V Brně se otevírá filmová cestovka Cinema Mundi

Radomír D. Kokeš
24. 2. 2010 16:55
Začal první ročník nového festivalu
Foto: Aktuálně.cz

Brno - V oblasti filmových festivalů se s  Brnem spojují hlavně Brněnská 16 a Mezipatra, do značné míry specializované akce s jasným zaměřením (amatérské a studentské filmy/gay a lesbické filmy). Právě ve středu v brněnském Velkém Špalíčku začíná velká filmová událost - mezinárodní festival Cinema Mundi.

Mnoho zemí, mnoho filmů

Diváci budou moci od 24. února do 3. března vidět 78 celovečerních a 50 krátkometrážních filmů z celého světa. Pole, které se festival rozhodl během divákům představit, je překvapivě široké a zahrnuje mimo jiné téměř šest desítek filmů z šesti desítek národních kinematografií.

Foto: Aktuálně.cz

Podobný typ bilanční přehlídky představují Karlovy Vary a Febiofest. Nicméně obě program strukturují především tematicky a ozvláštňují jej retrospektivními přehlídkami, zatímco v případě Cinema Mundi je hlavním klíčem právě země původu. 

Mimořádně aktivní divák si tak může vytvořit rozsáhlou představu o tom, co se ve světě točí. A svět v tomto případě neznamená jen soubor několika oblíbených „filmových destinací" počínaje Hollywoodem a konče Jižní Koreou nebo Japonskem, ale i filmy ze Střední a Jižní Ameriky, Austrálie a Afriky plus snímky všech koutů Evropy a Asie.

tedy poctivý návštěvník si spíš teoreticky může vytvořit představu o daných kinematografiích: ve výsledku si také může zkonstruovat trochu zkreslený  přehled „vidím jeden film a vím".

Lektoři a hosté

Foto: Domácí

Některé z filmů získaly ocenění na mezinárodních festivalech, ale kdo na ně už nějaký rok jezdí, vypěstoval si obezřetnost ve vnímání těchto trofejí jako měřítku kvality. Cinema Mundi dost možná podobné výtky předpokládal a filmy „rámcuje".

Za prvé mají být u filmů lektorské úvody odborníků, za druhé přijedou zahraniční hosté, kteří o kinematografické situaci ve svých domovských zemích budou mluvit na tzv. Master Class. Ať už je to chilská filmová legenda Miguel Littín, indický režisér Pareš Mokaši, skotský režisér Justin Molotnikov nebo gruzínský režisér Giorgi Ovašvili.

Ve srovnání s počtem zastoupených zemích sice zůstává pořád hodně bílých míst, která snad doplní lektoři. Festival se každopádně snaží divákům vycházet vstříc a filmy mají několik repríz, aby se možnost vybrané snímky vidět maximalizovala.

Neexotické přehlídky a autorská čtení

A aby nebyl divák zahrnut jen více či méně exotickými kinematografiemi, festival nabízí ještě přehlídku českých oscarových filmů (nominovaných i oceněných, i když zařazení irského snímku Once mezi „české oscarové" je poněkud trapné). K vidění budou i filmy Elmara Klose a diváci se mohou těšit i na dvě bilanční přehlídky. Čeká je čtveřice českých filmů nominovaných na Lvy a čtveřice amerických filmů bojujících o Oscary.

Foto: Aktuálně.cz

Obě „čtyřky" jsou čitelná snaha nalákat na Cinema Mundi ještě širší okruh diváků. Když už bilanční série, rozhodně budou podnětnější ozvěny domácích festivalů.  Doplnit si nějaké resty tak dostanou diváci, kteří nebyli (nebo něco nestihli) na Fresh Film Festu, Jednom světě, Zlínském psu, Brněnské 16, Ekofilmu, jihlavském festivalu dokumentů, na Anifestu v Třeboni nebo nestihli Tourfilm ve festivalovém presu Varů. 

Koho nezajímají jen projekty, co už „byly", ale i filmy, které zřejmě „budou", může zamířit na autorská čtení. Své nové projekty představí Jan Gogola ml., Radim Procházka, Petr Fišer a Karel Vachek. Setkat se diváci mohou se spisovatelem Pavlem Kohoutem a jeho ženou, scenáristkou Jelenou Mašínovou nebo se spisovatelem Janem Novákem.

Kde a za kolik

Celá akce se koná v prostorách sedmi sálů brněnského multiplexu Velký Špalíček. Lístky na jednotlivé filmy vyjdou na 79 korun za lístek (což je při současných normách výtečná cena) a jen atraktivnější večerní projekce budou stát o 20 korun víc. Plánujete-li však dlouhodobou návštěvu, rozhodně se vyplatí koupit si za 650 korun tzv. Festival pass, který zaručuje 10 volných vstupenek. Členové filmových klubů a studenti navíc dostanou dva volné lístky navíc.

Foto: Aktuálně.cz

Pro ty, kteří si mohou udělat na filmové umění čas už krátce po poledni, čeká navíc překvapení v podobě projekcí ve 12:30 zdarma - každý den dvou.

Na náměstí Svobody - kde v 17 hodin začal velký zahajovací program, který pokračoval dvojící slavnostních projekcí filmu Smrt čeká všude - pak v průběhu festivalu mají probíhat každý večer multimediální performace a po nich večírky.

Navzdory možným dramaturgickým výtkám vůči „šíři záběru" je Cinema Mundi obdivuhodným projektem. Snad se na akci sjedou fanoušci z celé republiky, dočkáme se i dalších ročníků a z Cinema Mundi se stane podobná stálice jako třeba Febiofest. Město Brno by tak nemuselo by „dojíždět zbytky" po velkých pražských akcích.

Další informace a program přehlídka najdete na oficiálních stránkách zde

 

Právě se děje

Další zprávy