Tvůrci více než stovky dokumentárních filmů se letos ucházeli o Cenu Pavla Kouteckého. Prestižní ocenění nakonec dnes večer v pražském Divadle Archa převzal režisér Martin Ryšavý za snímek Země snů. Zachytil v něm život vietnamských imigrantů, kteří přijeli do Česka s touhou vydělat si peníze, ale z důvodu své naivity a neinformovanosti se ocitli v nečekaných problémech.
Ocenění spojené se jménem dokumentaristy Pavla Kouteckého, který tragicky zahynul v roce 2006 při natáčení v rozestavěném pankráckém mrakodrapu v Praze, podporuje jeho pokračovatele, trpělivé pozorovatele světa schopné sdělit své pocity a postřehy filmem. Organizátory jsou Asociace Film & Sociologie, Divadlo Archa a festival Jeden svět. Do nominací se letos probojovalo devět filmů.
Ryšavého projekt vznikal v České republice i ve Vietnamu; štáb těžil z toho, že se zabývá tématem Vietnamců v Čechách delší dobu. Film vznikl ve spolupráci s Českou televizí, která ho uvede v rámci přehlídky Český dokument v půlce června v pražském kině Atlas.
Ryšavý převzal kromě originálního objektu ceny, jejímž autorem je sklářský výtvarník René Roubíček, i peněžitou odměnu 100.000 korun od společnosti Metrostav. "Jsem ráda, že můžeme vítěze ocenit také finančně a to částkou, která se blíží honoráři za režii dokumentárního filmu, za což jsem sponzorům vděčná," uvedla producentka a zakladatelka ceny Jarmila Poláková.
Ryšavý svůj dokument točil v době, kdy se kvůli finanční krizi snížil v České republice počet pracovních příležitostí. "V důsledku ekonomických problémů, nepřipraveností českých úřadů a policie i nezákonných praktik některých zprostředkovatelů práce se ocitlo hodně vietnamských dělníků ve velmi zlém postavení, a chtěli jsme na to upozornit," uvedl autor. Česko-vietnamské tematice věnoval i své další dva filmy nazvané Kdo mě naučí půl znaku a Banánové děti.
"Empatie, sdělnost a jistá naléhavost jsou hlavními atributy filmu Země snů. Společně s dalším Ryšavého soutěžním filmem Banánové děti by mohl být hodnotným příspěvkem k částečnému otupení české xenofobie," uvedl člen poroty Ceny Pavla Kouteckého Miroslav Janek.
Účastníci slavnostního večera zhlédli vedle vítězného snímku i premiéru filmu z cyklu Hledači pevného bodu, jejž začal Pavel Koutecký natáčet v roce 1991 s Michaelem Kocábem, Janem Rumlem, Martinem Mejstříkem a Kryštofem Rímským. Cyklus pod názvem Evoluce čtyř z revoluce dokončil režisér Jan Šikl, který byl v roce 2007 prvním držitelem Kouteckého ceny za film Nízký let.