Věhlasný Kronos Quartet na festivalu Pohoda připomene zavražděného novináře Kuciaka

Kultura Kultura
17. 5. 2018 12:33
Slovenský autor Miroslav Tóth pro slavný Kronos Quartet píše skladbu o prodloužených chapadlech italské mafie ve slovenské politice. V premiéře zazní na festivalu Pohoda.
Kronos Quartet tvoří zleva John Sherba, Sunny Yang, Hank Dutt a zakladatel tělesa, houslista David Harrington.
Kronos Quartet tvoří zleva John Sherba, Sunny Yang, Hank Dutt a zakladatel tělesa, houslista David Harrington. | Foto: Jay Blakesberg

Pro věhlasný americký smyčcový Kronos Quartet, jenž spolupracoval s Paulem McCartneym či zpěvačkou Björk, píše novou kompozici slovenský skladatel a saxofonista Miroslav Tóth. Připomene zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou.

Zhruba desetiminutová skladba ve světové premiéře zazní na letošním hudebním festivalu Pohoda, který odkazu Kuciaka a Kušnírové též věnuje zahajovací koncert. Informovaly o tom slovenské listy Sme a Denník N.

"V podobných situacích se obvykle píše smuteční hudba nebo zádušní mše. Já se to rozhodl pojmout trochu jinak, právě kvůli přístupu Jána Kuciaka a nasazení, které vkládal do své práce," uvedl Tóth, jehož s Kronos Quartetem propojil ředitel festivalu Michal Kaščák.

Tóth svou skladbu nazval Kvarteto prodloužených chapadel v narážce na Kuciakův poslední nedokončený článek, jenž mapoval, kam až do slovenské politiky sahují "chapadla" italské mafie.

"Bude to hudba věnovaná jeho odvaze a bude vyjadřovat, co se děje v naší společnosti. Má působit strašidelně," dodává Tóth.

Devětatřicetiletý skladatel a saxofonista stál u zrodu improvizačního orchestru s proměnlivým obsazením Frutti di Mare, rovněž je vůdčí osobností orchestru abstraktní improvizace Musica Falsa et Ficta.

Tóth vytvořil hudbu k desítkám dokumentárních filmů, též zkomponoval tři opery, z nichž ta poslední se jmenuje Oko za oko.

Deník SME připomíná, že festival Pohoda skladatele oslovuje dlouhodobě, minulý rok díky němu nová díla pro orchestr vytvořili Vladimír Godár, Petr Kofroň a Martin Burlas - každý zkomponoval sedmiminutové dílo. Program tehdy přednesl Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu pod taktovkou Mariána Lejavy.

22. ročník festivalu Pohoda, jenž je s kapacitou zhruba 30 tisíc návštěvníků největším na Slovensku, se na trenčínském letišti uskuteční ve dnech 5. až 7. července.

Hlavními hvězdami jsou letos anglické duo tvořící elektronickou hudbu The Chemical Brothers, klavírista a zpěvák Jamie Cullum, kytaristka St. Vincent nebo Jamajčan Ziggy Marley.

Zahajovací večer festivalu bude patřit takzvané Československé filharmonii, tělesu složenému z filharmoniků obou států, jež si letos připomínají 100. výročí vzniku. Na programu budou - pro velký festival populární hudby netradičně - díla Antonína Dvořáka i Bedřicha Smetany.

K československému tělesu se na připomínku vloni zesnulého Mariána Vargy přidá také Collegium Musicum, někdejší skupina tohoto významného klavíristy.

Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela pak spolu s pěveckými sbory z celého Slovenska uvede Dvořákovy Biblické písně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy