Zavolat jen stačí heslo kačer! Kačeří příběhy se vrací. Jsou nové, přesto povědomé

Martin Svoboda Martin Svoboda
14. 8. 2017 15:59
Legendární animovaný seriál My z Kačerova, u nás známý jako Kačeří příběhy, znovu ožívá. Nová animace, ale hlavně kupa nostalgie přináší strýčka Skrblíka a jeho partu z Kačerova ve stejné formě, v jaké byli před lety. Autoři už navíc potvrdili další řadu.
Zavolat jen stačí heslo kačer! Kačeří příběhy se vrací | Video: Disney XD

My z Kačerova, známější pod později vžitým názvem Kačeří příběhy, patří mezi největší devízy studia Disney. V letech 1987 až 1990 vznikla stovka epizod, jež od té doby nejen díky chytlavému úvodnímu songu nabyla kultovního statusu v mnoha zemích včetně České republiky. 

Dobrodružný seriál, jenž tvoří nedílnou součást dětství několika generací, se po třech dekádách vrací.

Příběh začíná od začátku: kačer Donald musí za prací a své tři synovce svěřuje strýčku Skrblíkovi, nejbohatšímu a nejlakomějšímu kačerovi na světě, jenž kvůli navýšení tučného konta podstupuje šílené cesty na exotická místa a shromažďuje pohádkové poklady. Tři uličníci v něm samozřejmě i přes počáteční odpor začnou postupně vzbuzovat vřelejší city než peníze. 

Nový design, staré emoce

Největší konzervativci budou tvrdit, že nové Kačeří příběhy jsou poplatné dnešní době. Důležité je však dodat, že jí nejsou poplatné více, než byl původní seriál věrný konci osmdesátých let.

Průvodní píseň Kačeřích příběhů
Průvodní píseň Kačeřích příběhů | Video: YouTube

Paralela zachází ještě dál. Původní Kačeří příběhy aktualizovaly estetiku starších disneyovek. Hrály si s notoricky známou animací, ale kvůli oslovení nové generace do ní přidávaly něco nového. Aktuální verze nedělá nic jiného - ze starších příběhů si bere ikonické prvky a pracuje s nimi tak, aby fungovaly v dnešní době.

Animace působí současně, a přitom nadčasově. Design ústředních postav Skrblíka a Donalda se dá ihned rozpoznat, přestože je autoři nově stylizovali. Minimalistické pozadí svým rastrováním evokuje komiksy, v nichž Kačeří příběhy žily ještě déle než v televizi.

Seriál si uvědomuje zátěž nostalgie a při nejpřísnějším pohledu by se dokonce dalo namítnout, že autoři mohli zajít o kousek dál. Že úcta k originálu je silnější než touha po odvaze a originalitě, což může vést ke stagnaci.

Na druhé straně faktem je, že když v polovině první dvojnásobně dlouhé epizody zazní notoricky známá píseň, je to prostě radost. A že dobrého příjetí se nové Kačeří příběhy dostaly právě díky opatrnosti autorů. 

Teď můžeme jen doufat, že si scenáristé a animátoři oddychnou a u dalších epizod (už před premiérou potvrdili další řadu!) se více odvážou. 

Pravděpodobně jen málokterý dospělý si najde na sledování nových Kačeřích příběhů čas. Vědomí, že tu jsou i pro další generaci, je příjemné.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy