Kulturní karanténa Davida Klimeše: Výlet na románová místa a za Liškou Bystrouškou

David Klimeš David Klimeš
Aktualizováno 24. 4. 2020 15:53
Vakcínu potřebujeme nejen proti koronaviru, ale také proti nudě v karanténě. Čekání na Vánoce si krátíme otvíráním okének v adventních kalendářích. V časech všeobecné izolace nabízíme něco podobného: tipy na to, jak se zbavit pocitu uvěznění mezi čtyřmi stěnami. Třebaže hranice zůstávají zavřené, můžete se s námi každý den vypravit za kulturou do celého světa.
Edward Hopper: Noční ptáci (1942).
Edward Hopper: Noční ptáci (1942). | Foto: The Art Institute of Chicago

23. březen 2020

Jiří David Je tady
Už před časem se Jiří David zařadil do starší generace umělců, ale pořád je tady. Upozorňuje na to i názvem své výstavy. Galerii DOX si teď sice projít nemůžeme, zato ale autor expozice nabízí osobní provedení.

Koronavirová?
Vzniká už v karanténě nějakého klasického umělce Koronavirová symfonie? Či alespoň sonáta? Když jsou umělci v obležení, často z toho vznikají ta nejslavnější díla. Poslechněte si například Symfonii č. 7 C Dur, opus 60, zvanou též Lenigradská, kterou Dmitrij Šostakovič komponoval v obklíčeném městě.

Bez nočních ptáků
Opuštěné je nyní v ulicích vše. I slavné obrazy. Takto vypadají legendární Hopperovi Noční ptáci v originále. A takto, když všichni odejdou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy