Na Slovensku zastavili stíhání filmařky Zuzany Piussi

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 1. 2013 18:10
Kvůli filmu Nemoc třetí moci hrozilo dokumentaristce až dvouleté vězení
Zuzana Piussi
Zuzana Piussi | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenská policie zastavila trestní stíhání filmařky Zuzany Piussi kvůli dokumentárnímu snímku Nemoc třetí moci o poměrech ve slovenském soudnictví. Stažení trestního oznámení, které v červenci 2012 podala bratislavská soudkyně, oznámila mluvčí krajského ředitelství policie v Trenčíně.

"Tento skutek není trestným činem," řekla mluvčí Elena Antalová.

Čtěte také
Jestli se bojím, je hloupá otázka, říká Zuzana Piussi

Piussi nebyla z trestného činu obviněna. V případě obvinění a prokázání viny by jí hrozil až dvouletý trest. Proti zahájenému stíhání protestovala řada slovenských osobností i organizací.

Nesouhlas se stíháním dokumentaristky vyjádřily i desítky českých filmařů. Otevřený dopis slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi podepsali třeba režiséři Jiří Barta, Fero Fenič, Petr Nikolaev, Zdeněk Tyc, Olga Sommerová, Helena Třeštíková a Karel Vachek, scenáristé Zdeněk Svěrák a Petr Jarchovský či producent Čestmír Kopecký.

 

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy