Pohřeb Davida Bowieho se konat nebude. Byl zpopelněn krátce po své smrti bez přítomnosti rodiny

Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2016 12:12
David Bowie byl tajně zpopelněn několik hodin po své smrti bez účasti svých nejbližších. Rodina tak vyslyšela zpěvákovo přání, podle kterého chtěl odejít v klidu a tichosti bez zbytečného povyku. Přál si, aby na něj lidé vzpomínali především skrze hudbu. "Vzpomínat na něj nepotřebujeme na honosném pohřbu, k tomu postačí jeho hudba. Odejít bez zbytečného povyku a hlasitých fanfár bylo přesně podle jeho stylu,“ dodal Bowieho přítel, kterého citují britská média.
David Bowie
David Bowie | Foto: Reuters

New YorkDavid Bowie byl zpopelněn v New Yorku krátce po své smrti bez účasti rodiny a přátel. Jeho nejbližší tak splnili zpěvákovo poslední přání - odejít bez mediálního povyku, velkých ceremonií a veřejného pohřbu. Nechtěl ani hrob, píšou britská média s odkazem na Bowieho nejmenovaného přítele.

"Neplánuje se ani soukromý, ani veřejný pohřeb," potvrdil Bowieho přítel z New Yorku. Britská hudební legenda byla zpopelněna v tichosti krátce po své smrti bez jakýchkoliv oficialit.  

Bowie prý chtěl, aby si ho lidé spojovali jen s dobrými časy a především s hudbou, kterou dělal. "Vzpomínat na něj nepotřebujeme skrze honosný pohřeb nebo hrob, k tomu postačí jeho hudba. Odejít bez zbytečného povyku a hlasitých fanfár bylo přesně podle jeho stylu,“ cituje ostrovní tisk Bowieho přítele.

Podle dlouholetého spolupracovníka a producenta Tonyho Viscontiho bylo Bowieho dárkem na rozloučenou album Blackstar. "Vždycky dělal, co chtěl. Stejně tak si naplánoval i svoji poslední cestu. Stejně jako jeho celý život i jeho smrt byla uměleckým dílem," napsal na Facebooku.

Rodina místo honosného pohřbu zvolila tzv. přímou kremaci, k níž není zapotřebí formální ohledání těla ani žádná další lékařská prohlídka. Jde o nejjednodušší způsob, který vyjde na zhruba na 700 dolarů.

Hold Bowiemu uměleckému přínosu vzdají hudebníci 31. března koncertem v newyorské Carnegie Hall. A vzpomínat na něj budou i během slavnostního předávní britských hudebních cen Brit Awards příští měsíc.

Zájem o poslední album britské hudební legendy od pondělního oznámení jeho smrti prudce vzrostl, více se stahují také jeho největší hity. Společnost Spotify uvedla, že jen v pondělí se stahování Bowieho hudby na internetu zvýšilo o 2700 procent. Organizátor hitparád v Británii Official Charts Company pak uvedl, že Bowieho nejnovější album jasně vede žebříček nejprodávanějších desek.

Bowie navíc plánoval krátce před smrtí další album a napsal pro něj již několik písní. Řekl to podle webu BBC zpěvákův dlouholetý přítel a producent Tony Visconti v rozhovoru, který vyjde v chystaném vydání časopisu Rolling Stone. Bowie podle Viscontiho věděl od listopadu, že jeho rakovina je v konečném stádiu, ale zjevně netušil, že má tak málo času.

Pro Davida Bowieho byla typická nevyzpytatelnost, trendy se snažil spíš určovat, tvrdí hudebník a publicista Jan Vedral. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 10 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy