Plastici protestují proti věznění a šikaně Pussy Riot

Kultura Kultura
3. 5. 2012 13:31
Na podporu ruských hudebnic uspořádají benefiční koncert
Foto: Igor Mukhin

Praha - Plastici společně s Už jsme doma bojují proti zavírání hudebníků a rozhodly se uspořádat koncert na podporu uvězněné ruské kapely Pussy Riot. Benefiční koncert se uskuteční 15. května v Lucerna Music Baru na akci dále vystoupí Filip Topol, Vlasta Třešňák se skupinou a kapely Čokovoko, Echt! a Kopir Rozsywal Bestar.

Tři členky punk-rockové skupiny Pussy Riot byly zadrženy při únorovém happeningu v centrálním moskevském kostele a moskevský obvodní soud 19. dubna rozhodl o prodloužení jejich vazby. Performerkám nyní hrozí až sedm let vězení.

Skupina The Plastic People of the Universe také zveřejnila petici za propuštění členek Pussy Riot. „Ptáme se, proč se vláda, která je přesvědčená o své bezúhonnosti, brání tak drasticky kritice svobodomyslných lidí, i když vyjádřené poněkud vyhroceným způsobem," píše se v ní.

Foto: o.s. PANT/Martin Straka

Naděžda Tolokonnikovová, Jekatěrina Samucevičová a Marija Aljochinová byly v únoru zadrženy v moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele, kde před jedním z oltářů uspořádaly improvizovaný koncert s výzvou "Bohorodičko, vyžeň Putina". Happeningem chtěly upozornit na stoupající vliv ruského pravoslaví na oficiální politické struktury. Kauza odstartovala masovou kampaň "na ochranu víry", která koncem dubna vyvrcholila mnohatisícovou demonstrací věřících v Moskvě.

Ve vězení čelí hudebnice šikaně. Podle jejich právní zástupkyně dostaly v minulých dnech Tolokonnikovová a Samucevičová od svých věznitelů důtku za špatně ustlanou postel a za pořizování osobních zápisků. Postih není jen symbolický, protože podle ruských zákonů v případě odsouzení nebudou mít důtkou potrestané rockerky právo zažádat o podmínečné propuštění.
"Zadržení mohou ve vazbě sepisovat třeba román, žádná omezení v tomto smyslu nejsou," řekla advokátka, která vynesené tresty označila za šikanu. Dozorci podle ní zároveň vytvářejí záměrné napětí mezi vězněnými rockerkami a zbylým osazenstvem vazební věznice, aby na zadržené vyvinuli nátlak.

Dle organizátorů akce situace nápadně připomíná atmosféru v roce 1976 po koncertě v Bojanovicích, který se stal záminkou pro razantní vystoupení proti příznivcům undergroundu v tehdejším Československu.

Vstupenky v ceně 100 korun jsou k dispozici pouze na pokladně Lucerna Music Baru a v čítárně Unijazzu v Praze. Vstupné bude použito výhradně na propagaci a produkci koncertu.

Petici pak lze najít na adrese http://www.facebook.com/Uzzasezavirajimuzikanty. Podepsaní pod ní jsou mimo jiné členové Plasticů Eva Turnová, Vratislav Brabenec, Josef Janíček, Jiří Kabeš, Joe Karafiát a Jaroslav Kvasnička. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy