Zavolat jen stačí heslo kačer! Kačeří příběhy se vrací. Jsou nové, přesto povědomé

Martin Svoboda Martin Svoboda
14. 8. 2017 15:59
Legendární animovaný seriál My z Kačerova, u nás známý jako Kačeří příběhy, znovu ožívá. Nová animace, ale hlavně kupa nostalgie přináší strýčka Skrblíka a jeho partu z Kačerova ve stejné formě, v jaké byli před lety. Autoři už navíc potvrdili další řadu.
Zavolat jen stačí heslo kačer! Kačeří příběhy se vrací | Video: Disney XD

My z Kačerova, známější pod později vžitým názvem Kačeří příběhy, patří mezi největší devízy studia Disney. V letech 1987 až 1990 vznikla stovka epizod, jež od té doby nejen díky chytlavému úvodnímu songu nabyla kultovního statusu v mnoha zemích včetně České republiky. 

Dobrodružný seriál, jenž tvoří nedílnou součást dětství několika generací, se po třech dekádách vrací.

Příběh začíná od začátku: kačer Donald musí za prací a své tři synovce svěřuje strýčku Skrblíkovi, nejbohatšímu a nejlakomějšímu kačerovi na světě, jenž kvůli navýšení tučného konta podstupuje šílené cesty na exotická místa a shromažďuje pohádkové poklady. Tři uličníci v něm samozřejmě i přes počáteční odpor začnou postupně vzbuzovat vřelejší city než peníze. 

Nový design, staré emoce

Největší konzervativci budou tvrdit, že nové Kačeří příběhy jsou poplatné dnešní době. Důležité je však dodat, že jí nejsou poplatné více, než byl původní seriál věrný konci osmdesátých let.

Průvodní píseň Kačeřích příběhů
Průvodní píseň Kačeřích příběhů | Video: YouTube

Paralela zachází ještě dál. Původní Kačeří příběhy aktualizovaly estetiku starších disneyovek. Hrály si s notoricky známou animací, ale kvůli oslovení nové generace do ní přidávaly něco nového. Aktuální verze nedělá nic jiného - ze starších příběhů si bere ikonické prvky a pracuje s nimi tak, aby fungovaly v dnešní době.

Animace působí současně, a přitom nadčasově. Design ústředních postav Skrblíka a Donalda se dá ihned rozpoznat, přestože je autoři nově stylizovali. Minimalistické pozadí svým rastrováním evokuje komiksy, v nichž Kačeří příběhy žily ještě déle než v televizi.

Seriál si uvědomuje zátěž nostalgie a při nejpřísnějším pohledu by se dokonce dalo namítnout, že autoři mohli zajít o kousek dál. Že úcta k originálu je silnější než touha po odvaze a originalitě, což může vést ke stagnaci.

Na druhé straně faktem je, že když v polovině první dvojnásobně dlouhé epizody zazní notoricky známá píseň, je to prostě radost. A že dobrého příjetí se nové Kačeří příběhy dostaly právě díky opatrnosti autorů. 

Teď můžeme jen doufat, že si scenáristé a animátoři oddychnou a u dalších epizod (už před premiérou potvrdili další řadu!) se více odvážou. 

Pravděpodobně jen málokterý dospělý si najde na sledování nových Kačeřích příběhů čas. Vědomí, že tu jsou i pro další generaci, je příjemné.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy