Zemřel scenárista Amarcordu Tonino Guerra

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 3. 2012 15:35
Splupracoval s Fellinim, Antonionim i Angelopoulem
Foto: Aktuálně.cz

Rimini -  Ve věku 92 let zemřel ve středu italský básník a scénárista Tonino Guerra, který spolupracoval s nejslavnějšími filmovými tvůrci včetně Michelangela Antonioniho či Federika Felliniho, který byl též jeho přítelem.

Podle agentury AFP v posledních měsících trpěl nemocemi a zemřel ve svém domě nedaleko Rimini. Tady se také narodil 16. března 1920; literární tvorbě se začal věnovat v době, kdy byl internován v německých koncentračních táborech za druhé světové války.

Velkou část své tvorby věnoval právě kinematografii, ačkoli pokračoval i v psaní pro televizi, divadlo a nezanevřel ani na poezii, malířství a sochařství. Po skončení války pracoval jako učitel, ve třiceti se přesunul do Říma. První titulky, v nichž je jeho jméno, patří filmu Muži a vlci z roku 1956.

Celkem se podílel takřka na stovce titulů. Spolupracoval s největšími italskými filmaři, kromě Felliniho a Antonioniho to byli například Vittorio De Sica, Mauro Bolognini, Mario Monicelli, bratři Tavianiové i Francesco Rosi. Ze zahraničních tvůrců ho přizvali ke spolupráci Řek Theo Angelopulos i Američan Steven Soderbergh.

Podle jeho scénářů vznikly takové Antonioniho kultovní snímky jako Zabriskie Point, Červená pustina či Zvětšenina, Felliniho legendární filmy Amarcord, A loď pluje nebo Ginger a Fred. S Angelopoulem spolupracoval na Krajině v mlze a Věčnosti a dni, s Andrejem Tarkovským na Nostalgii a podílel se i na filmech Francesca Rosiho Aféra Mattei, Lucky Luciano a Ctihodné mrtvoly.

Amarcord dostal v roce 1975 Oscara za nejlepší zahraniční film. Za své scénáře byl zakladatel filmového neorealismu sám třikrát nominován na zlatou sošku (právě Amarcord, Zvětšenina, Monicelliho Casanova ´70).

V roce 1984 byl jeho scénář k Angelopoulově filmu Cesta na Kythiru vyhlášen nejlepším na filmovém festivalu v Cannes.

"Tonino byl výjimečná osobnost, která dokázala projít prakticky celým stoletím italské kultury. Ztratili jsme básníka, génia, úžasného člověka," prohlásil bývalý italský ministr kultury a starosta Říma Walter Veltroni.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 43 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy