É Dva rekordo kompaktik digital óčeň good

Pavel Klusák, Respekt
18. 11. 2008 10:40
Pardubické duo ukuchtilo album nonkonformního popu
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Kuchyňská hra na pop, která zmutovala do suverénní tvorby: to je album Fonók, jeden z vrcholů letošní české písňové úrody. Bez ohledu na to, že Bára a Honza Kratochvílovi tu prozpěvují finská, litevská a hlavně vymyšlená slova.

Duo Dva od prvních tónů chňapne posluchače do rozporu. V kutilsky dělné atmosféře hrají on a ona na všechno možné rukama nohama, místo milé naivity ale rychle zavládne zběhlost a cit pro pop eklektického 21. století.

Hlasy, perkuse či saxofon proudí do digitálních efektů a smyček, kde z nich partneři v manželství i hře tkají strukturu. Jejich Nunovó tango, Francé trancé či Fin zní jako úsilí kramářů, kteří se bůhvíjak ocitli na malé scéně Glastonbury a z voleje zkoušejí pobavit globální směs publika.

Foto: Aktuálně.cz

Málokdy se slyší písně, které nemají "normální" text, a přitom jsou snadné, občas přímo vlezlé. Hravost alba Fonók si mohou naplno užít děti (v čele se swingujícím tučňáčím brebentěním Pingu hop), ale i publikum současných folktroniků a kapel jako CocoRosie, Múm, Kammerflimmer Kollektief či argentinské Juany Moliny. Dva se od většiny z nich liší v tom, že zůstávají za všech okolností na slunečné straně světa.

Klip ke skladbě France tance najdete ZDE

Vlastně je malý zázrak, že všechny ty cirkusové rytmy, troubení na pusu a bizarní hlasové rejstříky se během patnácti (!) tracků nepřejedí. Zatím to dopadá dobře i díky vyváženosti ingrediencí.

Ani v rámci jediné písničky se dost dobře se nedá říci, čím jsou Dva především: samo-domo taneční zábavou, folktroniky se stylovou troškou infantilnosti, kabaretem odchovaným na scéně, anebo zralými studiovými mixéry tracků vrstevnatých jako cibule?

Foto: Aktuálně.cz

Jejich koncept "fiktivního folklóru" možná někdo přijme s rozpaky: místo aby korektně spojovali kultury, Dva ukazují, že někdy je zajímavější nerozumět. Cizí jazyky totiž představují jako proud zvuků, které mají svou nejasnou emoci a tajemnost.

Některá maďarská slova odposlechnou, jiná "ošvédují" odhadem, vším pak problikává globální hatmatilka: "kompjuter zéneg, monitor lágyok!" Polárnické Dua Dua patří k zaklínadlům, jimž zčásti rozumíme: "Minus celsius - calex galactic!" Kratochvílovic rodinná poetika nakonec publikum stmeluje a sbližuje: nerozumějí všichni stejně.

Repertoár, s nímž jsou už tři roky hvězdami domácí klubové scény (nemluvě o bizarním vystoupení v moskevské televizi!), dovedli na debutové album typicky po svém. Zvukovým mistrem byl tatínek Báry, matador z libereckého rozhlasu Josef Švarc; do vylidněného sudetského Padouchova však dorazil i profesionální producent Jayrope z Berlína.

Analogový zvuk pak docizeloval byvší zvukař od Mute Records. (Na albu je údajně slyšet i jezevčík, místní hmyz a zavařování okurek: bez ohledu na image "pili jsme u toho kozí mlíko" však z disku proudí skvěle detailní mix zvuku.)

Foto: Aktuálně.cz

V mikroklimatu menších divadelních scén u nás po desetiletí vyrůstají osobnosti: od Osvobozeného a semaforských hvězd přes Bolka Polívku, Jaroslava Duška, Davida Vávru, Moniku Načevu až ke generaci Marka Daniela a Pavla Lišky.

Nekonformní pop u nás právě teď mocně nakopli lidé z komunitních amatérských divadel devadesátých let: elektro s nadhledem Midi lidi povstalo z Dekadentního divadla Beruška, Dva zase z pardubického Divadla Dno.

Že by u nás bylo zdravější začínat s hudbou mimo hudební scénu? Možná se na divadelních prknech originalita, hledačství a žánrová zvichřenost skutečně víc odpouští.

Dva: Fonók. CD, 46 minut. Vydala firma Indies Scoope, 2008. Doporučená cena 299 korun, ve formě downloadu za 152 korun.

Odkazy:
http://www.2dva.cz/
Stáhněte si zdarma 24 mobilních zvonění od dua Dva:
http://www.surrealmadrid.net/releases/sm18/index.html
http://www.myspace.com/hudba2

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 46 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy