Mandolínový virtuoz navštíví Brno

28. 11. 2005 12:00
Brno - Italský virtuos na mandolínu Matteo Bevilacqua vystoupí dnes večer na koncertě orchestru Moravan v brněnském kulturním centru Semilasso.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Profimédia

Hudebník přednese preludia a sóla pro mandolínu od autora Raffaela Calace.

Koncert je pořádán u příležitosti 100. výročí vzniku městské části Brno Královo Pole, která činnost mandolínového orchestru Moravan podporuje.

Jádro souboru tvoří strunné nástroje, mandolíny, mandoly, mandocella, kytary a kontrabas. Zvuk doplňují akordeony, bicí a případně i dechový kvintet. Mandolína jako nástroj pochází z Itálie a pro koncertní hru nyní používají hudebníci takzvaný neapolský typ s kapkovitě klenutým dnem.

Mandolínový orchestr Moravan vznikl v roce 1937 a je jediným amatérským souborem svého druhu v Česku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy