Podcast Petra Viziny: Eliot umí vystavět větu. Trefí vás jako kladivo, říká Onufer

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
22. 4. 2020 18:00
S anglistou a překladatelem Petrem Onuferem o bláznivých textech psaných nejspíš na drogách, nedostatku kritiků a téměř zaniklém umění eseje.

"Spisovatelům má smysl naslouchat pouze tehdy, když podávají o něčem svědectví, a ne když teoretizují," píše v jedné své eseji o psaní a víře americká spisovatelka Flannery O’Connorová.

"Nejnebezpečnější kritici jsou od přírody tvůrčího založení, avšak kvůli nějaké vadě v uměleckých schopnostech hledá jejich intelekt uplatnění v kritice," tato rovněž ostrá slova patří pro změnu básníkovi a kritikovi T. S. Eliotovi.

Podcast s Petrem Onuferem si můžete poslechnout zde:

Hostem tohoto podcastu většinou bývají autoři. Oba citovaní jsou bohužel po smrti. A jejich slova by k nám nedolehla, nebýt překladatele Petra Onufera, který v nakladatelství Argo vede několik edic: AAA, tedy angloamerické autory, dále poezii a nověji rovněž edici Specula, která se věnuje literární kritice, teorii a historii.

"Edice má být přístupným, esejistickým psaním, které může bavit každého, kdo se zajímá o literaturu. Snažím se najít autory, kteří umí psát, mají co říct, a ještě to říkají svěžím, ostrým způsobem."

Jako první takto vyšla Úzkost z ovlivnění Harolda Blooma. "Je to jeden z přelomových textů moderní literární teorie, přitom je to adrenalinový zážitek. Báseň v próze. Jurodivý, bláznivý text, který působí, že jej Bloom napsal na drogách. A možná to tak bylo," uvažuje Onufer.

Edice rovněž křísí v Česku téměř zaniklé umění eseje. "Nepěstuje se tady snadno, mnoho velkých esejistů nemáme. Obdobně máme záplavy recenzentů, ale jen málo kritiků," míní host podcastu. "Mám radost, že se edici Specula povedlo jednoho z českých esejistů ulovit. Profesor Martin Hilský je v této disciplíně vynikající. Jako druhý svazek vyšla reedice jeho legendární práce z 90. let nazvaná Modernisté."

Eliotovy kritiky a úvahy znovu vycházejí v době, kdy je populární odvolávat se na tradici a křesťanské hodnoty. "Tradici nelze zdědit, a chcete-li ji mít, musíte ji získat usilovnou prací," vzkazuje přes století T. S. Eliot ve výboru, který vznikl v redaktorské péči našeho dnešního hosta.

Vítejte u podcastu s Petrem Onuferem. K poslechu zde na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 49 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy