Jelínková nastupuje do opery v Lipsku, dostane hlavní roli v Donizettim

ČTK ČTK
21. 8. 2020 15:15
Po dvou letech působení v opeře německého Saarbrückenu míří česká sopranistka Olga Jelínková do angažmá v Lipsku, kde bude zpívat mimo jiné Adinu v Donizettiho opeře Nápoj lásky režírované Rollandem Villazónem.
Olgu Jelínkovou v Lipsku čeká hlavní role Adiny v Donizettiho Nápoji lásky.
Olgu Jelínkovou v Lipsku čeká hlavní role Adiny v Donizettiho Nápoji lásky. | Foto: Ilona Sochorová

"Cítím, že se musím posunout dále. Podmínky, které mi nabídli v Lipsku, jsou tak přívětivé, že nelze jinak než je přijmout," říká Jelínková.

Kromě toho má opětovné pozvání do Komické opery v Berlíně na sérii listopadových a prosincových představení jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně. V pražském Národním divadle nadcházející sezonu ztvární Gildu v novém nastudování Verdiho Rigoletta.

Sezonu v Lipsku Jelínková začne Královnou noci a Violettou Valéry z Verdiho La traviaty. Následovat bude hlavní role Adiny v Donizettiho Nápoji lásky. "Režisérem je všestranný umělec a hvězdný tenorista Rollando Villazón. Má neotřelé nápady a velký smysl pro humor, což mi vyhovuje a což u této komické opery opravdu uplatní," popisuje.

Jelínkovou v Lipsku čeká i několik menších wagnerovských rolí. "Jsou pro mě poctou, protože Lipsko je rodištěm Richarda Wagnera a obecenstvo je na zpěváky v tomto směru velice náročné," podotýká.

Do Lipska přichází Jelínková po úspěšné sezoně, kterou zahájila debutem ve Vídeňské národní opeře. Pokračovala hostováním v berlínské Komické opeře, Opeře v Saské Kamenici a doposud domovském Saarbrückenu.

Do Prahy se umělkyně v průběhu sezony podívá několikrát jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně. Nastuduje také roli Gildy ve Verdiho Rigolettovi.

"V Praze bych ráda vystupovala častěji, ale bohužel nebylo možné dostatečně dopředu najít termíny. Celé koronavirové období jsem strávila v Německu a dlouho se nevědělo, jak to s možným cestováním mezi oběma zeměmi bude," vysvětluje.

Olga Jelínková účinkovala v pražském Národním divadle, ostravském Národním divadle moravskoslezském, stále častěji také v USA, Německu, Belgii či Japonsku. Kromě Královny noci pravidelně zpívá Verdiho Gildu v Rigolettovi nebo panenku Olympii v Offenbachových Hoffmannových povídkách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy