Zuzana Piussi získala Cenu Andreje Stankoviče

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 6. 2013 11:55
Slovenská dokumentaristka získala cenu za film Křehká identita
Zuzana Piussi
Zuzana Piussi | Foto: ČTK

Praha - Cenu Andreje Stankoviče získala slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi za film Křehká identita a celou svou tvorbu, přesahující významem slovenská specifika a rozkrývající podstatu společensko-politických i kulturních zvráceností dneška. Stala se tak jedenáctou laureátkou výročního ocenění nesoucího jméno básníka a kritika.

Skupina stoupenců jeho kritických intencí ji uděluje mimořádnému, leč "naší povětšinou konformní a zvulgarizovanou filmovou kritikou" přehlíženému tvůrčímu počinu v oblasti kinematografie.

Zvláštní uznání převzali zástupci distribuční společnosti Artcam zpřístupňující díla současné kinematografie, která by se jinak na plátna tuzemských kin nedostala. Další zvláštní uznání patří Mezinárodnímu filmovému festivalu Kamera Oko v Ostravě za kvalitní dramaturgii.

Čtěte také
Jestli se bojím, je hloupá otázka, říká Zuzana Piussi

Snímky Zuzany Piussi na Slovensku vyvolávají vášnivé spory, za jeden jí dokonce hrozilo vězení. Ve svých autorských společensko-kritických filmech líčí často ironicky současnou společnost. Kromě Křehké identity loni uvedla do slovenských kin také film Od Fica do Fica, ve kterém sledovala vývoj na politické scéně po odhalení takzvaného skandálu Gorila, kdy odposlechy usvědčovaly slovenské politiky z úzké spolupráce s kontroverzními podnikateli.

Foto: ČTK

Kvůli filmu Nemoc třetí moci jí hrozily dva roky vězení, na její podporu se vloni uskutečnila demonstrace před velvyslanectvím Slovenské republiky v Praze.

Dokument Křehká identita podle člena poroty, kritika a pedagoga FAMU Vladimíra Hendricha zkoumá dojemně až děsivě lidský charakter slovenského nacionalismu. Vznikl v česko-slovenské koprodukci společností Ultrafilm a společnosti Radima Procházky, v českých kinech se objeví v září.

Na podzim roku 2002 se Martin Fisher, Miloš Fryš a Vladimír Hendrich rozhodli na protest proti všeobecné bulvarizaci českého kulturního prostředí pokračovat v tradici Stankovičových cen. Navázali tím na ideu Cen samozvanců, kterou jako první získal Jan Němec za film Jméno kódu: Rubín. Ve druhém ročníku to byl Radim Špaček za Rychlé pohyby očí. Stankovič udělil nedlouho před svou smrtí v roce 2001 ještě třetí Cenu samozvanců, a to režiséru Karlu Vachkovi za film Bohemia Docta.

Loni hlavní Cenu Andreje Stankoviče za rok 2011 obdržel režisér a pedagog Karel Vachek se svým týmem za projekt Tmář a jeho rod.

 

Právě se děje

Další zprávy