reklama
 
 

Je to jako mít v opeře Dominga, říkají organizátoři festivalu Sculpture Line o sochaři Tony Craggovi

14. 6. 2017 8:48
Festival Sculpture Line vystavuje dílo nositele Turnerovy ceny a jednoho z nejvýznamnějších britských sochařů Tonyho Cragga. Jeho socha Mixted Feelings stojí ode dneška na náměstí Republiky.

Třetí ročník sochařského festivalu Sculpture Line vystaví v Praze sochu britského umělce usazeného v Německu Tonyho Cragga, jednoho z nejrespektovanějších sochařů současnosti.

"Je to pro nás jeden z vrcholů toho, co jsme zatím v tříleté existenci festivalu Sculpture Line dokázali," říká jeho ředitel Ondřej Škarka. "Jako kdybyste do operního představení získali Plácida Dominga."

Socha s názvem Mixed Feelings sestává ze dvou abstraktních geometrických figur, které podle autora zobrazují vztahy vnějších tvarů a jejich vnitřních konstrukcí. Na náměstí Republiky bude k vidění až do konce září. 

"Sochy jsou vzácné, to není, jako když na chodníku přeskakujete dlažbu. Socha je výjimečný způsob, jak pracovat s hmotou. Miliony tun materiálu padne na výrobu aut, nádobí, knih, textilu, chemikálií. Ale kolik kilogramů padne denně na sochy? Účelné efektivní průmyslové systémy produkují jednoduchou geometrii, svět nudných a opakujících se forem. A socha je toho protikladem," řekl osmašedesátiletý Cragg, jenž ve své kariéře vystavoval v podstatě po celém světě, pro britský Guardian. 

Festival Sculpture Line trvá od začátku června do konce září a sochami a instalacemi postupně ozdobí bezmála dvě desítky veřejných prostranství po celé Praze.

Mezi autory festivalových soch patří Olbram Zoubek, František Skála, Monika Horčicová, Veronika Psotková, Václav Fiala, Ondřej Oliva, Viktor Paluš nebo Švýcar Marc Moser. K zastávkám sochařské linky patří kromě náměstí Republiky patřit Tančící dům, Františkánská zahrada nebo prostranství před obchodním domem Kotva. 

V uplynulých dvou ročnících festivalu zaujala variace na Buddhovu sochu na Letišti Václava Havla, Průzkumníci vznášející se na hladině Vltavy, bronzoví Koně Michala Gabriela cválající po piazzetě Národního divadla nebo Nohy z vody Kurta Gebauera umístěné ve Vojanových sadech.

autor: Hana Slívová | 14. 6. 2017 8:48

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama