nad Golden State. Stále bez zraněného Anthonyho Davise domácí rozhodli už během první půle, úvodní čtvrtinu vyhráli o dvacet bodů a v poločase vedli 73:44. K triumfu si Lakers pomohli 60 doskoky proti 35 soupeřovým. James za 24 a půl minuty hry dal 19 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky NBA:

Boston - Washington 111:110, Detroit - New York 90:109, Houston - Memphis 84:133, LA Lakers - Golden State 117:91, Miami - Atlanta 109:99, Milwaukee - LA Clippers 105:100, Minnesota - Phoenix 99:118, Sacramento - Charlotte 126:127.

Utkání Toronto - Chicago bylo odloženo.

před 28 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy