Kulturní karanténa Davida Klimeše: Výlet na románová místa a za Liškou Bystrouškou

David Klimeš David Klimeš
Aktualizováno 24. 4. 2020 15:53
Vakcínu potřebujeme nejen proti koronaviru, ale také proti nudě v karanténě. Čekání na Vánoce si krátíme otvíráním okének v adventních kalendářích. V časech všeobecné izolace nabízíme něco podobného: tipy na to, jak se zbavit pocitu uvěznění mezi čtyřmi stěnami. Třebaže hranice zůstávají zavřené, můžete se s námi každý den vypravit za kulturou do celého světa.
Jiří Schmitzer.
Jiří Schmitzer. | Foto: Michal Pavec

22. březen 2020

Beethoven pro lidi i slony

V karanténě máme najednou dost času i na poslech klasiky. A s kým jiným začít než s Ludwigem van Beethovenem, od jehož narození letos uplyne 250 let? K oslavám je připravena spousta projektů, jedním z nich je i Beethoven Pastoral Project, v jehož rámci umělci mohou své umění spojit s ochranou přírody.

A že Beethoven má pozitivní účinky opravdu na všechny tvory, dokazuje asi nejlépe svou performancí i jeden z účastníků projektu Paul Barton

Jirousův Nákup

Také na poezii si teď možná najedeme čas.

Na začátek doporučuji třeba Rok krysy Ivana Jirouse. Je to praktická poezie, protože je jen otázkou času, kdy se v karanténě propracujeme k jeho veršovanému nákupnímu seznamu: "2 litry vína / půl litru vodky / půl litru ferneta / 4 × cigarety (2 × startky a 2 × marlbora) / 8 rohlíků a / půl litru mléka."

Řekněte pr*el!

Neklesejme ale zatím na mysli. Psychické pohodě pomáhá si také občas pořádně zanadávat. Takže jak doporučuje čerstvý držitel Českého lva: řekněte pr*del!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy