Zrodil se Nerez pro 21. století. Nová zpěvačka zbavuje písně Navarové skrytého smutku

Josef Vlček Josef Vlček
9. 4. 2019 15:37
Riskantní je obnovit významem velkou kapelu, jejíž hlavní osobnost už nežije. Vždy se najde spousta lidí, kteří srovnávají starého zpěváka s novým a těžko si zvykají, že uctívaných písní se teď bezbožně dotýká někdo jiný. Queen by mohli vyprávět.
Lucia Šoralová se Zdeňkem Vřešťálem a Vítem Sázavským při včerejším vystoupení v pražském Kalichu.
Lucia Šoralová se Zdeňkem Vřešťálem a Vítem Sázavským při včerejším vystoupení v pražském Kalichu. | Foto: Richard Kocourek

Teď se o to pokusila skupina Nerez s novou zpěvačkou Luciou Šoralovou. Návrat bez Zuzany Navarové se vydařil až nečekaně.

Kmotrou nového alba Nerezu s Lucií Šoralovou (vlevo) se stala Marie Rottrová.
Kmotrou nového alba Nerezu s Lucií Šoralovou (vlevo) se stala Marie Rottrová. | Foto: Richard Kocourek

Při včerejší pražské premiéře v sále Kalichu obecenstvo staronové partě dvakrát tleskalo vestoje. Nebyla v tom jen pocta legendární zpěvačce Navarové, která by se letos dožila šedesáti let, ale hlavně radost z toho, že Nerez žije a přichází v nečekaně novém. Zrodil se Nerez pro 21. století.

V současnosti představuje šestičlennou koncertní skupinu. Zkušené členy Víta Sázavského a Zdeňka Vřešťála plus novou frontmanku Luciu Šoralovou doplňují hráči na akordeon, kontrabas a perkuse. Původně folkovému triu se dvěma kytarami tak přidávají na barevnosti zvuku.

Je to pochopitelné, protože od původní inspirační směsi, která obsahovala jak českou písničkářskou tradici, tak romský folklor, se kapela posunula přes Slovensko dál na Balkán - a navíc přišla s několika písněmi zřetelně inspirovanými židovským klezmerem. A dvě vlastní skladby Šoralová včera zpívala ve slovenštině, což přispělo k pestrosti programu.

Pokud takový přístup někomu připomene Nohavicovo vrcholné dílo, album Divné století z roku 1996, je na správné cestě: na této desce se výrazně podílel právě Vít Sázavský z Nerezu.

Nový Nerez ale vnímá středoevropsko-balkánský svět z jiného úhlu. Není v něm nostalgie po zmizelé éře v duchu nohavicovského "kdybych se narodil před sto lety". Spíš se jedná o zrcadlení současného života "v době, kdy vymývaj' mozky".

Lucia Šoralová spoluprací s Nerezem udělala velký krok. Už na její nedoceněné desce O lásce, cti a kuráži z roku 2012 bylo znát, jak se cílevědomě vzdaluje od původní nešťastné image "malé Lucie Bílé" a nachází si vlastní svérázný prostor na rozhraní popu a šansonu.

Videoklip ke skladbě Klec upomíná na transporty do nacistických koncentráků. | Video: Warner Music

Tím, že do hry vstoupily folkové a folklorní prvky Nerezu, nyní projev Šoralové nabyl na originalitě a svérázu. Temperamentní zpěvačka, naživo stejně suverénní jako ve studiu, pak navíc zpětně nalévá energii i inspiraci kolegům. V Kalichu včera oba "veteráni" Vít Sázavský se Zdeňkem Vřešťálem po trochu svázaném začátku hráli s gustem, jaké u nich dlouho nepamatujeme.

Když už obnovili značku Nerez, museli se vrátit také k repertoáru Zuzany Navarové. Staré nerezovky tvořily asi polovinu včerejšího koncertu a přirozeně splynuly se skladbami z nového alba Zlom.

Šoralová se folkové klasiky zmocnila jediným možným způsobem - bez snahy napodobit obdivovanou předchůdkyni. Písně Zuzany Navarové zbavila občasné melancholie a křehkosti, rezignovala na skrytý smutek, který publikum v osmdesátých letech minulého století vnímalo jako do sebe zachumlaný obraz bezútěšné doby, a pokusila se z nich vykřesat úsměv a radost.

Když jsou k dispozici dobré písně, tak to jde. Navíc se svým naturelem občanky zemí V4 dokáže Lucia Šoralová silněji podtrhnout multinárodní svéráz, s nímž Zuzana Navarová v náznacích přišla už před pětatřiceti lety.

Nerez & Lucia

Divadlo Kalich, Praha, 8. dubna

Ne každému se bude přístup Šoralové líbit, mnozí posluchači se s ní ztotožní těžko. Člověk se musí osvobodit od srovnávání s Navarovou. Přijmout, že před ním stojí někdo jiný, kdo v písních hledá své akcenty, má jinou představu o intimitě, diametrálně rozdílnou pěveckou techniku. Vždy je ale u toho Lucia Šoralová autentická.

Pořád je ještě co dobrušovat a jak vylepšovat detaily. Už dnes je ale jasné, že starý Nerez byl jako krajina v předjaří se stromy obsypanými květy, zatímco jeho nová podoba má naplno žitou červnovou tvář.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 29 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy