Rudiš dostane německou literární cenu, zasloužil si ji spojováním kultur

ČTK ČTK
12. 9. 2019 20:21
Za svůj první román napsaný v němčině a obecně za dosavadní tvorbu český spisovatel Jaroslav Rudiš dostane německou literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau. Dnes to oznámili její pořadatelé v Drážďanech, kde sedmačtyřicetiletý autor ocenění převezme příští rok v únoru.
Jaroslav Rudiš s německým vydáním románu Winterbergova poslední cesta.
Jaroslav Rudiš s německým vydáním románu Winterbergova poslední cesta. | Foto: ČTK

Cena je udílena tvůrcům, kteří obohacují současnou německou literaturu překračováním hranic, propojováním kultur a jazyků. Ocenění doprovází odměna 15 tisíc eur, v přepočtu 388 tisíc korun.

Za zhruba pětisetstránkovou knihu nazvanou Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise), kterou jako svůj první text napsal v němčině a jež se dostala mezi německé bestsellery, byl Jaroslav Rudiš na jaře nominován na Cenu Lipského knižního veletrhu. Tu nezískal. V češtině román příští rok vydá nakladatelství Labyrint.

"Mám z toho obrovskou radost. Hlavními postavami jsou Wenzel Winterberg, skoro stoletý rodák z Liberce, a jeho ošetřovatel, český emigrant Jan Kraus. Jednoho dne spolu nastoupí do vlaku a vydají se na poslední cestu napříč dějinami střední Evropy z Berlína až do Sarajeva," popisuje Rudiš, podle nějž obě postavy vědí, že je historie drží v hrsti. "A oba si taky rádi dají pivo," dodává.

Skoro stoletého Winterberga a jeho ošetřovatele Krause autor posílá na železniční pouť napříč střední Evropou. "Rudiš je nechává překvapivým způsobem prozkoumat osudové 20. století s jeho válkami, vyhnáními a ideologickými zlomy. Jízdní řád a železniční síť tu tvoří švy rozervaného kontinentu. Rudišovi se daří literárně originálním způsobem obsadit toto historií nabité území," zdůvodnila německá porota, proč Rudiše ocenila.

Jaroslav Rudiš čte ukázku z knihy Winterbergs letzte Reise. | Video: Random House

Německou verzi románu pro Aktuálně.cz na jaře zrecenzoval novinář Petr Fischer, podle nějž příběh dvou cestovatelů slouží k vyrovnávání se s dějinami.

"Stařík, zjevně vytržený z Rudišova staršího libereckého románu Grandhotel, bloudí Evropou od Berlína po Záhřeb, navštěvuje místa svých osobních dějin, které nejdou odkrojit od dějin velkých, kolektivních," napsal Fischer, podle nějž Rudiš v knize zkoumá český národní charakter, jako to dělal v libereckém románu Grandhotel z roku 2006 nebo šest let staré Národní třídě.

Jaroslav Rudiš je autorem desítky románů, mimo jiné oblíbeného Aloise Nebela. Podle jeho prózy Národní třída nedávno vznikl stejnojmenný film, který za 14 dnů začnou promítat kina.

Scénář napsal sám spisovatel s režisérem snímku Štěpánem Altrichterem. Oba shodně žijí napůl v České republice a Německu, také film vznikl v česko-německé koprodukci.

Film v hlavní roli s Hynkem Čermákem kombinuje dramatický příběh s černým humorem.

Film Národní třída začnou kina promítat 26. září. | Video: Falcon
 

Právě se děje

Další zprávy