Paříž - Francouzské filmové ceny letos vzbudily a ještě asi vzbudí hodně diskusí - tím, kdo všechno je nedostal. César za nejlepší francouzský snímek uplynulého roku putoval v pátek v Paříži poměrně překvapivě snímku Séraphine režiséra Martina Provosta. Posbíral celkem sedm trofejí, mimo jiné za scénář, hudbu, kameru a kostýmy.
Očekávaný favorit, Veřejný nepřítel č. 1 režiséra Jeana-Françoise Richeta, měl deset nominací, o jednu víc než Séraphine. Dvoudílný portrét francouzského gangstera Jacquesa Mesrinea si nakonec odnesl cenu za režii, za zvuk a hlavní mužskou hereckou cenu pro Vincenta Cassela.
Čtěte také: Veřejný nepřítel státu Mesrine byl gangster i bourák Mezi zdmi se krotí divá zvěř i multikulturní společnost |
Nejvyšší francouzské filmové ocenění za ženský herecký výkon v hlavní roli získala Yolande Moreauová ze Séraphine. Snímek pojednává o francouzské naivní malířce Séraphine de Senlis (1864-1942). Pracovala v Senlis (odtud umělecké jméno) jako posluhovačka a mezi jejími zaměstnavateli byl i sběratel Wilhelm Uhde, který se sem přestěhoval z Paříže. Ten v roce 1912 při návštěvě u ní doma náhodou objevil, že maluje fantazijní květinové kompozice.
Jako nejlepší zahraniční film vybralo 3700 členů francouzské akademie animovaný film Valčík s Bašírem, který vznikl v izraelsko-německo-francouzské koprodukci.
Překvapivě nebodoval ani snímek Entre les murs (Mezi zdmi) Laurenta Canteta. Nesentimentální kolektivní portrét na jedné francouzské střední škole, již navštěvují hlavně problémové děti imigrantů, se ucházel za Francii o Oscara a vyhrál Zlatou palmu v Cannes.
Zcela naprázdno vyšla nejúspěšnější francouzská komedie všech dob Bienvenue chez les Ch'tis (Vítejte u Ch'tis), kterou loni ve francouzských kinech zhlédlo přes 20 milionů diváků. Film byl nominován pouze za scénář, ani tuto kategorii ale neproměnil.
Její režisér Danny Boon ten neúspěch nakonec viděl - přestože ohlašoval, že se udílení nezúčastní právě na protest kvůli tomu, že jeho film nezískal dost nominací. To přičítá žárlivosti akademiků a podceňování komedií. Na ceremoniál proto aspoň dorazil v oranžových teplákách - "protože komediální umělci se stejně na pódium nedostanou".
Producent a hlavní organizátor udílení Césarů Alain Terzian se však nominačního procesu zastal. Ozval se i režisér a producent Luc Besson, který řekl, že komedie Danyho Boona je milá, ale není to žádné veledílo.
Mnoho hereckých hvězd se naopak postavilo Boona s tím, že tamní snobismus by měl skončit. Mluvilo se i o tom, že by komedie měly mít svou kategorii.
Bienvenue chez les Ch'tis, ve kterém Boon hraje i jednu ze dvou hlavních rolí, bojuje s předsudky, které mají mnozí Francouzi vůči lidem ze severovýchodu země. Hlavním hrdinou je poštovní úředník, který je z jihu za trest přeložen do chladného a chudého kraje u belgických hranic, kde se mluví podivným nářečím.
Čestného Césara si převzal Dustin Hoffman, kterému publikum tleskalo vestoje. Sošku mu předala Emma Thompsonová.