Podcast Petra Viziny: Eliot umí vystavět větu. Trefí vás jako kladivo, říká Onufer

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
22. 4. 2020 18:00
S anglistou a překladatelem Petrem Onuferem o bláznivých textech psaných nejspíš na drogách, nedostatku kritiků a téměř zaniklém umění eseje.

"Spisovatelům má smysl naslouchat pouze tehdy, když podávají o něčem svědectví, a ne když teoretizují," píše v jedné své eseji o psaní a víře americká spisovatelka Flannery O’Connorová.

"Nejnebezpečnější kritici jsou od přírody tvůrčího založení, avšak kvůli nějaké vadě v uměleckých schopnostech hledá jejich intelekt uplatnění v kritice," tato rovněž ostrá slova patří pro změnu básníkovi a kritikovi T. S. Eliotovi.

Podcast s Petrem Onuferem si můžete poslechnout zde:

Hostem tohoto podcastu většinou bývají autoři. Oba citovaní jsou bohužel po smrti. A jejich slova by k nám nedolehla, nebýt překladatele Petra Onufera, který v nakladatelství Argo vede několik edic: AAA, tedy angloamerické autory, dále poezii a nověji rovněž edici Specula, která se věnuje literární kritice, teorii a historii.

"Edice má být přístupným, esejistickým psaním, které může bavit každého, kdo se zajímá o literaturu. Snažím se najít autory, kteří umí psát, mají co říct, a ještě to říkají svěžím, ostrým způsobem."

Jako první takto vyšla Úzkost z ovlivnění Harolda Blooma. "Je to jeden z přelomových textů moderní literární teorie, přitom je to adrenalinový zážitek. Báseň v próze. Jurodivý, bláznivý text, který působí, že jej Bloom napsal na drogách. A možná to tak bylo," uvažuje Onufer.

Edice rovněž křísí v Česku téměř zaniklé umění eseje. "Nepěstuje se tady snadno, mnoho velkých esejistů nemáme. Obdobně máme záplavy recenzentů, ale jen málo kritiků," míní host podcastu. "Mám radost, že se edici Specula povedlo jednoho z českých esejistů ulovit. Profesor Martin Hilský je v této disciplíně vynikající. Jako druhý svazek vyšla reedice jeho legendární práce z 90. let nazvaná Modernisté."

Eliotovy kritiky a úvahy znovu vycházejí v době, kdy je populární odvolávat se na tradici a křesťanské hodnoty. "Tradici nelze zdědit, a chcete-li ji mít, musíte ji získat usilovnou prací," vzkazuje přes století T. S. Eliot ve výboru, který vznikl v redaktorské péči našeho dnešního hosta.

Vítejte u podcastu s Petrem Onuferem. K poslechu zde na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy