Recenze - Shrek byl jedním z hlavních 3D animovaných filmů, který způsobil téměř úplný zánik dvourozměrné animace v Hollywoodu. Ojedinělým návratem nedávno byla pouze disneyovka Princenza a žabák.
Úspěch prvního dílu Shreka (2001) pak ještě předčil úspěchem druhého (2004) i třetího dílu (2007) - a ukázalo se, že parodie na drahé trikové filmy může být výnosnější než dělat dramaticky laděné akční podívané a že pomocí nadsázky lze připustit dětské publikum k druhu zábavy, který jinak mají oficiálně odepřeny.
Kvalita jednotlivých dílů sice klesala a třetí film je všeobecně pokládán za vyždímanou průměrnou taškařici. Komerční výsledky byly ale natolik dobré - jen domácí tržby z kin přesáhly miliardu dolarů, další miliarda byla utržena v zahraničí a přesně nevyčíslená částka z prodeje DVD - že se studio Dreamworks zeleného hodného zlobra nehodlá jen tak vzdát.
Na středečním slavnostním zahájení newyorského festivalu Tribeca bude mít předpremiéru čtvrtý díl s podtitulem Forever After (u nás Zvonec a konec), který - jak velí dobový trend - bude mít nejen počítačovou 3D animaci, ale bude promítán i v 3D projekci.
Při oznámení této informace spoluzakladatel Dreamworks Jeffrey Katzenberg dodal, že i předchozí tři díly budou konvertovány do 3D pro vydání na Blu-ray discích.
Výhodou pro konverzi je, že již předchozí filmy byly vyrobené v počítačích a je relativně snadné, byť ne úplně levné, předělat je tak, aby z obrazu vystupovaly trojrozměrné objekty a obraz budil dojem skutečné hloubky.
Každopádně Katzenberg se dušuje, že výsledek bude mít vysokou kvalitu, a nepřímo si rýpnul do nepovedeného Souboje titánů, jejž označil za příklad „rychlé a laciné postprodukce" a za příklad toho, jak by se 3D konverze dělat neměla.
O samotném čtvrtém dílu Shreka Katzenberg prozradil, že se vrátí k tomu, jak se vlastně Shrek ocitnul ve své bažině, a odhalí se celý jeho životní příběh. Předem už je také známo, že Shrek bude zrovna prožívat krizi středního věku, celkové ladění děje bude temnější a jako hlavní padouch se zde údajně objeví Oslíkovo ďábelské dvojče.
Nejnovější zveřejněné ukázky navíc napovídají cosi o zápletce s časovou smyčkou či paralelní dimenzí a la Zpátky do budoucnosti. Plakáty také slibují postavu skřítka Rumpelstitkina, což je postava, která má kořeny v pohádkách bratří Grimmů a v různých kulturách má různá jména viz zde (Slováci ho například znají jako Martinka Klingáče).
Pro ujištění všem fanouškům, vrací se i kompletní dabérská sestava: Mike Myers jako Shrek, Cameron Diaz jako princezna Fiona, Eddie Murphy jako Oslík a Antonio Banderas jako Kocour v botách. V dalších rolích se objeví třeba Julie Andrews či moderátor Larry King.
Kromě 3D formátu bude Shrek: Konec a zvonec také jediným dílem série v širokoúhlém formátu 2,35 : 1 - předchozí byly jen 1,85 : 1 - čili by měl být vizuálně podstatně bohatší a velkolepější.
Jediná obava panuje okolo osoby režiséra Mikea Mitchella, který za sebou nemá příliš zářnou kariéru; jeho nejznámějším snímkem je strašlivá komedie Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999).
První dva díly režíroval Andrew Adamson, který se pak nepochopitelně dal na režii Letopisů Narnie, jež vypadají právě jako díla, která Shrek parodoval.
Do schématu lehce košilatého humoru zapadá i nápad nechat film mj. propagovat v pánském lifestylovém magazínu Vman pomocí "metrosexuální fashionstory". Fiona zde pózuje v přiléhavých kožených oblečcích, Shrek se lačně dívá na modelku, kocoura krmí hrozny zženštilý model a perníček je okusován zase jinou (velkou) ženou (viz zde).
Studio se záhy iniciativy magazínu poněkud zaleklo a považuje fotoset za příliš vyzývavý; trochu se bojí, aby zábava pro děti nebyla spojována s něčím nemravným. Původním záměrem bylo, aby se fotky podobaly sérii s rodinou Simpsonových, jež před třemi lety vyšla v Harper´s Bazaaru a hrdinové seriálu si zde oblékali modely od Chanelu. Časopis však již v nejbližších dnech vyjde a nic se na něm měnit nebude.
Dreamworks po představení na Tribece uvede Shreka do amerických kin 21. května (v Česku 15. června). Studio už má přitom v distribuci jeden hit pro „horké 3D léto" - úspěšný snímek Jak vycvičit draka o malém Vikingovi. Kritici se nad ním rozplývají, že jeho animace je úžasná a předčí prý i dosud nejlepší 3D animovaný film, Vzhůru do oblak.
Jeho tvůrci z Pixaru se ale nehodlají v souboji o animovaný trojrozměrný trůn vzdát. V červnu uvedou do kin třetí díl své slavné Toy Story, která rovněž nabídne 3D projekci. Jejich první Příběh hraček z roku 1995 byl vůbec prvním animákem, jenž vznikl kompletně na počítačích. Stal se ikonou tohoto žánru a odstartoval úspěšnou historii studia.
Také nyní Pixar hodlá vytěžit vlnu zájmu o 3D a znovu zužitkovat svůj archiv. Už na konci dubna představí 3D konverze jedničky i dvojky; a na rozdíl od zkonvertovaných Shreků je uvede i do kin.