Emanuel Frynta, průkopník nonsensové poezie u nás, by oslavil 95. narozeniny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 1. 2018 10:03
Pětadevadesáté narozeniny by 3. ledna oslavil básník, překladatel a editor Emanuel Frynta, jenž je známý jako autor nonsensové poezie. Jako první do české literatury uvedl Christiana Morgensterna. V letech 1945 až 1948 studoval rusistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na protest proti způsobu, jakým se režim zachoval k filozofům Janu Patočkovi a Václavovi Černému, odešel ze školy těsně před dokončením doktorátu. Tento krok poznamenal jeho možnosti pracovat a publikovat. Autorsky debutoval v roce 1945 v časopisu Akord, později se jeho texty objevovaly ve Světové literatuře, Literárních novinách či Hostu. Spolupracoval s rozhlasem a překládal ruské klasiky. Psal také pro děti.
Emanuel Frynta
Emanuel Frynta | Foto: Moravská galerie
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy