Na JazzFest míří matematik s Grammy i vlivný basista

Karel Veselý
17. 4. 2012 10:42
Brněnský JazzFest vrcholí koncerty Vijaha Iyera či Avishai Cohena
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Jedenáctý ročník brněnského jazzového festivalu čeká finálový týden, v němž se představí třeba současné hvězdy Vijay Iyer a Avishai Cohen. Oba ve své hudbě propojují perfektní zvládnutí starých postupů s unikátní hudební tradicí vycházející z jejich původu.

Sedmatřicetiletý americký klavírista tamilského původu Iyer zahraje ve středu 18. dubna v Semilassu, o osm dní později pak v Bobycentru zahraje jednačtyřicetiletý izraelský kontrabasista Avishai Cohen. Oba představují aktuální podobu jazzu, jež dýchá inovacemi čerpajícími impulz z bohaté tradice minulosti, ale i žhavé současnosti populární hudby.

Každý je dítětem svých osobních dějin

Klavírista Vijay Iyer se k jazzu dostal s malou oklikou přes studia matematiky a fyziky na Yale a Berkeley a svůj jazzový debut si v polovině devadesátých let odbyl coby postgraduální student. Hudba pak dostala přednost, našel v ní prý to, co mu ve fyzice chybělo, byť možná dodnes při komponování abstraktních melodií zúročuje svůj mimořádný matematický talent. Jeho diskografie je plná neortodoxních setkání jako jsou třeba syrové duety se saxofonistou Rudreshem Mahanthappem, se Stevem Lehmanem a Tyshawn Soreym zase prozkoumával nové cesty jazzové avantgardy a s básníkem a rapperem Mike Laddem se pustil do neobvyklých multižánrových kompozic.

Foto: Aktuálně.cz

Skutečným krokem do první ligy bylo ale až tři roky staré album Historicity, které natočil v novém triu s basistou Stephanem Crumpem a bubeníkem Marcusem Gilmorem. Deska získala ocenění album roku v časopise Downbeat a dalších odborných publikacích a také si vysloužila nominaci na Grammy. Jednotícím motivem alba Historicity jsou teorie italského marxistického filosofa a politologa Antonio Gramsci, kterého Iyer cituje v obsáhlých poznámkách v bookletu. Je to především jeho teze, že „každý je dítětem svých osobních dějin", která proniká do konceptu desky. Vijay Iyer Trio hudbou prozkoumává stopy své etnické historie a rekapituluje zážitky, jež ho formovaly - přesto stále hledí do budoucnosti.

Možná i proto tvoří většinu materiálu Tria interpretace skladeb cizích autorů (byť Iyer má v diskografii spoustu alb vlastních kompozic). Na Historicity představil třeba originální provedení notoricky známého muzikálového šlágru Somewhere Over the Rainbow z Čaroděje ze země Oz, ale také výbušnou verzi electro-hitu Galang své krajanky rapperky M.I.A.

Na březnové novince Accelerando se podobné reinterpretace dočkal třeba losangelský mág abstraktního hip hopu Flying Lotus a nebo Human Nature od Michaela Jacksona. S Crumpem a Gilmorem přijede Iyer tuto středu i do Brna.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Cohen nemá strach z flirtu s popem

Izraelský kontrabasista Avishai Cohen, který v Brně zahraje ve čtvrtek 26. dubna je jednou z největších hvězd současného jazzu a časopis Bass Player ho před sedmi lety dokonce zařadil mezi stovku nejvlivnějších hráčů na basové nástroje vůbec.

Z programu JazzFestu Brno

St, 18.4. 19:30, Semilasso
Libor Šmoldas Quartet a Bobby Watson (CZ/USA)
Vijay Iyer Trio (USA)

Čt, 19.4. 19:30, Semilasso
Milan Svoboda Quartet (CZ)
Djabe (HUN)

Pá, 20.4. 19:30, Semilasso
Albert Vila Quartet featuring Cyrille Oswald(ESP/CZ/NED)
Jonathan Kreisberg Quartet (USA/GB)

Po, 23.4. 19:30, Besední dům
Tigran Hamasyan Solo (ARM)
Radio String Quartet Vienna (AUT)

St, 25.4. 19:30, Semilasso
Inner Spaces featuring David Dorůžka (CZ/PL)
Donny McCaslin Group (USA)

Čt, 26.4. 19:30, Bobycentrum
Avishai Cohen (IL)

Čt, 28.6. 19:30, Bobycentrum (Ozvěny JazzFestu)
Pat Metheny Unity Band (USA)

Cohen byl od poloviny devadesátých let do roku 2003 členem sextetu, v jehož čele stál Chick Corea a objevuje se na nahrávkách Herbieho Hancocka, Bobbyho McFerrina a nebo třeba r'n'b hvězdy Alicie Keys.

Flirtu s popem se Cohen vůbec nebojí, na jeho průlomovém albu Lyra z roku 2003 jsou ke slyšení interpretace například skladby z repertoáru rappera Dr. Dre a nebo Come Together od The Beatles. Další kritikou ceněné album Continuo z roku 2006 je pro změnu inspirované hudbou Středního východu, kterou kombinuje s evropským klasicismem až s přesahy k new age atmosféře.

Jeho zatím poslední autorské album Seven Seas si vloni vysloužilo nominaci na francouzskou grammy za nejlepší mezinárodní jazzovou nahrávku. Cohen na desce také poprvé zapojuje svůj zpěv. „Je to příklad transcendentální schopnosti hudby, která má moc překračovat geografické a politické hranice," napsali o Cohenově hudbě Los Angeles Times.

Poslední týden JazzFestu se představí také americký jazzový chameleon Donny McCaslin se svým kvartetem, jeho krajan Jonathan Kreisberg, rakouský Radio String Quartet Vienna bude interpretovat tvorbu Joe Zawinula a domácímu publiku se předvedou i maďarští Djabe. Na koncertech nebude chybět ani česká jazzová špička.

V rámci ozvěn festivalu přichystali pořadatelé pro fanoušky ještě jednu obrovskou lahůdku - 28. června zahraje v brněnském Bobycentru jazzová legenda - kytarista Pat Metheny. Držitel devatenácti cen Grammy poprvé přiveze do České republiky svoji novou sestavu vystupující pod hlavičkou Pat Metheny Unity Band.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy