Animal Collective vedou úspěšný boj s popisností

Pavel Turek
15. 9. 2007 13:00
Osmé album upřednostňuje melodie nad experimenty
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Bude to rok zpátky, seděl jsem v letadle a přinesli mi tác s jídlem. Byl na něm i malý balíček jahodového jamu. Slunce zářilo skrze okýnko a já jsem si pomyslel: To by sakra bylo něco, kdyby se nám povedlo, aby naše hudba zněla tak, jak tohle vypadá. Vím, je to hodně sladká štiplavá hmota, ale taky má v sobě něco hodně ostrého a vypadá lehce futuristicky.

Tak popisuje v rozhovoru původ názvu nové desky Strawberry Jam ústřední člen Animal Collective zvaný Panda Bear (aka Noah Lennox).

Čtveřice přátel z Baltimoru se pojmenovala zvířecí, protože prý jde o slovo, které jediné má jakousi souvislost s jejich hudbou, a kolektiv, protože se nechtěli omezovat stabilní kostrou skupiny. Tím se poměrně polopatě vymezuje pole experimentů, které tohle neortodoxní uskupení obdělává od roku 2000.

Pravda je, že vyznání svobody je absolutní a nahrávkou Animal Collective se může stát jakákoli deska, na které se kdokoli z ústřední čtveřice podílí. V různých poměrech skladatelských, producentských i performerských.

Animal Collective - Peacebone

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jestli jste si v období předchozího předloňského alba Feels zvykli na koncertní sestavu s kytarami a bicími, nesmí vás teď překvapit, že máte tu čest s chlápky pohrouženými do práce se samplery a elektronickým vybavením.

Hyperproduktivní čtveřice si po kritikou i publikem ceněném Feels vybrala dva roky prázdnin a přerušila sérii "co rok, to album". A pokud jste si zjara sehnali sólovku Person Picth od Mevídka Pandy, můžete teď s poklidem konstatovat, že načrtla přesně ten směr, kterým se uskupení ubírat nehodlá.         

Na rozdíl od vrstvených gospelových vokálů, psychedelického popu, který se vzpírá elektronickým tvarům, a skladeb, které v extremním případě stojí i na padesáti samplech, se Panda Bear s kamarády pustil do tvorby něčeho přehledného. I když zvenčí tak Strawberry Jam nevypadá.

Animal Collective pozoruhodně nacházejí místo pro experimenty v oblastech, kde byste to považovali za zbytečné nebo samoúčelné. Trápí se s houslemi i samplery, jako když si čundráci hrají na dance party.

Foto: Aktuálně.cz

A přestože v každé skladbě zůstává rozpoznatelný výchozí žánr, má ke své čisté podobě asi stejně daleko marmeláda k jahodě. Rozpíjí se, patlá po talíři a má vysoký obsah želírovacího cukru.

For Reverend Green se žene exaltovaným vokálem do spirály, Cuckoo Cuckoo zní, jako když si váš soused chce vypít čaj u Philipa Glasse a vy ho iritujete starými nahrávkami Einstürzende Neubauten. Dokonalé - jako když klaun roztáčí talíř na tyčce, kterou má opřenou o špičku nosu. Aplikujete instinktivní znalosti fyzikálních zákonitostí a stane se z toho komediantství.

Ale nikdy se při tom zvířecím zavařování nestane, že by se kterákoli z devíti skladeb roztekla úplně; vždycky má v základu melodickou linku, kterou si napoprvé zapamatujete a napodruhé notujete. Tím se Animal Collective zásadně liší od kapel, které fúzování a experiment většinou berou coby příležitost zbavit se slabých nápadů. 

Na  Strawberry Jam je dost abstrakce, a tudíž má tendenci udivovat, zároveň Animal Collective poskytují jen tolik klíčů, aby nesklouzli k popisnosti. Každý ze členů je ve skladbách jasně rozpoznatelný, přitom by bylo obtížné je oddělovat. Večírek s vlastními maskami a vlastní zábavou, kde se o svobodě nemluví, ale bere se do rukou. 

A je zbytečné zdůrazňovat, že se na té veselici podává domácí džem. Umrněné jahůdky z vlastních zdrojů a postup odkoukaný od babičky spolehlivě předčí tu umělohmotnou vaničku servírovanou v letadle. 

Animal Collective: Strawberry Jam. CD, 44 minut. Vydala firma Domino Records,  2007.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 35 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy