Madrid -herec Jan Budař zaznamenal další úspěch ve své kariéře. Snímek španělského tvůrce Javiera Rebolla, v němž ztvárnil hlavní mužskou roli, získal totiž na festivalu v San Sebastiánu cenu pro nejlepšího režiséra - Stříbrnou mušli. V koprodukčním francouzsko-španělském snímku La mujer sin piano (Žena bez klavíru) hraje Budař polského dělníka Radka.
"Je to člověk, který něco dělá, ale chce dělat něco úplně jiného," řekl Budař v San Sebastiánu na tiskové konferenci, jejíž záznam je přístupný na oficiálním webu festivalu. "Je možná trochu nudný a legrační a moc mluví," popsal svou postavu český herec. Před novináře vystoupil v kloboučku s odznakem své hudební skupiny Eliščin band
V posledních letech je to druhý úspěch české kinematografie na sansebastiAQnském festivalu. V roce 2005 tam získal hlavní cenu film Štěstí režiséra Bohdana Slámy a Aňa Geislerová dostala za roli ve snímku cenu pro nejlepší herečku.
Režisér Rebollo v týdeníku Instinkt před časem zavzpomínal, jak k Budařovi přišel. Prý tak jako ke všem hercům - díky šťastné náhodě a předurčení. "Je to, jako by si Jan Budař vybral mne a ne já jeho, ačkoliv jsme se nikdy předtím nepoznali. I když možná, kdo ví, jsme kolem sebe některý rok prošli v Karlových Varech," řekl Rebollo v Instinktu.
Budař v témže čísle Instinktu prohlásil, že fakt, že roli dostal, považuje za "takový malý zázrak". "Nevím, jak moc mi pomůže tento film na cestě za mým velkým filmovým snem, ale když jsem jednu noc seděl na kufru uprostřed ulice a čekal na další záběr, uvědomil jsem si, že jeden světový film už točím a měl jsem z toho opravdu radost," napsal herec v článku, v němž popisoval práci na tomto snímku.
Film je příběhem typické Madriďanky v domácnosti. Sleduje 24 hodin v jejím domácím, pracovním a sexuálním životě, z něhož se náhle rozhodne utéci. Hlavní hrdinku Rosu, ženu bez přátel a společenského života, která se cele oddala rodině a nepovažuje se ani za přitažlivou, ani za zajímavou, ztvárnila Carmen Machiová.
Budař na sebe poprvé upozornil ve snímku Nuda v Brně, na kontě má i úspěšné Mistry nebo snímek Václav či menší roli v trháku Vratné lahve.
Hlavní cenu Zlatou mušli si letos ze San Sebastiánu odnesl čínský protiválečný snímek City of Life and Death (Město života a smrti) o událostech po dobytí Nankingu Japonci v roce 1937. Natočil jej režisér Lu Chuan.