Avishai Cohen, Pat Metheny a Vijay Iyer míří do Brna

Adam Pešek
7. 3. 2012 7:53
JazzFest Brno letos přivítá jména jako Avishai Cohen nebo Brian Blade
Avishai Cohen
Avishai Cohen | Foto: Aktuálně.cz

Brno bude v průběhu dubna hostit tuzemskou jazzovou špičku a několik zahraničních hvězd jako je Avishai Cohen, Brian Blade, Pat Metheny nebo Vijay Iyer. Nespoutanými instrumentálními schopnostmi a demonstrací přirozeného citu pro hudbu moravská metropole ožije na celých šestnáct dní, JazzFest Brno totiž trvá od 11. až do 26. dubna.

Festival přitom odstartuje už o den dříve, kdy se uskuteční jakási předehra v podobě vystoupení studentů jazzové katedry JAMU. Oficiálně však JazzFest ve středu 11. zahájí Walter Fischbacher v klubu Alterna se svým aktuálním fusion projektem Phishbacher NY3.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Postupně se na pódiích klubů Alterna a Semilasso, divadla Husa na provázku, Besedního domu nebo Bobycentra vystřídají jména jako Matej Benko, Jiří Stivín, Boris Kozlov nebo Albert Vila. Vrcholy festivalu by pak měly být folk-jazzový projekt Mama Rosa všeuměla Briana Bladea, vystoupení kultovního izraelského basisty Avishaie Cohena nebo jeden z nejvýraznějších jazzových klavíristů nové dekády Vijay Iyer.

Coby ozvěna JazzFestu dorazí 28. června do Bobycentra hvězdný kytarista Pat Metheny s Unity Bandem.

I letos JazzFest zachovává formát večerních dvojkoncertů ve vybrané dny, které doplní noční jamování a různé workshopy na katedře jazzové interpretace JAMU.

Permanentka na celý festival začíná na 1090 korunách, ceny jednotlivých vystoupení se pak různí. Společně s kompletním programem je lze dohledat na oficiálním webu JazzFestu Brno 2012.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy