Praha - Přestože je inspiroval úspěch švédské Pirátské strany, které do Evropského parlamentu pomohla podpora zakladatelů Pirate Bay, na jejich webu na vlajky s lebkou nenarazíte.
Narážky na pirátské stahování z internetu vznikající stranu dokonce pohoršují. Když Aktuálně.cz domlouvalo následující rozhovor, nemohlí "čeští piráti" soubor s otázkami otevřít.
To si zrovna vy nemůžete stáhnout nejnovější textový editor, odpovídáme z redakce - pravda, mírně nejapně, ale vedeni všeobecně zažitou představou.
A piráti? Poznámka je nejenže pohorší, ale hned zkoumají, zda nejde o podvod a pokus o provokaci.
Česká pirátská strana, která se hodlá účastnit podzimních parlamentních voleb, bere prostě svou korzárskou výpravu od začátku velmi vážně a hodlá na ni vyplout přímo pod praporem revoluce.
„Svoboda, kterou internet reprezentuje, je pro nás klíčovým tématem. V tomto smyslu nás lze považovat ze revoluční sílu," říká člen přípravného výboru strany Jiří Kadeřávek.
Konstatujete, že „vycházíme z idejí našich rodičů, kteří nám vydobyli svobodu sametovou revolucí v roce 1989. My chceme tutéž svobodu zachovat pro naše děti". - Co si pod tím představit konkrétně? V čem je svoboda ohrožena?
Mnoho nedávných událostí nasvědčuje tomu, že naši volení představitelé jsou pod vlivem nátlakových skupin a jednají v rozporu s přáním a zájmy občanů. Pro tyto skupiny je nekontrolovaný internet rizikem, protože když něco neovládáte, představuje to ohrožení vašich zájmů. A tak pod záminkou kontroly užívání autorských děl, ochrany dětí na internetu nebo boje proti terorismu dochází k postupnému oklešťování našich občanských práv.
Cítíme, že některé zájmové skupiny by Internet rádi proměnili na nástroj moci, konzumu a dohledu nad životem občana. My jej chceme zachovat jako nástroj vnější a vnitřní svobody, jako místo, ve kterém má člověk nárok jak na anonymitu, tak na soukromí; ve zkratce jako svobodný prostor. Jako lidé z oboru cítíme odpovědnost za to, jak se naloží s vynálezem, jemuž pomáháme na svět.
Čili vnímáte internet právě jako svobodný prostor, kde nemají výhradní slovo trh, velké korporace a média.
Ano; zatímco tyto skupiny vnímají internet jako nástroj svého byznysu a moci, my jej vnímáme jako svébytný, svobodný a neregulovaný virtuální prostor umocňující schopnosti spolupráce lidské rasy na novou kvalitativní úroveň.
Budou se vaši voliči rekrutovat z lidí s podobným názorem? A není to přece jen příliš malá shoda, respektive postoj, na kterém se dá stavět úspěch politické strany?
Svoboda, kterou internet reprezentuje, je pro nás klíčovým tématem. V tomto smyslu nás lze považovat ze revoluční sílu. Je možné, že nenajdeme shodu v méně podstatných otázkách; na druhou stranu nacházíme absolutní shodu v tom, že po internetu a našich občanských právech si nechceme nechat šlapat.
Jak si představujete nové pojetí autorských práv - protože soud se zakladateli Pirate Bay byl jedním z impulsů pro vznik vaší strany?
Nová realita je, že internet umožňuje snadné kopírování autorského obsahu. Nové distribuční prostředí staví na okraj dřívější distribuční kanály. Internet je revoluční technologie a není možné ji ničit proto, aby se prodlužovala agónie přežitých struktur. Oni se musí přizpůsobit internetu, ne internet jim; v opačném případě nás to povede do nové formy diktatury.
Vynucování autorských práv na internetu je možné jen použitím sledovacích technik, zákazů a restrikcí. Musíme si stanovit, co je pro nás důležitější, zda svobodný internet nebo zachování starého modelu aplikace autorských práv. Volíme to první a požadujeme, aby se naše volba odrazila v právním řádu.
Navíc mezi autory panuje zbytečný strach z legalizace nekomerčního šíření autorských děl. Studie dokazují, že ti kdo nejvíce porušují autorské právo, jsou nejlepšími zákazníky hudebních vydavatelství. A je to logické, i dnes platí, že za dílo zaplatí jen ten, kdo za něj zaplatit chce. Ale zcela jistě za něj nezaplatí ten, kdo dílo nezná.
Považujete stahování za trestný čin, nebo ne?
Ne. Co je trestným činem definuje přesně náš právní řád. Stahování audiovizuálních děl jím není. V tomto ohledu není prostor pro subjektivní postoje.
Jaké jsou vaše volební cíle? Jak se chcete etablovat na politické scéně?
Chceme působit jako síla, která bude protiváhou proti zájmům nahrávacích lobby a všech skupin, jejichž cílem je uzurpovat si moc nad internetem. A pokud se nám to podaří, pak slibuji, že nezůstane jen u aplikace autorských práv.
Kdy vaše strana oficiálně vznikne?
Předpokládám, že do konce června 2009.
Jsou vám něčím blízké některé z existujících stran?
Máme společný průnik se zelenými stranami. Dnes jsme v jiné pozici, ale je nám velmi líto, jak se zelená politika dokázala za krátký čas zdiskreditovat. Budeme si z toho brát ponaučení.
Čtěte také: Švédští piráti uspěli, jsou v Evropském parlamentu
Kam byste tedy sami sebe zařadili na politickém spektru a jak byste se definovali?
Liberální střed s protestním nábojem.
A co bude základem vašeho programu? Zůstanete "jen" u internetové svobody, nebo tento postoj aplikujete i na další oblasti života?
Zůstaneme-li neparlamentní stranou, budeme klást důraz především na naše nosné téma. Je pro nás příliš důležité, než abychom se vysilovali debatami o zemědělské politice nebo bodovém systému.
Pokud se nám podaří přesvědčit voliče v dostatečné, tedy pětiprocentní míře, pak se pokusíme provětrat vysoká patra české politiky. A věříme, že s tím přijde i transparentní a efektivní řešení mnoho dlouholetých kostlivců české politiky.
Abych byl konkrétnější: budeme zastávat liberální středové postoje s důrazem na transparentnost nakládání s veřejnými prostředky, mezilidskou solidaritu, osobní svobodu a odpovědnost každého občana. A také pohneme se zákonem na ochranu autorských práv.