Neříkejte těm knihám young adult. Francouzští spisovatelé kritizují anglicismy

Kultura Le Monde, Guardian, Kultura
6. 2. 2019 12:50
Měsíc před zahájením tradičního pařížského knižního veletrhu Salon du Livre se francouzští intelektuálové ohradili proti tomu, že akce užívá anglické pojmy místo francouzských ekvivalentů.
Na snímku z loňského ročníku veletrhu Salon du Livre je stánek nakladatelství Actes Sud.
Na snímku z loňského ročníku veletrhu Salon du Livre je stánek nakladatelství Actes Sud. | Foto: Salon du Livre de Paris

Veletrh letos podruhé chystá programovou část zaměřenou na čím dál populárnější literaturu žánru young adult, tedy knih pro dospívající čtenáře. Jenže právě na plakátech a v propagačních materiálech vytištěná anglická slova jako "young adult", "book room", "photo booth" nebo "book quiz" iritují francouzské intelektuály, kteří jejich užívání označují za "nesnesitelný projev kulturního zločinu".

Více než sto francouzských spisovatelů, esejistů či novinářů včetně Leily Slimani, Tahara Ben Jellouna, Marie NDiaye, Jean-Michela Guenassii nebo Muriel Barberyové proto organizátorům zaslalo dopis, v němž šíření anglicismů odmítají.

"Na ulicích, na webu, v médiích, na soukromých vysokých školách, univerzitách a všude jinde angličtina krok za krokem nahrazuje francouzštinu. Každý den je vyměněno další slovo. Ale musí se to dít také na knižním veletrhu ve Francii? Což ani v Paříži, na veletrhu zasvěceném knize, není možné hovořit francouzsky?" ptají se autoři dopisu, jejž přetiskl deník Le Monde.

Podle signatářů je za čarou už samotné užívání pojmu young adult. Podle nich přispívá k "útoku, urážce, nesnesitelnému projevu kulturního zločinu", jímž je vytlačování francouzštiny.

Signatáři proto vyzývají organizátory veletrhu, aby se obešli bez angličtiny tam, kde je to možné. A zároveň apelují na francouzské ministerstvo kultury, aby finančně nepodporovalo akce, kde je "byť jediné francouzské slovo zbytečně nahrazené anglickým ekvivalentem".

Totéž autoři dopisu žádají po francouzském ministerstvu školství, které by podle nich v osnovách mělo podporovat užívání a znovuobjevování francouzštiny.

"Těm, kteří vědomě či nevědomě přispívají k tomuto zaměňování slov, vzkazujeme, že přispívají k závažnému útoku na kulturu a myšlenky, které jsou starší než tisíc let a které na celém světě sdílí téměř 300 milionů lidí hovořících francouzsky," stojí v dopisu.

A podle deníku Le Monde byl apel zřejmě vyslyšen. Z webových stránek veletrhu Salon du Livre sice nezmizela sekce young adult, už zde ale nejde dohledat zmínky o možnosti návštěvníků vyfotit se ve "photo booth", tedy fotobudce, ani navštívit "book room", tedy místnost plnou knih, ba ani si zahrát "book quiz" neboli kvíz s otázkami z literatury.

Britský deník Guardian v této souvislosti připomíná, že Francouzi už několik století brání svůj jazyk před cizími vlivy. Právě za tímto účelem kardinál Richelieu v polovině 17. století založil slavnou Francouzskou akademii, která má dohlížet na čistotu jazyka.

Bývalý francouzský prezident François Hollande už roku 2014 vyzval k opětovné obraně francouzštiny. A současný prezident Emmanuel Macron šel ještě dál, když právě spisovatelku Leilu Slimani - jednu ze signatářek dopisu - vloni jmenoval svou velvyslankyní pro frankofonní záležitosti.

Podle analýz, které má k dispozici francouzská vláda, bude ve světě narůstat počet lidí hovořících francouzsky. Ze současných zhruba 274 milionů to do roku 2050 má být 750 milionů. Příčinou je zejména demografický nárůst v Africe, kde je jazyk stále rozšířený v bývalých francouzských koloniích.

Pařížský knižní veletrh Salon du Livre se letos uskuteční od 15. do 18. března.

Rozhovor DVtv se spisovatelkou Leilou Slimani

Současné marocké zákony napomáhají něčemu, co by se dalo nazvat sexuálním utrpením, upozorňuje francouzsko-marocká spisovatelka Leila Slimani. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 17 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy