Za pandemie zavrhla pohodlí. Ursula Sereghy se saxofonem odjela z města do lesa

Aneta Martínková Aneta Martínková
28. 10. 2021 18:53
Lockdown prožíval každý po svém. Někdo se snažil zachovat alespoň obrysy běžného života. Pražská hudebnice Ursula Sereghy se však radikálně odstřihla. Město vyměnila za chatu v lesích u Slapské přehrady, kde se učila žít bez elektrické přípojky i teplé vody, se třemi solárními panely na střeše domku. Pocity z nově objeveného způsobu života propsala do debutového alba, nazvaného OK Box.
Ursula Sereghy během lockdownu vyměnila město za chatu v lesích.
Ursula Sereghy během lockdownu vyměnila město za chatu v lesích. | Foto: Nephro Studio/Dominik Styk

Vydal ho ostravský label Gin & Platonic, který se zaměřuje na nejzajímavější alternativní elektroniku ze světa i Česka. Sedm experimentálních skladeb Ursuly Sereghy navozuje téměř infantilní pocity radosti z prozkoumávání nového. Zároveň obnažuje i hluboký smutek a melancholii spojenou s izolací či odcizením.

V rozhovoru pro magazín Wire řekla Sereghy, že název OK Box odkazuje k hypotetickému fyzikálnímu jevu, kterému se říká absolutní nula. Jde o stav látky při fyzikálně nejnižší možné termodynamické teplotě nula kelvinů, tedy -273,15 stupních Celsia. Za takových podmínek se zastaví veškerý tepelný pohyb částic. Chaos je minimalizovaný, vše zůstává klidné. A molekuly může znovu rozpohybovat jen radikální zásah.

Stav absolutní nuly hudebnici posloužil jako metafora komfortu předpandemického městského života. Ten se odhodlala zásadně změnit, aby se naučila být vnímavější. „Pohodlí může omezit vaši schopnost naslouchat okolí i odlišným názorům. Vytváří umělou perspektivu, přes kterou všechno filtrujete. Chtěla jsem to změnit,“ řekla Wiru.

Rozpad každodenního mechanického chodu civilizace využila jako výchozí bod pro přestavbu zažitých vzorců. V diskomfortu opuštěné chaty se pokusila najít nové způsoby, jak žít i tvořit.

V hudbě není žádný nováček, má mnoho zkušeností. Pětadvacetiletá Sereghy se k experimentální elektronice dostala přes jazz a hru na dechové nástroje. Na české alternativní scéně je známá jako saxofonistka skupiny Metastavy, která si za meditace o městském životě mladých předloni vysloužila nominaci na objev roku cen Vinyla.

Výhybku na muzikantské cestě přehodilo setkání s centrem elektronické hudby Synth Library v pražských Nuslích. Sesterská pobočka portlandské knihovny syntezátorů slouží všem zájemcům či zájemkyním o elektronické nástroje. Hudba se tu spojuje s politikou, Synth Library se řídí kodexem Feministické umělecké instituce. Zdejší přednášky a workshopy podněcují myšlení o emancipačním rozměru tvůrčí činnosti.

Nikdo tu člověku neprozradí zaručený recept na hit. Dozví se ale, jak zapomenout na pravidla, která mu do hlavy vtloukly hodiny hudební nauky. Může se přihlásit na improvizační workshop s modulárními syntezátory či kurz znovupropojení s vlastním tělem.

V Ursule Sereghy to vzbudilo zvědavost. Zakladatelka pobočky Marie Čtveráčková, známá pod přezdívkou Mary C, nadšení uvítala a rovnou hudebnici zapojila do přidružené tvůrčí komunity Trigger-System, která sdružuje podobně smýšlející muzikantky. Sereghy se tu setkala s tvůrčím procesem druhých a získala odvahu hledat vlastní cestu.

Lockdownové podmínky i částečný rozpad společenského řádu jako by jí pak umožnily naplno povolit stavidla experimentování. Na desce OK Box můžeme slyšet její oblíbený saxofon. Na rozdíl od písní Metastavů ale nemá roli sólového nástroje, slouží jako zdroj zvuku, který autorka dál upravuje. Ukazuje tak, že už samotná pravidla hraní na nástroj mohou být svazující. Za jejich horizontem najdeme nový obzor zvukových možností.

Velkou roli mají na albu také elektronicky manipulované terénní nahrávky. I to je tvůrčí metoda, která s sebou nese výrazný politický postoj. Nutí nás bedlivěji poslouchat prostředí, ve kterém žijeme, přemýšlet v širším měřítku a vnímat zvukovou krajinu jako spletitý ekosystém.

Výsledkem jsou sugestivní světy napínající představivost i uši. Ursula Sereghy desku OK Box popisuje jako „přátelskou jízdu podle neobvyklých myšlenkových map mířících za hranice těch kartografických“.

Hned úvodní track Pigeon posluchače přivádí do prostředí, které nabízí minimum vodítek pro dešifrování, přesto působí důvěrně. Po přátelském přivítání album otevírá hloubavý i povznášející svět skladbiček, které mají vlastní přirozený rytmus, nápady servírují hyperaktivním tempem a navozují atmosféru vytoužené návštěvy vzdáleného města. Těkavé hravé zvuky prokládají rozvláčné vokální samply, jako v kompozicích Slug Tremolo (Defenders of the Existent) nebo Clock)))Hunt. Zmutované dechové nástroje v Lock Picking zase znějí jako hra na digitální Panovu flétnu nalezenou v kontejneru na rozbité spotřebiče.

Vrcholem je rozhodně singl Karyotéca. Ve skladbě pojmenované po latinském označení jaderné membrány vystudovaná biochemička Sereghy rozprostírá takovou paletu ambivalentních pocitů, že posluchač neví, jestli si pod jejím vlivem dřív vypláče oči, nebo vyrazí na procházku. Což jsou emocionální karamboly, které v posledním roce zažíval leckdo.

Vizuál k albu Ursuly Sereghy.
Vizuál k albu Ursuly Sereghy. | Foto: Gin & Platonic

OK Box má v sobě zakódované silné „statementy“. Samotný poslech i příběh vzniku alba vede k přemýšlení nad způsobem, jakým se učíme nové věci, i nad našimi motivacemi pro to se do něčeho pouštět.

Chuť objevovat a dívat se na svět čerstvýma očima i absence strachu ze selhání tu představují životadárnou sílu, která může v bezvýchodné situaci odhalit nový obzor. Ursula Sereghy tak posluchačům otevírá dveře do světa divné elektroniky.

Album ale může sloužit také jako metafora pandemického života. Nucená izolace leckoho přiměla se něco nového naučit, rozmyslet, v něčem se zlepšit. Pro některé znamenala balancování na ekonomické hraně, pro jiné klid na sebe sama. Přerušení kontinuity mohlo v něčem působit blahodárně, nabídlo prostor pro improvizaci. Abychom při pokusech žít zase společně nezněli jako úplní mimozemšťané, čeká nás období poctivého naslouchání. U OK Box ho lze natrénovat.

Album

Ursula Sereghy: OK Box
Gin & Platonic 2021

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, ozbrojený muž se vzdal policii

Ozbrojený muž, který se ve čtvrtek pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke krku, je v rukou policie a nepředstavuje hrozbu. S odkazem na newyorskou policii o tom informovala agentura Reuters.

Podle aktuálních videí z místa se muž před plotem u sídla OSN na Manhattanu vzdal policii. Ta později na Twitteru oznámila, že muž je ve vazbě a veřejnost není v ohrožení.

Sídlo OSN bylo kvůli dnešnímu incidentu dočasně uzavřeno. Muž, jenž se později vzdal, předtím chodil před komplexem sem a tam a nechal na chodníku několik sešitů, které policie následně odnesla.

Policie se snažila s mužem komunikovat a během incidentu v okolí odklonila dopravu. Dříve uvedla, že jde o bělocha ve věku kolem 60 let.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Později informoval, že byl otevřen jiný vchod do budovy.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Zima hrál po dvou měsících v základu, FC Turín ale neudržel dvougólový náskok

Český reprezentant David Zima nastoupil v základní sestavě FC Turín, jeho tým ale v oslabení neudržel dvougólový náskok a v 15. kole italské fotbalové ligy doma jen remizoval 2:2 s Empoli. Jednadvacetiletý obránce odehrál celé utkání ve stoperské trojici "Býků" poprvé od 2. října a derby s Juventusem.

Turín vstoupil do utkání skvěle a v 15. minutě vedl po Pobegově dorážce a Pjacově technické střele k tyči o dvě branky. Po půlhodině hry ale stáhl Singo unikajícího Di Francesca, viděl červenou kartu a domácí dohrávali o deseti.

Vzápětí navíc snížil po rohovém kopu Romagnoli a nováček soutěže po změně stran vytěžil z tlaku vyrovnání. Střídající La Mantia si naskočil na centr z levé strany a premiérovou trefou v sezoně zajistil svému týmu bod.

Italská fotbalová liga - 15. kolo:

FC Turín - Empoli 2:2 (10. Pobega, 15. Pjaca - 34. Romagnoli, 72. La Mantia).

1. Neapol 15 11 3 1 32:9 36
2. AC Milán 15 11 2 2 33:18 35
3. Inter Milán 15 10 4 1 36:15 34
4. Bergamo 15 9 4 2 32:17 31
5. AS Řím 15 8 1 6 24:16 25
6. Fiorentina 15 8 0 7 24:20 24
7. Juventus Turín 15 7 3 5 20:16 24
8. Boloňa 15 7 3 5 21:24 24
9. Lazio Řím 14 6 3 5 25:25 21
10. Hellas Verona 15 5 5 5 28:25 20
11. Empoli 15 6 2 7 23:28 20
12. Sassuolo 15 5 4 6 24:23 19
13. FC Turín 15 5 3 7 19:16 18
14. Udine 14 3 6 5 16:20 15
15. Sampdoria Janov 15 4 3 8 21:29 15
16. Benátky 15 4 3 8 12:25 15
17. Spezia 15 3 2 10 15:34 11
18. FC Janov 15 1 7 7 17:29 10
19. Cagliari 15 1 6 8 16:29 9
20. Salernitana 15 2 2 11 11:31 8
Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Přerovské škole zašifroval hacker část dat včetně známek, žádá výkupné

Základní škola Trávník v Přerově čelí rozsáhlému počítačovému útoku. Hacker nebo jejich skupina zašifrovali část dat na školních serverech. Požadují výkupné. Věcí se zabývá policie. Uvedla to televize CNN Prima News.

Učitelé podle televize přišli o část výukových materiálů a známky žáků. Klasifikaci si ale většinou zálohují, takže hodnocení žáků je z velké části zachráněno, uvedla Prima. Podle ředitelky základní školy Kamily Burianové ještě větším škodám zabránila správkyně sítě, která vypnula servery, takže šifrování nebylo dokončeno.

"Případem se zabývají přerovští kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací," uvedl olomoucký krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Útočníkovi hrozí až tři roky vězení.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

PPF uvažuje o prodeji nebo přibrání partnerů pro Home Credit na některých trzích

Investiční skupina PPF zvažuje budoucnost své firmy poskytující spotřebitelské úvěry Home Credit na některých trzích, kde vidí omezený potenciál. Možný je prodej těchto aktivit nebo vstup partnerů, uvedla dnes v rozhovoru s agenturou Reuters finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

Skupina Home Credit byla založená v roce 1997. Působí v devíti zemích Asie, střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu. V první polovině letošního roku však vykázala ztrátu 178 milionů eur (4,5 miliardy Kč) způsobenou odpisy staršího portfolia, z velké části v Číně, a pandemií v Indii.

Na dotaz, jak Home Credit bude vypadat za rok, Jirásková uvedla, že je to těžké říct. Jsou země, u kterých firma věří, že mají silný potenciál, a chce je proto dále rozvíjet, a to i sama. Pak existuje druhá kategorie zemí, kde firma vidí potenciál tvorby hodnoty jako omezený, růstově omezený, takže tyto země by mohly být případně prodány, dodala.

Odmítla však upřesnit, které země do této druhé kategorie spadají. Další skupina zemí má podle ní potenciál, ale Home Credit zde může přizvat partnery, kteří budou poskytovat velkoobchodní financování pro jeho úvěry.

Provozní výnosy Home Creditu v Číně klesly v první polovině roku na 462 milionů eur z 1,08 miliardy eur před rokem. Na dalších asijských trzích, kromě Indie, se od roku 2020 zlepšily.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Češky neměly nárok. Házenkářky na úvod MS prohrály o deset branek s favorizovaným Německem

České házenkářky na úvod mistrovství světa ve Španělsku na překvapení nedosáhly a v prvním utkání základní skupiny E podlehly Německu vysoko 21:31. Favorit rozhodl už během úvodního dějství, které vyhrál o sedm branek.

Národní celek startuje na závěrečném turnaji ve Španělsku bez několika opor a s omlazenou sestavou, z úspěšného týmu z roku 2017 figuruje v aktuálním výběru jen pětice hráček. Do prvního duelu na šampionátu se z osmnáctičlenné nominace nedostaly mladá brankářka Malá a spojka Kašpárková.

Němky od úvodu potvrzovaly roli velkých favoritek a český celek dokázal držet krok jen prvních 10 minut. Osmý tým z posledního mistrovství světa mnohem lépe a důrazněji bránil a zároveň předváděl lepší kombinace v útoku.

Němky si několikrát došly pro sedmičku a rychle začaly zvyšovat náskok. Po sérii tří branek získaly ve 13. minutě vedení 7:4 a za dalších 10 minut po jednom z mnoha brejků upravily už na šestigólový rozdíl.

Český celek se proti silově vybaveným soupeřkám trápil v útoku a těsně před pauzou prohrával už o osm branek poté, co se ze sedmimetrového hodu prosadila Petersenová, bývalá bundesligová spoluhráčka Kordovské.

Němky vstoupily lépe i do druhého poločasu a po pětigólové šňůře v 41. minutě vedly už 24:12. Až poté jako by ze sebe český tým shodil nervozitu. Brankářce Kudláčkové pomohla konstrukce a její spoluhráčky v útoku díky sérii čtyř tref snížily zpět na poločasovou sedmigólovou ztrátu.

Němky znatelně polevily v defenzivě a Bašného svěřenkyně se dotáhly šest branek. Závěr ale opět patřil favoritovi, který ze sedmičky již po vypršení času upravil na konečný dvouciferný rozdíl.

Český celek potvrdil, že se mu proti Němkám dlouhodobě nedaří. Reprezentantky prohrály vzájemný zápas i na Euru v roce 2018 a před osmi lety na mistrovství světa.

V dalším zápase změří svěřenkyně trenéra Jana Bašného v sobotu síly s Maďarskem a skupinu zakončí v pondělí proti Slovensku.

Na mistrovství světa poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Český tým na minulém mistrovství světa chyběl, ale před čtyřmi lety nečekaně došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na MS ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Skupina E (Llíria):

Německo - Česko 31:21 (17:10)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 1, Polášková 1, Kordovská 1, Andrýsková, Mikulášková 2, Hurychová, Stříšková 1, Franková, Zachová 4, Kovařová 1, Jeřábková 4, V. Malá 4, Holanová 1, Cholevová 1.

Nejvíce branek Německa: Grijseelsová a Maidhofová po 4. Rozhodčí: Belkhírí, Ali Hamídí (oba Alž.). Sedmimetrové hody: 8/6 - 4/4. Vyloučení: 3:4. ČK: 28. Hurychová (ČR). Diváci: 375.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Merkelová se po 16 letech loučí, ocenila práci lékařů a popřála úspěch Scholzovi

Německá armáda se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Popřála též úspěch svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince.

"Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru," řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. "Politických i lidských," řekla. "Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi," uvedla. Scholzovi popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

V projevu Merkelová hovořila o významu demokracie. "Demokracie žije i z toho, že všude tam, kde nenávist a násilí jsou pokládány jako legitimní prostředek k prosazování vlastních zájmů, musí naše demokratická tolerance najít hranice," řekla. Uvedla také, že demokracie je živa i ze solidarity a a důvěry v doložitelná fakta, proto je nezbytné se hlasitě ohradit vždy, když lháři popírají vědecká fakta nebo kde se šíří nenávist. "Chci vás také povzbudit, abyste na svět nahlíželi i očima druhých," dodala.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany. Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy