V kategoriích Nejlepší komiksová kniha a Nejlepší scénář uspěl grafický horor Sestry Dietlovy rovněž od Vojtěcha Maška. Tuto knihu, odehrávající se v 90. letech minulého století a líčící příběh obludné závislosti, týdeník Respekt označil za "detektivně-okultní vyprávění o obětech genetických pokusů padesátých let".
Dle porotců se jedná o "mnohovrstevnatý horor české malosti". Autor prý vytáhl další kostlivce ze skříně československých dějin a přivedl je zpět do současnosti, mistrně také propojil civilní situace s fantaskními náladami a prvky.
Výsledky 12. ročníku komiksových cen Muriel včera večer v pražském Biu Oko vyhlásila Česká akademie komiksu.
Dvaačtyřicetiletý scenárista a kreslíř Mašek tak za trojici komiksů, na nichž se podílel, posbíral nejvíce cen v hlavních kategoriích Nejlepší komiksová kniha, Nejlepší kresba a Nejlepší scénář.
Tvůrci vítězné Svaté Barbory se inspirovali kauzou, na jejímž počátku před deseti lety stál náhodně odhalený případ týrání dvou chlapců. V něm figurovala mimo jiné třicetiletá žena Barbora Škrlová, vydávající se za dívku Annu a následně za podobně starého chlapce Adama.
Šest let pak autoři Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný pracovali na knize, kterou kritici označují třeba jako thriller o hledání pravdy a publikaci vyzdvihují nad ostatní aktuální českou komiksovou tvorbu. "Komiks Svatá Barbora má obrovský, v české tvorbě nevídaný vypravěčský i stylistický rozmach," napsalo v recenzi Aktuálně.cz, podle nějž komiks díky výtvarnému přístupu připomíná film a inspiruje se tím nejlepším z americké nezávislé tvorby. "Svatá Barbora patří k tomu vůbec nejambicióznějšímu a nejpovedenějšímu, co v moderním českém komiksu vzniklo," konstatovalo Aktuálně.cz.
Nejlepším krátkým komiksem bylo včera na cenách Muriel vyhlášeno dílo Uprchlíci Marka Rubece, zpracovávající téma migrační krize v krátkém snovém příběhu beze slov.
V kategorii Nejlepší strip ocenění získal komiks Pas faux pas Jana Pomykače.
Vítězem nové kategorie Komiks pro děti se stala sbírka detektivních komiksů Honzy Smolíka Inspektor Hopkins.
Nová je také kategorie Cena Magnesia pro nejlepší studentský komiks, kde zvítězil kolektivní projekt Šmelhaus.
Za dlouholetou činnost v oblasti komiksu byl do Síně slávy uveden výtvarník Jiří Petráček. V komiksu debutoval počátkem 70. let minulého století, o dekádu později pravidelně spolupracoval s mládežnickými periodiky. "Bez nadsázky jde o žijící legendu ilustrace a komiksové tvorby pro mládež," konstatovali porotci.
Za přínos českému komiksu získali cenu Pavel Kořínek, který je zároveň předsedou udílející České akademie komiksu, a Lucie Kořínková za publikaci Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942). Ta přibližuje polozapomenutý fenomén psíka, který vedle Rychlých šípů patřil k nejoblíbenějším hrdinům českého meziválečného komiksu. Jedná se o výbor z více než 500 punťovských komiksů doplněný 14 původními studiemi.
"Autoři publikace Pavel a Lucie Kořínkovi s badatelskou pečlivostí rozebrali spousty detailů ze světa Punti, od podoby přidružených produktů a reklam po to, jak se příběhy měnily se střídáním scenáristek," napsalo o knize Aktuálně.cz.
Česká akademie komiksu byla založena loni především s cílem lépe propagovat a prezentovat ceny Muriel. V minulosti byly udíleny při festivalech Komiksfest a Koma. Zakládajícími členy České akademie komiksu bylo 33 výtvarníků, scenáristů, teoretiků, publicistů, nakladatelů i překladatelů, kteří se komiksu soustavně věnují.
Momentálně má akademie téměř dvojnásobek členů, předsedá jí včera oceněný literární a komiksový historik Pavel Kořínek.
Ceny Muriel jsou pod tímto názvem udělovány od roku 2007, nejlepší české komiksy však byly vyhlašovány již od roku 2003. V minulosti se držiteli cen pojmenovaných podle legendární postavy komiksu Káji Saudka stali Branko Jelinek nebo Lucie Lomová.
Rozhovor se scenáristou komiksu Svatá Barbora Markem Šindelkou
Vítězové cen Muriel za rok 2018 a podzim 2017
Cena České akademie komiksu
Vojtěch Mašek, Marek Šindelka, Marek Pokorný: Svatá Barbora (Lipnik)
Síň slávy
Jiří Petráček
Nejlepší komiksová kniha
Vojtěch Mašek: Sestry Dietlovy (Lipnik)
Nejlepší krátký komiks
Marek Rubec za Uprchlíci (Aargh! 17)
Nejlepší strip
Jan Pomykač: Pas faux pas (Komiksarium.cz)
Nejlepší kresba
Marek Pokorný: Svatá Barbora (Lipnik)
Nejlepší scénář
Vojtěch Mašek: Sestry Dietlovy (Lipnik)
Přínos českému komiksu
Pavel Kořínek, Lucie Kořínková: Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942) (Akropolis)
Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks
Kolektiv autorů: Šmelhaus (VŠUP)
Nejlepší komiks pro děti
Honza Smolík: Inspektor Hopkins zasahuje (Pikola)
Nejlepší překladový komiks
Charles Burns: Naposled (Trystero)
Nejlepší překlad
Michala Marková za Pečeme s Kafkou od Toma Gaulda (Plus)