Zemřel scenárista Amarcordu Tonino Guerra

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 3. 2012 15:35
Splupracoval s Fellinim, Antonionim i Angelopoulem
Foto: Aktuálně.cz

Rimini -  Ve věku 92 let zemřel ve středu italský básník a scénárista Tonino Guerra, který spolupracoval s nejslavnějšími filmovými tvůrci včetně Michelangela Antonioniho či Federika Felliniho, který byl též jeho přítelem.

Podle agentury AFP v posledních měsících trpěl nemocemi a zemřel ve svém domě nedaleko Rimini. Tady se také narodil 16. března 1920; literární tvorbě se začal věnovat v době, kdy byl internován v německých koncentračních táborech za druhé světové války.

Velkou část své tvorby věnoval právě kinematografii, ačkoli pokračoval i v psaní pro televizi, divadlo a nezanevřel ani na poezii, malířství a sochařství. Po skončení války pracoval jako učitel, ve třiceti se přesunul do Říma. První titulky, v nichž je jeho jméno, patří filmu Muži a vlci z roku 1956.

Celkem se podílel takřka na stovce titulů. Spolupracoval s největšími italskými filmaři, kromě Felliniho a Antonioniho to byli například Vittorio De Sica, Mauro Bolognini, Mario Monicelli, bratři Tavianiové i Francesco Rosi. Ze zahraničních tvůrců ho přizvali ke spolupráci Řek Theo Angelopulos i Američan Steven Soderbergh.

Podle jeho scénářů vznikly takové Antonioniho kultovní snímky jako Zabriskie Point, Červená pustina či Zvětšenina, Felliniho legendární filmy Amarcord, A loď pluje nebo Ginger a Fred. S Angelopoulem spolupracoval na Krajině v mlze a Věčnosti a dni, s Andrejem Tarkovským na Nostalgii a podílel se i na filmech Francesca Rosiho Aféra Mattei, Lucky Luciano a Ctihodné mrtvoly.

Amarcord dostal v roce 1975 Oscara za nejlepší zahraniční film. Za své scénáře byl zakladatel filmového neorealismu sám třikrát nominován na zlatou sošku (právě Amarcord, Zvětšenina, Monicelliho Casanova ´70).

V roce 1984 byl jeho scénář k Angelopoulově filmu Cesta na Kythiru vyhlášen nejlepším na filmovém festivalu v Cannes.

"Tonino byl výjimečná osobnost, která dokázala projít prakticky celým stoletím italské kultury. Ztratili jsme básníka, génia, úžasného člověka," prohlásil bývalý italský ministr kultury a starosta Říma Walter Veltroni.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 41 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy