Recenze: Debbi se na albu Break inspiruje Anglií a zní jako Adele

Lukáš Boček
9. 5. 2017 3:00
Zpěvačka Debbi je důkazem, že účast v talentové soutěži nemusí být pro budoucí kariéru mladého interpreta nepřekonatelné stigma. Její první dvě desky potvrdily, že nesporným talentem, moderní produkcí a s trochou štěstí lze dosáhnout slušných hudebních úspěchů. Necelých osm let po televizním debutu vychází německé rodačce album Break, které výrazně ovlivnil ostrovní pop. A také změna producenta.
Foto: Lukáš Dvořák

Točit v současné době pop je sázka na nejistotu. České (rádiové) prostředí žánr limituje na bezpohlavní popěvky, které už ze své podstaty nesmí mít větší hudební ambice. Zpěvačka Deborah Kahlová alias Debbi s německými kořeny a výbornou angličtinou má v tomto ohledu velkou výhodu - není na domácím prostředí závislá. Její rozhodnutí pracovat pouze s místními tvůrci proto nebylo z nouze ctností, ale svého druhu výsadou.

Pro zvuk deseti nových písní byla zásadní především změna producenta - místo Martina Ledviny na jejich vznik tentokrát dohlížel Dušan Neuwerth, spolupracovník Tata Bojs či Václava Neckáře. A je to dobře: jak Debbi sama přiznala, první dvě desky si byly možná až příliš podobné. Vítaná změna v podobě žánrového rozpětí albové trojky, jejíž hranice stále obepínají prostor kultivovaného popu, pak přináší inklinaci k jeho ostrovní odnoži. Největším překvapením je konkrétní jméno, k němuž se několik skladeb přibližuje - Adele.

Hned úvodní In The Middle Of A Song zavání podobností s Rolling In The Deep - ať už svou živelností, silným refénem, nebo vokální vyspělostí. Home Weather zase voní po Set Fire To The Rain a závěrečná klavírní balada One More Chance pak Adele evokuje dokonce i hlasem (Make You Feel My Love jako by v této písni nalezlo své ztracené dvojče).

Jelikož však zbytek skladeb míří docela jinam, nelze hovořit o napodobování. Možná spíše o taktice přiblížit Debbiin charismatický hlas sebevědomým aranžím a akustickým nástrojům, jelikož s nimi funguje nejlépe. Krásně vygradovaná Hard To Believe s takřka gospelovým nábojem je toho skvělým příkladem.

Jediný přešlap náladově i subžánrově barevného tracklistu je singl Pull Me Out. Jeho marketingová úloha je jasná, ale mezi ostatní skladby jednoznačně nezapadá. Jako by se snažil na povel vyhovět požadavkům na letní rozjuchaný hit, jenže v produkci a pískání utopený refrén písni škodí. Přitom hned následující Happy Ending toto všechno zvládá bez zaváhání a navíc přidá i svěží dotek osmdesátek. Je proto možná škoda, že z osmatřiceti skladeb, z nichž se pro album vybíralo, neuvolnila Pull Me Out místo jinému songu.

Debbi: Break

Vydal Universal Music, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 75 %

Nahrávka Break (pojmenovaná po klidné titulní písni z pera Jany Kirschner) jako celek zásadní přelom ve zpěvaččině diskografii nepředstavuje. Díky vyspělé produkci a muzikálnosti všech zúčastněných jde však o promyšlenou a dotaženou evoluci.

Možná není tak soudržná jako loňský debut žánrové kolegyně Lenny, zrovna s ní má ale mnohé společné. Obě interpretky totiž dobře vědí, jak to udělat, aby z hlavního proudu vyčnívaly a k tomu si udržely mainstreamovou přímočarost. A za to si zaslouží obdiv. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy