Máša z Pussy Riot: K Zemanovi cítím soucit. A trenky nad Hradem mě pobavily

ČTK ČTK
30. 10. 2015 23:15
Marija Aljochinová, před časem vězněná členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot, mluvila v pátek v Jihlavě o svém projektu Zóna práva na ochranu lidských práv. Hovořila i tom, jak si na internetu našla vyjádření prezidenta Zemana k Pussy Riot. "Když jsem to poprvé slyšela v originále, tak jsem pocítila velký soucit k vašemu prezidentovi," řekla. Naopak ji pobavilo nedávné vystoupení české protestní umělecké skupiny Ztohoven s vyvěšením obřích rudých trenýrek nad Pražským hradem.
Foto: Reuters

Jihlava - Marija Aljochinová, před časem vězněná členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot, na pátečním Inspiračním fóru v jihlavském Domě kultury odborů mluvila o svém projektu Zóna práva na ochranu lidských práv a představila i některé své spolupracovníky. Uvedla, že se doma snaží vyvíjet tlak na to, aby se zlepšovaly podmínky ve věznicích, a také pomáhat lidem, kteří jsou persekvováni z politických důvodů.

"Když člověk vidí na vlastní oči, v jakém bezprávní se tam (ve vězení) žije - nemáme právo žít jako předtím a musíme pomoci hájit lidská práva," řekla Aljochinová. Ruské soudy ji poslaly na dva roky za mříže v roce 2012 spolu s další členkou Pussy Riot Naděždu Tolokonnikovovou. Na svobodu vyšly krátce před vypršením trestu. Potrestány byly za výtržnictví kvůli extravagantnímu vystoupení v moskevském pravoslavném chrámu, kde krátce před prezidentskými volbami zapěly punkovou modlitbu Bohorodičko, vyžeň Putina. Jeho videozáznam v pátek viděli i diváci v Jihlavě.

Prostředí kolem nás je nerudnější. Trápí mě, že ztrácíme nepsaná pravidla, s mikinou se na Hrad nechodí, vulgarismy do Hovorů z Lán nepatří, myslí si textař a filantrop Michal Horáček. | Video: DVTV

"Byla nám poskytnuta neuvěřitelná pomoc zvenku, cítili jsme se dlužníky a chtěli jsme pomáhat těm, kteří ještě sedí," řekla Aljochinová. Na dotaz, kolik je podle ní v Rusku politických vězňů, punkerka odpověděla, že ví asi o čtyřech desítkách případů pronásledovaných lidí.

Projekt Zóna práva podle Aljochinové ale v Rusku nedostal registraci jako organizace, proto byla podána žaloba k Evropskému soudu. Lidé zapojení do tohoto projektu se snaží pracovat tak, aby neporušovali zákony, mimo jiné sbírají dostupné informace o tamních nápravných zařízeních. Do Jihlavy Aljochinová přivedla na videu desetiminutový rozhovor s bývalým vězněm. "Chceme dělat takové rozhovory s vězni, bývalými vězni, a také navštěvovat věznice," řekla k chystaným aktivitám.

Režisér a kurátor Inspiračního fóra v úvodu dvouhodinové debaty Aljochinové připomněl negativní výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Pussy Riot. Na plátně pak proběhl hudební spot se Zemanovými slovy. Aljochinová uvedla, že Zemanovo vyjádření našla na internetu. "A co k tomu říci? Když jsem to poprvé slyšela v originále, tak jsem pocítila velký soucit k vašemu prezidentovi," řekla. Naopak pobavilo ji nedávné vystoupení české protestní umělecké skupiny Ztohoven s vyvěšením obřích trenýrek nad Pražským hradem.

Zpochybňování státních symbolů je namístě, neměly by se klást na úroveň svatých předmětů, říká mluvčí a člen skupiny Ztohoven Petr Žilka. Akce je podle něj jen začátek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy