Zemřel dirigent Přemysl Charvát

Národní Divadlo
24. 11. 2005 9:30
Praha - S Přemyslem Charvátem odchází výjimečný hudebník, který pro divadlo a svou milovanou operu pracoval až do posledních dnů svého života.

Narodil se 4. října 1930 v Praze. Na pražské Akademii múzických umění vystudoval hru na klavír u Zdeňka Jílka a dirigování u Roberta Brocka, Aloise Klímy a Václava Smetáčka. Ještě za studií nastoupil 1.9.1953 do Národního divadla. Jako korepetitor zde byl do 24.8.1960, poté krátce působil jako dirigent v Ústí nad Labem a 1.4.1961 se opět jako korepetitor do Národního divadla vrátil. Od 1.1.1970 zde až do své smrti působil jako dirigent opery.

Přemysl Charvát byl mimořádně všestrannou uměleckou osobností. Jen v Národním divadle dirigoval přes sto operních a baletních inscenací a v letech 1980-1990 působil též jako šéf orchestru pražské konzervatoře. Byl pohotovým dirigentem a spolehlivým interpretem českého i světového repertoáru s mimořádně širokým záběrem. Jeho velkou láskou byl Richard Wagner, jehož operní prvotinu Die Feen (Víly) dirigoval dokonce na Jugendfestspielen v Bayreuthu (1967).

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy