Kanté zemřel v nemocnici v guinejské metropoli Conakry. Důvodem úmrtí byly podle jeho syna chronické zdravotní problémy.
Guinejský prezident Alpha Condé na Twitteru napsal, že "africká kultura truchlí", a Kantého kariéru označil za "výjimečnou". Poctu zpěvákovi vyjádřila spousta kolegů z branže. Senegalský muzikant Youssou N'Dour uvedl, že když se doslechl o Kantého smrti, "pocítil obrovské prázdno", a nazval jej "baobabem africké kultury".
#Mory_Kanté La culture africaine est en deuil. Mes condoléances les plus attristées...
— Alpha CONDÉ (@alphacondepresi) May 22, 2020
Merci l'artiste. Un parcours exceptionnel. Exemplaire. Une fierté. pic.twitter.com/Acoxjyfwnb
Mory Kanté se narodil do rodiny griotů, což jsou západoafričtí muzikanti a vypravěči. Jako mladík v africké skupině vybavené západními nástroji Rail Band vystřídal populárního zpěváka Salifa Keitu a později vyměnil hru na balafon, to znamená bicí melodický nástroj, za koru. Tento jednadvacetistrunný nástroj, zvukem podobný harfě, právě Mory Kanté zpopularizoval.
V 80. letech minulého století po přesunu do Paříže uhranul hitem Yéké Yéké. Byl první africkou nahrávkou, které se prodalo více než milion kusů, a inspiroval vznik mnoha coververzí - například acid-housové aranžmá bylo později hitem tanečních klubů.
"Hudba, která v africké výhni nabádala ke klidu mysli, se tehdy ocitla v evropských sálech určených pro komorní koncerty. Mory Kanté se ovšem vydal opačnou cestou: koru spojil s tanečními rytmy a v očích puristů frankofonní Afriky tak přechodně získal přívlastek enfant terrible," napsal v Hospodářských novinách hudební novinář Petr Dorůžka.
Podle něho Mory Kanté mezi africkými muzikanty patřil k vyvolené generaci. "Nikoho z jeho griotských předků by ani ve snu nenapadlo, že se prosadí v bělošském světě a přitom si uchová svoji africkou identitu," upozornil Dorůžka.
Kantého dvakrát slyšeli Češi, na pozvání pražského festivalu etnické hudby Respect přijel roku 2013 na Ladronku a vloni do Holešovic.
Mory Kanté je dalším populárním africkým hudebníkem, který letos zesnul. V březnu po nákaze koronavirem zemřel ve Francii kamerunský saxofonista Manu Dibango, v dubnu nigerijský bubeník, skladatel a písničkář a spoluzakladatel žánru afrobeat Tony Oladipo Allen a v květnu Alžířan Idir.