Glosa: Disney se o milované Star Wars stará svědomitě. Nejen peněženkou, ale i hlavou

Jarda Konáš
14. 12. 2017 7:00
Další názor na Star Wars: Poslední z Jediů. "Jedná se o film, který jednoznačně patří mezi nejdůležitější Star Wars snímky vůbec. Je originální, obsahově bohatý a příběh výrazně posouvá dopředu. Zároveň je pro fanoušky příslibem, že o jejich milované univerzum hodlá Disney pečovat svědomitě. A dělá to i hlavou, nejen peněženkou," píše v glose Jarda Konáš.
Poslední z Jediů hyperprostorovým skokem posouvá dál celou aktuální trilogii.
Poslední z Jediů hyperprostorovým skokem posouvá dál celou aktuální trilogii. | Foto: Lucasfilm

V osmém filmu sci-fi série Star Wars se toho děje hodně a je na co koukat. Jaký je ale snímek v kontextu předchozích dílů a co jeho natočení znamená pro samotnou značku Hvězdných válek? Revoluci jde čekat těžko, ale posun oproti sedmému filmu Síla se probouzí je značný.

V potaz je třeba brát předchozí film. Režisér J. J. Abrams ho pojal jako reboot celé série a novým divákům dokonale naservíroval vše, čím v roce 1977 uhranul masy první díl Nová naděje.

Jenže pamětníci se u sedmičky nemohli zbavit pocitu déjà vu (až bolestivě je to vidět například z tohoto videa) a filmu kritici často vytýkali chyby v ději, jež šly přímo proti tomu, co platilo v předchozích šesti snímcích. 

Sedmička trpěla také tím, že během celovečerní stopáže potřebovala nastartovat novou trilogii a představit všechny, kteří v ní budou mít nějakou roli. Postavy proto zůstaly šablonovité a neměly hlubší pozadí. To se promítlo i do práce společnosti Disney s merchandisingem a na film navázanými příběhy v komiksech a knihách. Musely něco vyprávět, ale zároveň nic neprozrazovat - od toho byl osmý film.

Poslední z Jediů všechny tyto díry zalepuje svědomitě, elegantně a logicky. Krásným příkladem budiž kumpáni jedné ze záporných postav Kylo Rena nazvaní Rytíři z Renu, kteří se v sedmém filmu mihli beze slov v jednom jediném záběru.

Fanouškovská komunita hladová po informacích na internetu rozjela intenzivní debaty o jejich původu. Co jsou zač? Proč vůbec ve filmu byli? Jaká je jejich historie? Ovládají Sílu?

Novinka všechny tyto otázky zodpoví v jedné jediné větě. Jde o odpověď stručnou a v rámci dialogu probíhajícího na plátně až nenápadnou, ale všechno v ní do sebe zapadá tak plynule, že se divák může plácnout do čela a říct si: No jasně!

Osmý film v tomto směru dělá sedmičce obrovskou službu. A stejně tak vpravdě hyperprostorovým skokem posouvá dál celou aktuální trilogii, neboť oproti rebootu přichází s původním dějem plným zvratů, naděje a bezradnosti. Hlavně ale vypráví inovátorský příběh, který u osmého dílu jakékoliv filmové ságy čeká málokdo.

Režisér Rian Johnson toho docílil změnou vypravěčského tempa. Ačkoliv má film 150 minut, odehrává se na poměrně malém prostoru a v krátkém časovém rozmezí, zaměřuje se na osobní linky jednotlivých postav, tudíž šablonovitým charakterům ze sedmičky konečně dodává hloubku a plastičnost.

Není pochyb o tom, že tvůrci komiksů, knih, ale třeba i videoher ze světa Star Wars budou mít nyní pro svou tvorbu mnohem volnější ruce.   

Varování: následující odstavec lehce odhaluje příběh filmu. Johnson zároveň díky tomuto přístupu trochu opouští žánr space opery a zaměřuje se na zahuštěnější příběh bez kudrlinek, který v určitých momentech připomíná vesmírnou variantu Spielbergova thrilleru Duel.

Koketování s jinými žánry byl chytrý krok. Pokud se totiž v nějaké podobě objeví v dalších filmech, může ochránit značku Star Wars před nařeďováním. To byla primární obava, již fanoušci po koupi Lucasova díla společností Disney měli.

Poslední z Jediů je zkrátka snímek, který jednoznačně patří mezi nejdůležitější Star Wars snímky vůbec. Je originální, obsahově bohatý a příběh výrazně posouvá dopředu. Zároveň je pro fanoušky příslibem, že o jejich milované univerzum hodlá Disney pečovat svědomitě. A dělá to i hlavou, nejen peněženkou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy