Recenze: Debbi se na albu Break inspiruje Anglií a zní jako Adele

Lukáš Boček
9. 5. 2017 3:00
Zpěvačka Debbi je důkazem, že účast v talentové soutěži nemusí být pro budoucí kariéru mladého interpreta nepřekonatelné stigma. Její první dvě desky potvrdily, že nesporným talentem, moderní produkcí a s trochou štěstí lze dosáhnout slušných hudebních úspěchů. Necelých osm let po televizním debutu vychází německé rodačce album Break, které výrazně ovlivnil ostrovní pop. A také změna producenta.
Foto: Lukáš Dvořák

Točit v současné době pop je sázka na nejistotu. České (rádiové) prostředí žánr limituje na bezpohlavní popěvky, které už ze své podstaty nesmí mít větší hudební ambice. Zpěvačka Deborah Kahlová alias Debbi s německými kořeny a výbornou angličtinou má v tomto ohledu velkou výhodu - není na domácím prostředí závislá. Její rozhodnutí pracovat pouze s místními tvůrci proto nebylo z nouze ctností, ale svého druhu výsadou.

Pro zvuk deseti nových písní byla zásadní především změna producenta - místo Martina Ledviny na jejich vznik tentokrát dohlížel Dušan Neuwerth, spolupracovník Tata Bojs či Václava Neckáře. A je to dobře: jak Debbi sama přiznala, první dvě desky si byly možná až příliš podobné. Vítaná změna v podobě žánrového rozpětí albové trojky, jejíž hranice stále obepínají prostor kultivovaného popu, pak přináší inklinaci k jeho ostrovní odnoži. Největším překvapením je konkrétní jméno, k němuž se několik skladeb přibližuje - Adele.

Hned úvodní In The Middle Of A Song zavání podobností s Rolling In The Deep - ať už svou živelností, silným refénem, nebo vokální vyspělostí. Home Weather zase voní po Set Fire To The Rain a závěrečná klavírní balada One More Chance pak Adele evokuje dokonce i hlasem (Make You Feel My Love jako by v této písni nalezlo své ztracené dvojče).

Jelikož však zbytek skladeb míří docela jinam, nelze hovořit o napodobování. Možná spíše o taktice přiblížit Debbiin charismatický hlas sebevědomým aranžím a akustickým nástrojům, jelikož s nimi funguje nejlépe. Krásně vygradovaná Hard To Believe s takřka gospelovým nábojem je toho skvělým příkladem.

Jediný přešlap náladově i subžánrově barevného tracklistu je singl Pull Me Out. Jeho marketingová úloha je jasná, ale mezi ostatní skladby jednoznačně nezapadá. Jako by se snažil na povel vyhovět požadavkům na letní rozjuchaný hit, jenže v produkci a pískání utopený refrén písni škodí. Přitom hned následující Happy Ending toto všechno zvládá bez zaváhání a navíc přidá i svěží dotek osmdesátek. Je proto možná škoda, že z osmatřiceti skladeb, z nichž se pro album vybíralo, neuvolnila Pull Me Out místo jinému songu.

Debbi: Break

Vydal Universal Music, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 75 %

Nahrávka Break (pojmenovaná po klidné titulní písni z pera Jany Kirschner) jako celek zásadní přelom ve zpěvaččině diskografii nepředstavuje. Díky vyspělé produkci a muzikálnosti všech zúčastněných jde však o promyšlenou a dotaženou evoluci.

Možná není tak soudržná jako loňský debut žánrové kolegyně Lenny, zrovna s ní má ale mnohé společné. Obě interpretky totiž dobře vědí, jak to udělat, aby z hlavního proudu vyčnívaly a k tomu si udržely mainstreamovou přímočarost. A za to si zaslouží obdiv. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy