Emanuel Frynta, průkopník nonsensové poezie u nás, by oslavil 95. narozeniny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 1. 2018 10:03
Pětadevadesáté narozeniny by 3. ledna oslavil básník, překladatel a editor Emanuel Frynta, jenž je známý jako autor nonsensové poezie. Jako první do české literatury uvedl Christiana Morgensterna. V letech 1945 až 1948 studoval rusistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na protest proti způsobu, jakým se režim zachoval k filozofům Janu Patočkovi a Václavovi Černému, odešel ze školy těsně před dokončením doktorátu. Tento krok poznamenal jeho možnosti pracovat a publikovat. Autorsky debutoval v roce 1945 v časopisu Akord, později se jeho texty objevovaly ve Světové literatuře, Literárních novinách či Hostu. Spolupracoval s rozhlasem a překládal ruské klasiky. Psal také pro děti.
Emanuel Frynta
Emanuel Frynta | Foto: Moravská galerie
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy