Prahu navštívila královna kabaretu a sociálních sítí

Karel Veselý
5. 5. 2010 12:30
Amanda Palmer, polovina Dresden Dolls, hrála v Akropoli
Foto: Martyn Foster

Praha - Na hudební průmysl sice dolehla těžká krize, ale nějaké peníze se muzikou pořád dají vydělat. Jen je potřeba se pořádně otáčet. Alespoň to vzkazuje svým kolegům zpěvačka a klavíristka Amanda Palmer. Polovina dua Dresden Dolls a propagátorka nových marketingových taktik zahrála ve středu večer v Paláci Akropolis.

Pípni si o peníze na Twitteru

Hvězda "kabaretního punku" s divadelní stylizací se před dvěma lety rozhádala se svojí nahrávací společností. Nelíbilo se jim, že v klipu ukazuje svoje břicho, podle nich tlusté. Řekla si, že už nikdy nechce být otrokem velké společnosti a vydala se do nejistých vod absolutní nezávislosti. Místo rockerského života teď zapisuje svoje zážitky na Twitter a na Facebook, a když potřebuje peníze, koncertuje pro své fanoušky na internetu.

Foto: Aktuálně.cz

Lékem na těžké časy je podle Palmerové právě přímý kontakt s fanoušky, na jejichž zodpovědnost vůči muzikantům je třeba apelovat. Když nebudou své oblíbené muzikanty podporovat, brzy žádní nebudou.

"Je to strašně jednoduché: fanoušek miluje muziku, muzikant potřebuje peníze, fanoušek dá muzikantovi peníze a muzikant řekne díky," vysvětluje na svém blogu, který se stal epicentrem debat o možných modelech nahrávacího průmyslu budoucnosti.

"Od této chvíle budou muzikanti chodit přímo za vámi," popisuje fanouškům nástup nové éry. "Prosím. uvítejte je a pomožte jim. A nenechte je cítit se špatně, když žadoní o vaše peníze."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Sama jde příkladem, jak takový model může fungovat. Vloni v červnu na svém webu zveřejnila provokativní manifest 'Jak vydělat za deset hodin s pomocí Twitteru devatenáct tisíc dolarů'. Popisuje v něm svoje metody získávání peněz, při nichž se obejde bez vydavatelství, reklamy i pomoci tradičních médií.

Jednou cestou jsou narychlo svolané koncerty na veřejných prostranstvích. "Díky Twitteru jsem během chvíle shromáždila dvě stě fanoušků, s nimiž jsem se potkala v parku. (...) To je ideální ve městech, kde se nedá zabookovat žádný klub pro všechny věkové skupiny. Náctiletí, které jinak na koncert nepustí, jsou nadšením bez sebe," píše. 

Foto: Aktuálně.cz

Přes Twitter svolává fanoušky i na běžné koncerty, prodává jim trička a desky a organizuje internetové aukce, v nichž draží nepotřebné věci ze svého obýváku. A nebo koncertuje přes web a fanouškům hraje na přání - samozřejmě za příplatek, který lze poslat přes PayPal. Na konci svého manifestu pak počítá: "Celkový výdělek za tento měsíc s použitím Twitteru = devatenáct tisíc dolarů. Celkový výdělek za desku, které se prodalo třicet tisíc = absolutně nic."

Twitter Amandy Palmer aktuálně sleduje přes 400 tisíc uživatelů a zpěvačka na něm zaznamenává každou maličkost svého života. Ještě v den svého pražského koncertu například informovala o tom, že musela vstávat brzo ráno, aby stihla let z Bruselu a k tomu navíc připíchla fotku z letiště. Pak ještě popohnala váhající fanoušky informací, že koncert v Paláci Akropolis je skoro vyprodán.

Punkový kabaret

Foto: Aktuálně.cz

Amanda Palmer vyučuje hudební průmysl, jak s pomocí nových technologií překlenout propast mezi fanouškem a muzikantem. Její kritikové ovšem připomínají, že měla jednodušší startovní pozici - v době, kdy se vydala na nezávislou dráhu, už za sebou měla úspěšnou kariéru s kapelou The Dresden Dolls a mohla stavět na velké fanouškovské základně, kterou jí pomohla získat i její bývalá nahrávací společnost.

The Dresden Dolls vznikli v roce 2000, kdy se Amanda seznámila s bubeníkem Brianem Viglionem. Spolu vytvořili excentrický projekt spojující hudbu s divadlem, jenž se inspiroval dekadentní kulturou kabaretů výmarského Německa. Svému stylu s nadsázkou říkali "brechtovský punkový kabaret" a světovou proslulost získali i díky dvěma studiovým deskám velmi vlídně přijatými kritikou.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

The Dresden Dolls svůj punkový muzikál předvedli v Praze před čtyřmi lety na natřískaném koncertě v Abatonu. Pak si ještě spolu zahráli v představení The Onion Cellar, které Amanda napsala na motivy jedné kapitoly z Plechového bubínku Guntera Grasse. V lednu 2007 však společně ohlásili, že The Dresden Dolls si dávají na nějaký čas pauzu.

Ta trvá dodnes. Amanda Palmer vydala v roce 2008 sólové album Who Killed Amanda Palmer a začala spolupracovat s Jasonem Webleym na projektu Evelyn Evelyn. Právě s ním se představí od 19 hodin v pražském Paláci Akropolis. Jak je u Amandy zvykem, hudba je zabalena do příběhu, který vypráví v písních stejnojmenného debutového alba (vyšlo letos na konci března).

Foto: Joshi Radin

V hlavní úloze jsou fiktivní siamská dvojčata Eva a Lyn, která podle legendy Palmerová a Webley objevili v cirkuse a pomohli jim stát se hudebními hvězdami. K příběhu vyšla i komiksová kniha.

Mimochodem, Amanda Palmer nedávno oznámila svoje zasnoubení za slavného britského fantasy spisovatele a komiksového scénáristu Neila Gaimana. Společně vytvořili i DVD k její nové sólové desce.

The Dresden Dolls budou zase v Praze
The Dresden Dolls budou zase v Praze | Foto: http://www.dresdendolls.com
Čtěte také:
Dresden Dolls: Plánujeme cirkusový stan
Orgasmus s The Dresden Dolls, podruhé
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy