Plastici protestují proti věznění a šikaně Pussy Riot

Kultura Kultura
3. 5. 2012 13:31
Na podporu ruských hudebnic uspořádají benefiční koncert
Foto: Igor Mukhin

Praha - Plastici společně s Už jsme doma bojují proti zavírání hudebníků a rozhodly se uspořádat koncert na podporu uvězněné ruské kapely Pussy Riot. Benefiční koncert se uskuteční 15. května v Lucerna Music Baru na akci dále vystoupí Filip Topol, Vlasta Třešňák se skupinou a kapely Čokovoko, Echt! a Kopir Rozsywal Bestar.

Tři členky punk-rockové skupiny Pussy Riot byly zadrženy při únorovém happeningu v centrálním moskevském kostele a moskevský obvodní soud 19. dubna rozhodl o prodloužení jejich vazby. Performerkám nyní hrozí až sedm let vězení.

Skupina The Plastic People of the Universe také zveřejnila petici za propuštění členek Pussy Riot. „Ptáme se, proč se vláda, která je přesvědčená o své bezúhonnosti, brání tak drasticky kritice svobodomyslných lidí, i když vyjádřené poněkud vyhroceným způsobem," píše se v ní.

Foto: o.s. PANT/Martin Straka

Naděžda Tolokonnikovová, Jekatěrina Samucevičová a Marija Aljochinová byly v únoru zadrženy v moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele, kde před jedním z oltářů uspořádaly improvizovaný koncert s výzvou "Bohorodičko, vyžeň Putina". Happeningem chtěly upozornit na stoupající vliv ruského pravoslaví na oficiální politické struktury. Kauza odstartovala masovou kampaň "na ochranu víry", která koncem dubna vyvrcholila mnohatisícovou demonstrací věřících v Moskvě.

Ve vězení čelí hudebnice šikaně. Podle jejich právní zástupkyně dostaly v minulých dnech Tolokonnikovová a Samucevičová od svých věznitelů důtku za špatně ustlanou postel a za pořizování osobních zápisků. Postih není jen symbolický, protože podle ruských zákonů v případě odsouzení nebudou mít důtkou potrestané rockerky právo zažádat o podmínečné propuštění.
"Zadržení mohou ve vazbě sepisovat třeba román, žádná omezení v tomto smyslu nejsou," řekla advokátka, která vynesené tresty označila za šikanu. Dozorci podle ní zároveň vytvářejí záměrné napětí mezi vězněnými rockerkami a zbylým osazenstvem vazební věznice, aby na zadržené vyvinuli nátlak.

Dle organizátorů akce situace nápadně připomíná atmosféru v roce 1976 po koncertě v Bojanovicích, který se stal záminkou pro razantní vystoupení proti příznivcům undergroundu v tehdejším Československu.

Vstupenky v ceně 100 korun jsou k dispozici pouze na pokladně Lucerna Music Baru a v čítárně Unijazzu v Praze. Vstupné bude použito výhradně na propagaci a produkci koncertu.

Petici pak lze najít na adrese http://www.facebook.com/Uzzasezavirajimuzikanty. Podepsaní pod ní jsou mimo jiné členové Plasticů Eva Turnová, Vratislav Brabenec, Josef Janíček, Jiří Kabeš, Joe Karafiát a Jaroslav Kvasnička. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 58 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy